Podstawowe zasady higieny i pielęgnacji noworodka

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Podstawowe zasady higieny i pielęgnacji noworodka

Termin porodu się zbliża, a ty zastanawiasz się, na czym polega podstawowa pielęgnacja noworodka?  Nawet jeśli to Twoje kolejne dziecko, warto przypomnieć sobie kilka zaleceń – w końcu skóra niemowlaka jest bardziej delikatna niż u dorosłej osoby. Oszczędź sobie zmartwień i dowiedz się, jak pielęgnować skórę noworodka. Bądź spokojna po porodzie i ciesz się z rodzicielstwa!

Pielęgnacja skóry noworodka – dlaczego jest taka ważna?

Skóra to nie tylko ochronny płaszcz dla mięśni, tkanek, komórek oraz narządów. Zapobiega gromadzeniu się bakterii i drobnoustrojów, wpływa na ogólną temperaturę ciała, decyduje o wydzielanej ilości potu czy też umożliwia odbieranie bodźców czuciowych. W przypadku niemowlaków wszystkie te funkcje są zaburzone – potrzeba ok. 2-3 lat, aby skóra dziecka przypominała tę u osoby dorosłej. Prawidłowa pielęgnacja noworodka to ważny etap dorastania, dlatego warto znać podstawowe zasady higieny.

Warto wiedzieć:
Wygląd skóry niemowlaka sygnalizuje, jaki jest ogólny stan zdrowia dziecka. Dlatego też odpowiednia i systematyczna pielęgnacja noworodka jest ważna z perspektywy dalszego rozwoju malucha.

Cele codziennej pielęgnacji skóry noworodka:

 • usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry,
 • pełne nawilżenie i ochrona przed wysuszeniem,
 • zapobieganie otarciom oraz oparzeniom,
 • zminimalizowanie podrażnień i infekcji,
 • wzmocnienie ochronnego działania skóry.

Obawiasz się, że zmęczenie po porodzie przeszkodzi Ci w codziennej pielęgnacji noworodka? Spokojnie, na początku Twojej rodzicielskiej drogi możesz liczyć na pomoc położnej. Nie bój się również prosić o wsparcie oraz radę członków rodziny. Pamiętaj, że Twój mąż lub partner także powinien brać czynny udział w pierwszych, jak i kolejnych latach życia dziecka. Bliskość obojga rodziców jest nieoceniona, nawet jeśli zapominamy o tym w okresie dojrzewania.

Termin porodu się zbliża? To może Ci się przydać: Przygotowanie do porodu - 5 przydatnych wskazówek dla przyszłej mamy

Jak pielęgnować skórę noworodka – rodzicielskie ABC

Rodzicielstwo to duża odpowiedzialność – w końcu decydujesz o wychowaniu małego człowieka, który początkowo jest skazany wyłącznie na Ciebie. W pierwszy latach życia dokładna, codzienna pielęgnacja noworodka to podstawa zdrowego i prawidłowego rozwoju.

 • Kikut pępowinowy a pielęgnacja noworodka

W przypadku pępka pielęgnacja noworodka ogranicza się do dezynfekcji kikuta pępowinowego zarówno przed odpadnięciem, jak i podczas gojenia rany. Warto powtarzać to 1 raz dziennie po kąpieli lub kontakcie z zawartością pieluszki. Najlepiej sprawdza się Octenisept, który zapobiega zakażeniu. Pamiętaj również, aby gumka pieluszki ani ubranko nie dotykały gojącego się pępuszka. W przypadku widocznego zaczerwienienia, zaognienia, czy zmian ropnych skontaktuj się z pediatrą.

 • Pielęgnacja skóry noworodka – kąpiel na spokojnie

Pierwsza kąpiel wywołuje u Ciebie niepokój? Spokojnie, dla niemowlaków to naprawdę coś bardzo  przyjemnego. Pamiętaj, aby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i działać spokojnie – wizyta w łazience zajmie Wam maksymalnie 5-10 minut.

Ciekawostka:
Nowo narodzone dzieci bardzo lubią kąpiele, ponieważ woda przypomina im beztroskie życie w brzuchu mamy.

Codzienna pielęgnacja noworodka powinna polegać na przemywaniu skóry – szczególnie buzi, oczu, głowy, pupy oraz wszelkich zagięć. Kąpiel przygotuj co 2-3 dni. Gdy maluch zacznie być bardziej aktywny np. biegać, wtedy prysznic przyda się zdecydowanie częściej.

W wolnej chwili sprawdź nasz poradnik: Jak i jak często kąpać noworodka? Przeczytaj przed pierwszą kąpielą!

 1. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie było zbyt zimno – temperatura powietrza powinna oscylować między 21 a 22℃.
 2. Wodę należy podgrzać, ale nie za bardzo! Najlepiej, żeby była bliska naturalnej temperaturze dziecka, czyli ok. 37℃.
 3. Ilość wody możesz zwiększać wraz z wiekiem. Podczas pierwszych miesięcy lepiej nie zalewaj więcej niż połowy wanienki, czyli ok. 5-10 cm.
 4. Włóż do wanienki maleństwo jedną ręką, trzymając je za pupę, a drugą umieść pod pachą (główkę oprzyj na przedramieniu). Gdy grzbiet będzie już dotykać dna, zabierz rękę i zacznij oczyszczanie skóry od buzi ku dołowi. Pamiętaj, aby nie pocierać, a lekko masować – w przeciwnym razie możesz uszkodzić naskórek.
 5. Po kąpieli połóż maluszka na ciepłym ręczniku i delikatnie osusz skórę, szczególnie na zgięciach. Zrezygnuj z szorowania – sam dotyk materiału wystarczy.

Przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu każda kąpiel przebiegnie sprawniej i bez niepotrzebnego stresu. Jeśli skóra Twojego dziecka jest sucha, nie zapomnij o pielęgnacji noworodka z pomocą dodatkowych środków.

 • Codzienna pielęgnacja noworodka – pupa maluszka bez podrażnień

Pośladki maluszków są silnie narażone na otarcia. Podczas przewijania noworodka przetrzyj okolice pośladkowe od przodu do tyłu samą wodą – nawilżane chusteczki mogą wywołać reakcję alergiczną, więc bądź ostrożna. W przypadku zdrowej albo lekko podrażnionej skóry możesz ją nawilżyć maścią natłuszczającą. Przy poważniejszych i zaognionych zmianach skórnych sprawdzi się wyłącznie krem na odparzenia.

Chcesz szybko i bezpiecznie zmieniać pieluchy? Poznaj 5 naszych porad, jak przewijać dziecko!

 • Pielęgnacja skóry twarzy noworodka oraz główki

Chociaż nie każdy noworodek rodzi się z bujną czupryną, nigdy nie zapominaj o skórze głowy. Przemywaj ją niealergizującym mydłem dla dzieci i czesz. Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do powstania ciemieniuchy. Nie zapominaj także o oczkach, nosie oraz pielęgnacji skóry noworodka za uszami.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka są bezpieczne?

Droższy nie zawsze oznacza lepszy, więc nie sugeruj się ceną. Zwracaj uwagę przede wszystkim na skład – warto, aby kosmetyk zawierał emolienty. W przypadku pielęgnacji skóry noworodka unikaj chemicznych dodatkowych oraz sztucznych substancji zapachowych, które mogą wysuszać i podrażniać. Wystarczą delikatne mydła w kostce lub płynie przeznaczone dla dzieci. Jeżeli ciałko jest szorstkie, przyda się dodatkowa emulsja lub olejek dla maluchów. Do pielęgnacji skóry twarzy niemowlaka wykorzystuj nawilżające oraz natłuszczające maści. Pamiętaj także, aby nie prać ubranek w proszkach dla dorosłych – mają inny skład niż te dla dzieci i mogą wywołać uczulenie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło