Wskazania do cesarskiego cięcia

list Poród
Blog Bambiboo - Wskazania do cesarskiego cięcia

Jak wynika z doniesień Ministerstwa Zdrowia przez cesarskie cięcie na świat przychodzi w Polsce ponad 40% dzieci. Nasz kraj jest zdecydowanie powyżej średniej europejskiej, która wynosi 25%. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jednoznacznie wskazują, że cesarka powinna stanowić 10-15% wszystkich porodów i odbywać się tylko w szczególnych przypadkach. Dlaczego więc tak dużo kobiet decyduje się na cesarskie cięcie? Jakie są wskazania do tego zabiegu? 

Planowane cesarskie cięcie 

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, podczas którego dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka z łona matki. Jest alternatywą dla porodu naturalnego wtedy, kiedy kobieta z powodów zdrowotnych nie może rodzić siłami naturami – mogłoby to być zagrożenie dla zdrowia i życia jej lub/i dziecka. 

Lekarz prowadzący ciążę może wystawić kobiecie skierowanie na cesarskie cięcie na podstawie wyników przeprowadzonych lub zleconych badań. Czasem już od początku ciąży jest wiadomo, że maluszek przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie, a innym razem taka decyzja pojawia się na późniejszym etapie ciąży. 

Wskazaniami do cesarskiego cięcia są m.in.:

 • Położenie miednicowe dziecka w I ciąży kobiety
 • Położenie poprzeczne dziecka 
 • Szacowana duża masa urodzeniowa dziecka – 4500 g lub więcej oraz 4250 g i więcej u kobiet z cukrzycą
 • Zaawansowana niewydolność krążenia u kobiety
 • Zespół Marfana u ciężarnej 
 • Ciąża bliźniacza jednoowodniowa 

Nie tylko wskazania położnicze kwalifikują kobietę do cesarskiego cięcia. Istnieją również wskazania pozapołożnicze, najczęściej ortopedyczne i psychiatryczne. Jest to na pewno nerwica, schizofrenia oraz stany lękowe. Należy również wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak tokofobia, która również jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Tokofobia to lęk przed porodem i bólami porodowymi, który może doprowadzić do braku współpracy kobiety podczas porodu naturalnego i tym samym utrudnić sam poród. 

Jeśli chodzi o wskazania ortopedyczne, to zalicza się do nich choroby kręgosłupa i stawów biodrowych, które uniemożliwiają prawidłowe i bezpieczne ułożenie kobiety do porodu. 

Nagłe wskazania do cesarskiego cięcia 

Zdarza się jednak, że decyzja o cesarskim cięciu zapada już na sali porodowej. Nie zawsze wszystko można zaplanować, dlatego warto jest uwzględniać ewentualną konieczność cesarskiego cięcia. Poród naturalny jest niemożliwy, jeśli doszło do:

 • Oddzielenia się łożyska
 • Łożyska przodującego 
 • Braku postępu akcji porodowej
 • Zagrożenia pęknięcia macicy lub zamartwicy płodu
 • Wypadnięcia pępowiny

Wiele kobiet się również zastanawia, czy istnieje cesarskie cięcie na żądanie. W Polsce nie wykonuje się cesarskiego cięcia bez medycznych wskazań do operacji. Dzieje się tak dlatego, że to chirurgiczna ingerencja w ciało kobiety związana z wieloma negatywnymi konsekwencjami. 

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? 

Wiesz, że nie będziesz rodziła naturalnie i zastanawiasz się, jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Na pewno powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem prowadzącym i ustalić termin porodu. Jeśli masz jakieś pytania, kiedy się zgłosić do szpitala i czy warto wcześniej zadzwonić na wybrany oddział w celu ustalenia szczegółów, nie obawiaj się ich zadać swojemu lekarzowi. Powinnaś również być świadoma tego, jak będą wyglądały pierwsze godziny i dni po cesarce. W większości przypadków regeneracja organizmu kobiety po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po porodzie naturalnym. 

A co zabrać do szpitala, jeśli będziesz rodziła przez cesarskie cięcie? Wyprawka dla mamy i dziecka nie różni się w zależności od metody porodu. Wiedz jednak, że przez kilka godzin po operacji nie będziesz mogła się ruszać. Przyda Ci się więc woda w butelce z dziubkiem i wygodna poduszka. 

Niektóre kobiety chcą też wcześniej wiedzieć, jak przebiega cesarskie cięcie. Zabieg trwa ok. 30 minut. Wcześniej wykonuje się kobiecie badanie KTG oraz monitoruje się stan maluszka. Pacjentka otrzymuje znieczulenie miejscowe, jest świadoma podczas operacji. Potem lekarz wykonuje nacięcie powłok brzusznych na długość ok. 15 cm w dolnej części brzucha. Dziecko zostaje wyjęte, a mama może go przez chwilę zobaczyć. Odcinana jest pępowina, wyjmuje się łożysko, zszywa macicę i powłoki brzuszne.

Cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna i nie wykonuje się jej na życzenie rodzącej. Muszą być do tego konkretne medyczne wskazania, które potwierdzają, że poród naturalny stwarzałby zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło