Jak i jak często kąpać noworodka? Przeczytaj przed pierwszą kąpielą!

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak i jak często kąpać noworodka? Przeczytaj przed pierwszą kąpielą!

Po narodzinach dziecka wszystko co pierwsze sprawia najwięcej radości. Pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, pierwszy krok. Niektóre rzeczy mogą jednak rodzić dylematy i budzić pewne wątpliwości. Jedną z nich jest pierwsza kąpiel noworodka. Jak często kąpać dziecko? Jak bezpiecznie trzymać malucha w wanience? Jaką temperaturę powinna mieć woda? Pytań jest sporo - w naszym artykule znajdziesz na nie odpowiedzi.

Pierwsza kąpiel noworodka - jak się do niej przygotować?

Ciepła woda, intymna atmosfera, bliskość rodziców i przyjemny dotyk ich rąk - większość noworodków uwielbia kąpiele, dlatego również w przypadku Twojego dziecka jest duża szansa, że maluch je polubi. Z reguły pierwsze mycie odbywa się już w szpitalu i jest za nie odpowiedzialna położna. Dla Ciebie jest to najlepszy czas na zadawanie pytań i psychiczne przygotowanie się do samodzielnych kąpieli bobasa. Pamiętaj, że powinny być one pewnego rodzaju rytuałem, powtarzanym regularnie i o stałej porze, np. wieczorem. Noworodek szybko nauczy się, że po kąpieli przychodzi pora karmienia, a następnie snu.

Zacznijmy od pomieszczenia przeznaczonego do kąpieli noworodka. Dobrze sprawdzi się do tego łazienka, a więc miejsce, w którym sama się kąpiesz i relaksujesz, choć równie dobrze może to być inne, ciepłe i komfortowe dla Ciebie pomieszczenie. Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko nie zmarznie, zadbaj o to, aby we wnętrzu było około 24 °C. I pamiętaj: kąpiel ma być przyjemnością nie tylko dla Twojego maluszka, ale również dla jego rodziców. 

Jak kąpać noworodka?

Wbrew pozorom, kąpanie noworodka nie jest trudne i nawet jeśli jeszcze nigdy nie miałaś okazji tego robić, szybko się tego nauczysz.

  1. Przygotuj ubranko, w które przebierzesz bobasa oraz akcesoria potrzebne do pielęgnacji: płyn do kąpieli, gaziki jednorazowe, sól fizjologiczna, czysty ręcznik, oliwkę lub krem nawilżający, maść na odparzenia, waciki, szczotkę do włosów itd.
  2. Przygotuj wanienkę: nalej ciepłą wodę na wysokość około 10-15 cm. Uwaga: optymalna temperatura wody to około 37 °C (dla pewności temperaturę zmierz termometrem kąpielowym). Dodaj płyn do kąpieli.
  3. W trakcie rozbierania dziecka, cały czas do niego mów. Zanim włożysz malucha do wanienki, dokładnie umyj jego oczy zwilżonym wacikiem, a także oczyść np. chusteczką okolice pupy i krocza.
  4. Powoli zanurz noworodka w wodzie - nie bój się, że zamoczysz uszy i kikut pępowiny (pamiętaj jednak, że kikut nie powinien być długo namaczany, a po każdorazowym zwilżeniu trzeba go osuszyć). Delikatnie polej malca wodą, dzięki czemu szybciej oswoi się z kąpielą. Mycie zacznij od główki i buzi - na koniec zostaw mycie narządów płciowych i pupy.

Pierwsza kąpiel noworodka - jak trzymać dziecko?

Podczas pierwszej i każdej kolejnej kąpieli noworodka, trzymaj go jedną ręką pod paszkami - główka powinna leżeć na Twoim przedramieniu. W ten sposób będzie bezpieczne i dobrze ustabilizowane.

  1. Myj maluszka ręką, ale jeśli wolisz, możesz użyć do tego także miękką ściereczkę, jednorazowe gaziki i waciki - dzięki nim bez problemu umyjesz trudno dostępne miejsca takie, jak okolice uszu czy paluszki.

Pierwsza kąpiel noworodka - co na zakończenie?

Po wyjęciu dziecka z wanienki, przełożeniu go na przewijak lub inne, przygotowane miejsce, pora na osuszanie - owiń maleństwo czystym, suchym ręcznikiem i dokładnie przykładaj go do ciała dziecka, ale nie pocieraj, ponieważ skóra noworodka jest szczególnie delikatna i podatna na podrażnienia. Nie zapomnij o kikucie pępowinowym - osusz go wacikiem. Jeśli na skórze znajduje się jeszcze maść płodowa, bez problemu usuniesz ją oliwką dla niemowląt. Oliwkę możesz wykorzystać także do wykonania delikatnego masażu maleństwa. Dzieci uwielbiają dotyk, więc pielęgnacja po kąpieli, jest świetnym pretekstem do zacieśniania więzi. Posmaruj pupę malca maścią przeciw odparzeniom.

Na koniec załóż czystą pieluszkę - wywiń ją w taki sposób, aby nie zakrywała kikuta i umożliwiała swobodny dostęp powietrza. Przebierz dziecko w czyste ubranka.

Tak zakończona kąpiel powinna być pierwszym etapem wieczornego wyciszania dziecka. Jeśli będzie mu się dobrze kojarzyć - z Waszym zapachem, dotykiem i głosem, wówczas każda kolejna kąpiel będzie przyjemnością zarówno dla niego, jak i dla Was.

Jak często kąpać niemowlę?

Noworodki i niemowlaki mają bardzo wrażliwą skórę i nie brudzą się tak szybko, jak starsze dzieci, dlatego nie trzeba ich codziennie kąpać. W zupełności wystarczą np. 3 kąpiele w tygodniu - ewentualnie częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niemniej jednak, trzeba pamiętać o tym, żeby codziennie dbać o higienę dziecka - wykorzystuj do tego m.in. chusteczki nawilżane, np. z delikatnej włókniny bambusowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło