Ból porodowy – do czego można go porównać? Jak złagodzić ból porodowy?

list Poród
Blog Bambiboo - Ból porodowy – do czego można go porównać? Jak złagodzić ból porodowy?

Instynktownie czujesz, że wkrótce chciałabyś się sprawdzić w roli mamy, ale obawy związane z porodem i bólem skutecznie Cię do tego zniechęcają? A może już niebawem zostaniesz mamą i coraz częściej zastanawiasz się, czy ból porodowy jest do wytrzymania, i czy na pewno dasz sobie radę? Z naszego artykułu dowiesz się, co wywołuje ból porodowy, do czego najczęściej porównują go mamy, które już rodziły oraz, jak go złagodzić, gdy akcja „bobas” już się rozpocznie.

Ból porodowy – co go wywołuje?

Ból porodowy jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które jest wywołane przez liczne zmiany zachodzące w organizmie rodzącej kobiety. Ból tego typu wywołują m.in. skurcze macicy, rozciągająca się szyjka macicy oraz dolny odcinek trzonku macicy. Na jego intensywność ma również wpływ maluch – jego główka uciska na nerwy zlokalizowane przy kręgosłupie, przez co rodząca kobieta może odczuwać silne bóle w okolicy krzyżowej. Na zaawansowanym etapie porodu, gdy szyjka macicy jest w pełni rozwarta, a główka dziecka schodzi niżej (na dno miednicy), kobietę mogą boleć uciskane oraz rozciągane tkanki krocza.

Niekiedy zdarza się, że bóle porodowe są poprzedzone wieloma innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami – biegunką, suchością w ustach, wymiotami, nudnościami czy zwiększoną ilością śluzu. Bóle porodowe mijają z chwilą pojawienia się dziecka na świecie. W ciągu godziny od narodzin malucha, następuje poród łożyska, przy czym ta część porodu jest już zwykle bezbolesna.

Czy ból porodowy jest do wytrzymania?

Ból porodowy jest do wytrzymania. Na początku porodu ból towarzyszący kobiecie najczęściej przypomina bóle menstruacyjne – są więc w miarę znośne. Wraz z postępującą akcją porodową, ich stopień intensywności się nasila – skurcze są coraz dłuższe i o wiele bardziej bolesne. Pierwsze bóle związane są głównie ze skurczami macicy. W kolejnych fazach natomiast są już coraz bardziej uciążliwe, męczące i rozlane (nie koncentrują się w jednym, konkretnym punkcie). Stopniowo do skurczy macicy dochodzą bóle związane z rozciąganiem oraz uciskaniem dna miednicy – taki ból jest już zwykle ostry i promieniuje do pochwy oraz odbytu. Pamiętaj jednak, że w czasie porodu, Twój organizm naturalnie radzi sobie z bólem – wydziela substancje znieczulające i endorfiny, nazywane często hormonami szczęścia. W tych szczególnych momentach niezwykle ważne jest też poczucie bezpieczeństwa, zminimalizowanie stresu czy zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu – takie kwestie będą mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, nastawienie oraz przebieg akcji porodowej.

Do czego można porównać ból porodowy?

Odczuwanie bólu porodowego to kwestia bardzo indywidualna. Podczas, gdy jedna kobieta uznaje ból za akceptowalny, inna określać go może jako ból nie do wytrzymania, co może mieć związek np. z innym progiem bólu, przebiegiem ciąży, chorobami współistniejącymi czy kondycją psychiczną (lęk przed porodem lub wyraźnie odczuwalny głód mogą wzmagać dolegliwości bólowe).

Na intensywność bólu mogą wpływać także: wielkość dziecka i jego ułożenie, faza porodu, strach przed rodzeniem czy budowa ciała kobiety.

Do czego jednak można porównać ból porodowy? Niektóre kobiety porównują go do wielokrotnie spotęgowanego bólu menstruacyjnego, inne do ataku kolki nerkowej i bólu przypominającego rodzenie kamienia, a jeszcze inne do łamania kilku kości jednocześnie.

Jak złagodzić ból porodowy?

W czasie porodu organizm kobiety wytwarza endorfiny, które pełnią funkcję naturalnego środka znieczulającego. Istnieją jednak pewne dodatkowe sposoby na złagodzenie bólu porodowego. Przede wszystkim warto pamiętać o ćwiczeniach oddechowo-relaksacyjnych. Dobrze sprawdza się również aktywność fizyczna – ruch jest bowiem naturalną metodą radzenia sobie z bólem porodowym. Spaceruj, kołysz się, siadaj na piłce, dzięki czemu poczujesz się bardziej komfortowo. Zazwyczaj dolegliwości bólowe są odczuwane w pozycji leżącej, dlatego jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, chodź po pokoju i zaufaj swojej intuicji, która podpowie Ci, jaka pozycja jest dla Ciebie w danej chwili najlepsza. Jeśli będziesz leżeć, dostosuj pozycję do swoich potrzeb – regularnie ją zmieniaj, aby było Ci jak najbardziej komfortowo.

Nadmierny stres oraz strach przed porodem i wszystkim, co z nim związane to coś, co może skutecznie hamować akcję porodową i wzmagać dolegliwości bólowe. Postaraj się więc odpowiednio nastawić na ten dzień i dobrze się do niego przygotować. Porozmawiaj z położną i omów wszystkie kwestie, które budzą Twoje wątpliwości i stresują Cię, dzięki czemu w momencie rozpoczęcia się akcji porodowej nie będziesz musiała już o nich myśleć.

I w końcu – nie bój się krzyczeć. Jeśli tylko czujesz potrzebę, by krzyczeć w czasie parcia, nie powstrzymuj się. Krzyk pozwala bowiem zmniejszyć napięcie w całym ciele – jest naturalną reakcją dodającą sił, rozluźniającą i pomagającą w mierzeniu się z bólem.

Inne, naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego to masaż dolnej części pleców czy kąpiel w ciepłej wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.

Sposobem na radzenie sobie z bólem porodowym jest także przyjęcie środka znieczulającego (zwykle znieczulenie zewnątrzoponowe). To częsty wybór kobiet, które panicznie boją się bólu lub które są już zmęczone wielogodzinną akcją porodową.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło