Żółtaczka noworodka - czy jest groźna? Jak wyglądają jej objawy?

list Poród
Blog Bambiboo - Żółtaczka noworodka - czy jest groźna? Jak wyglądają jej objawy?

Zauważyłaś, że skóra Twojego nowo narodzonego dziecka zaczyna mieć żółty odcień? Spokojnie, zdarza się to u większości maluszków oraz wcześniaków. To najprawdopodobniej objaw żółtaczki u noworodka. Jak długo w szpitalu trwają badania? Czy jest groźna dla zdrowia dziecka? Sprawdź, co jest przyczyną i jak przebiega leczenie, zanim zaczniesz się martwić.

Żółtaczka noworodka – przyczyny

Czy żółtaczka u noworodka jest groźna i należy się jej bać? Spokojnie, maluchy nie przechodzą tej choroby w taki sam sposób jak dorośli. Zanim jednak przejdziemy do symptomów oraz leczenia, zacznijmy od tego, jakie są przyczyny. Za wszystko odpowiedzialna jest zbyt duża ilość bilirubiny. Powstaje w organizmie na skutek rozpadu hemoglobiny. Każdy z noworodków ma większą ilość erytrocytów niż osoba dorosła. Zaraz po przyjściu dziecka na świat czerwone krwinki zaczynają się rozpadać, ale wątroba, która nadal jeszcze dojrzewa, nie nadąża z syntezą. Przez to nadmiar nagromadzonej bilirubiny, czyli żółtego barwnika sprawia, że skóra nabiera cytrynowej barwy. Przeważnie w przypadku żółtaczki noworodka określa się ją mianem naturalnego procesu fizjologicznego. Czasem jednak ma charakter chorobowy (patologiczny).

Przyczyny fizjologicznej żółtaczki noworodka:

 • niewykształcona wątroba,
 • zbyt duża ilość bilirubiny,
 • częstotliwość i sposób karmienia.

Powody patologicznej żółtaczki noworodka:

 • nieprawidłowe działanie wątroby,
 • niedrożne lub zrośnięte drogi żółciowe,
 • wadliwe czerwone krwinki,
 • konflikt serologiczny krwi dziecka i matki, 
 • naturalny pokarm, 
 • infekcje i zakażenia.

W przypadku długo utrzymujących się objawów żółtaczki u noworodka warto skonsultować się z lekarzem. Podstawą będzie na pewno badanie poziomu bilirubiny we krwi. Dzięki temu medycy będą wiedzieć, jak zaplanować leczenie i pomóc maluszkowi w powrocie do zdrowia.

Dowiedz się także, jakie są podstawowe zasady higieny i pielęgnacji noworodka.

Fizjologiczna i patologiczna żółtaczka noworodka – czym się różnią?

Wiemy, że narodziny dziecka – a szczególnie tego pierwszego – to zarówno wielka radość, jak i stres. Nie każda zmiana stanu zdrowia dziecka musi wywoływać niepokój. Żółtaczka noworodka to naturalny proces fizjologiczny. Zdarza się niezwykle często i jeśli lekarze szybko zareagują, nie ma czym się przejmować.

Warto wiedzieć:
Objawy żółtaczki u noworodka są widoczne u ok. 60-80% dzieci. W przypadku wcześniaków zdarza się to częściej, bo u 90-100% maluszków.

Fizjologiczna żółtaczka noworodka zazwyczaj:

 • objawia się po ok. 2-3 dobach od narodzin,
 • znika nie później niż po upływie 10 dni.

W przypadku wcześniaków żółtaczka noworodka trwa nieco dłużej, bo ok. 2 tygodnie. Nie jest to stan chorobowy, więc interwencja medyczna nie jest konieczna. Wystarczy, że świeżo upieczona mama będzie regularnie karmić piersią 8-10 razy dziennie. Dzięki temu objawy żółtaczki u noworodka powinny zniknąć bezpowrotnie. Inaczej jednak dzieje się, jeśli mamy do czynienia ze stanem patologicznym. Jak go rozpoznać? Symptomy pojawiają się już w ciągu doby i trwają dłużej niż 10 dni.

 • Czy żółtaczka u noworodka jest groźna?

Jeżeli objawy żółtaczki u noworodka są prawidłowo leczone, choroba nie powoduje zagrożenia życia. Warto jednak obserwować zachowanie dziecka, wygląd skóry oraz samopoczucie. Fizjologiczna odmiana jest niegroźna i typowa dla maluszków. 

Wskazówka:
Dla każdej mamy niepokojący powinien być nawrót objawów żółtaczki u noworodka. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Jednakże patologiczna żółtaczka noworodka może wywołać komplikacje. Niekiedy potrafi doprowadzić do uszkodzenia mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego, co negatywnie wpływa na rozwój małego organizmu. W takiej sytuacji stężenie bilirubiny we krwi jest badane kilkakrotnie, aby uniknąć problemów.

Objawy żółtaczki u noworodka

W przypadku fizjologicznej żółtaczki noworodka najczęściej zauważalne są zmiany koloru skóry, błon oraz białek ocznych. Mają żółty, nienaturalny odcień, który trudno przeoczyć.

Warto wiedzieć:
Skórne objawy żółtaczki u noworodka zawsze zauważane są najpierw na głowie i twarzy. Dopiero później można je dostrzec na tułowiu, rączkach i nóżkach. Zmiany nie muszą jednak pojawiać się na całym ciele i zawsze znikają w odwrotnej kolejności.

Kolor skóry w sytuacji żółtaczki noworodka należy za każdym razem sprawdzać w świetle o identycznej barwie i natężeniu. Inaczej trudno ocenić, czy zdrowie maluszka wraca do normy.

W przypadku patologicznej żółtaczki noworodka zaobserwować można:

 • zmianę kolory skóry z cytrynowej na bardziej oliwkową albo pomarańczową,
 • znacznie podwyższone stężenie bilirubiny we krwi, 
 • szary stolec oraz ciemny mocz, 
 • wybroczyny, 
 • wzdęty i twardy brzuch,
 • zmienność nastrojów u dziecka,
 • wiotkość mięśni oraz drgawki.

Sprawdź również jak masować brzuszek noworodka przy zaparciach i kolkach.

Żółtaczka u noworodka – jak długo w szpitalu trwa leczenie?

Wszystko zależy od rodzaju żółtaczki noworodka. W przypadku odmiany fizjologicznej dodatkowa hospitalizacja nie jest konieczna. Wystarczy, że świeżo upieczona mama będzie regularnie karmić dziecko piersią, dzięki czemu nadmiar bilirubiny zniknie z organizmu wraz z moczem i wydalanym kałem. Leczenie inaczej jednak wygląda w przypadku patologicznej żółtaczki noworodka. W takiej sytuacji najczęściej pomaga fototerapia. Polega na naświetlaniu lampą UV białym albo fioletowym światłem w inkubatorze. Dziecko zawsze jest nagie – poza miejscami intymnymi u chłopców - a oczy przykrywa specjalna opaska medyczna. Dzięki tej metodzie nadmiar bilirubiny się zmniejsza. Leczenie zazwyczaj trwa ok. 2-3 dni. Jeżeli jednak ten sposób nie pomaga, konieczna jest transfuzja krwi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło