Domowe sposoby na ciemieniuchę u dzieci i niemowląt

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Domowe sposoby na ciemieniuchę u dzieci i niemowląt

Ciemieniucha to powszechny problem, który występuje u ponad połowy niemowląt, ale może pojawić się też u nieco starszych dzieci. Co ważne, nie jest niebezpieczna dla ich zdrowia czy życia, nie wywołuje też uciążliwego świądu i bólu. Stanowi natomiast istotny problem estetyczny. Istnieją jednak pewne proste i sprawdzone sposoby na ciemieniuchę, które pomogą szybko i skutecznie się z nią uporać.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha to charakterystyczna przypadłość, którą można dość łatwo rozpoznać. To nic innego jak zrogowaciały naskórek w formie tłustych, grubych i miękkich łusek. Początkowo mają one kolor biały, a z czasem bardziej żółty lub pomarańczowy. Ciemieniucha z wyglądu przypomina nieco łupież i najczęściej występuje w okolicach ciemiączka, choć może pojawić się też na brwiach. Pomimo że problem ten dotyka ponad połowę maluchów, najbardziej narażone na ciemieniuchę są dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) związane jest z zaburzeniami bariery skórnej. Z tego powodu czynniki zewnętrzne łatwiej wnikają do głębszych warstw skóry, co z kolei wywołuje niepożądane reakcje i alergie. Skóra takich dzieci jest sucha, zaczerwieniona i łuszcząca. Towarzyszy temu nieprzyjemny świąd, a w zaawansowanym stadium pojawiają się rany. Więcej o AZS piszemy w artykule AZS u dziecka – jak pielęgnować wrażliwą skórę.  

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

U niemowląt ciemieniucha pojawia się zwykle około 6. tygodnia życia i może trwać nawet 1,5 roku. Zdarza się jednak, że występuje już o noworodków. Jej pojawienie się nie powinno być powodem do niepokoju – jest bowiem naturalnym objawem, świadczącym o nadaktywności gruczołów łojowych na główce dziecka. Niekiedy ciemieniucha występuje u nieco starszych, np. 2-3-letnich dzieci. Zmiany na główce częściej pojawiają się latem niż zimą – wynika to z faktu, że gdy jest ciepło, gruczoły łojowe pracują intensywniej.

Ciemieniucha to stan zapalny, który może nawracać, jednak najczęściej raz zwalczony, pozostaje już tylko niemiłym wspomnieniem. Co najlepiej pomaga na ciemieniuchę? Jakie są sposoby na jej zwalczenie? Czym się kierować przy wyborze środków pielęgnacyjnych? Odpowiadamy!

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Choć ciemieniucha nie wywołuje bólu, pieczenia czy nieprzyjemnego świądu, to zaleca się jej leczenie. Jest to ważne tym bardziej, że łuski na główce dziecka, znacząco ograniczają dostęp powietrza do jego skóry, co w rezultacie może z czasem przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnych.

Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na ciemieniuchę?

  • Sposób 1: natłuszczaj

Najważniejszym krokiem w walce z ciemieniuchą jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim codziennie myj główkę dziecka. Kluczowe jest także natłuszczanie jej, np. przy użyciu zwykłej oliwki dla niemowląt lub naturalnego olejku – świetnie sprawdzi się kokosowy. Aby możliwie jak najszybciej pozbyć się problemu, należy regularnie (choćby codziennie), na około 15 minut przed kąpielą natrzeć główkę oliwką lub olejkiem. Dzięki temu nieestetyczne łuski zmiękną, a tym samym w trakcie kąpieli będzie można łatwiej je zmyć. 

  • Sposób 2: wyczesuj

Kolejnym domowym sposobem na ciemieniuchę jest wyczesywanie łusek. Szczególnie warto o tym pamiętać po wykąpaniu bobasa, kiedy łuski są miękkie. Wtedy można je spróbować delikatnie wyczesać specjalną szczotką do pielęgnacji główki niemowląt. Jeśli łuski nie odchodzą, pamiętaj, by ich nie zdrapywać i nie szorować. W przeciwnym razie na delikatnej skórze dziecka mogą pojawić się bolesne podrażnienia.

Wskazówka
Po nasmarowaniu skóry oliwką, załóż dziecku czapeczkę. Ciepło zwiększy skuteczność działania oliwki, a materiał zapobiegnie zabrudzeniom na ubrankach czy łóżeczku bobasa.

  • Sposób 3: peelinguj

W trosce o zdrową i wypielęgnowaną skórę na głowie dziecka, warto co kilka dni wykonywać maluchowi delikatny peeling. Jest to skuteczny sposób na ciemieniuchę, który pozwoli zmiękczyć, a następnie usunąć łuski. Do tego celu wykorzystaj otręby pszenne lub płatki owsiane.

W tym przypadku otręby lub płatki należy rozmoczyć i nałożyć na główkę dziecka na około 15 minut przed kąpielą. Zadziałają podobnie jak olejek – natłuszczą oraz zmiękczą naskórek, ułatwiając zmycie łusek lub wyczesanie ich miękką szczoteczką.

  • Sposób 4: nawilżaj

Co na ciemieniuchę działa najlepiej? Regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry! W związku z tym pamiętaj, by po każdej kąpieli nałożyć na główkę dziecka krem nawilżający – zapobiegniesz tym samym przesuszeniu skóry i złagodzisz objawy ciemieniuchy.

  • Sposób 5: zapobiegaj

Prawidłowa pielęgnacja skóry powinna skutecznie zwalczyć ciemieniuchę. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać nawrotowi niż leczyć. Gdy więc problem już zniknie, podtrzymaj zwyczaj codziennego mycia główki dziecka, jej nawilżania oraz natłuszczania naturalnymi olejkami. Dzięki temu skóra pozostanie zdrowa i wypielęgnowana.

Kosmetyki na ciemieniuchę wybieraj świadomie 

Oprócz domowych sposobów na ciemieniuchę w drogeriach i aptekach dostępne są profesjonalne środki pomagające zwalczyć tę przypadłość. Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, zawsze kieruj się takimi samymi zasadami:

  • Zwróć uwagę na wiek od jakiego przeznaczony jest kosmetyk 
  • Sprawdzaj skład, czy nie ma w nim mydeł SLS, sztucznych barwników, perfum i szkodliwych substancji konserwujących 
  • Najlepsze są naturalne składniki, jak wyciągi roślinne i oleje 
  • Kosmetyki na ciemieniuchę powinny być bezzapachowe 
  • Maluszki nie potrzebują wielu kosmetyków. Na ciemieniuchę w zupełności wystarczy specjalny szampon i oliwka lub balsam

Kosmetykom dla maluszków poświęciliśmy osobny artykuł: Jakie kosmetyki wybrać dla niemowląt? Jeśli jesteś ciekawy, czym jeszcze się kierować, to przeczytaj nasze szczegółowe wskazówki. 

Pielęgnacja maluszka nie musi być wyzwaniem, nawet jeśli pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które wymagają od Ciebie większej uwagi, jak właśnie ciemieniucha. Kieruj się rozsądkiem, bądź odporny na wszelkie przekazy reklamowe, które sprawiają, że zestaw do pielęgnacji maluszka obejmuje 10 kosmetyków zamiast 2-3. Mniej znaczy więcej, a ciemieniucha wcale nie jest problemem, który szkodzi Twojemu dziecku, jednak potrzebuje nieco innego podejścia niż pielęgnacji główki bez zrogowaciałego naskórka.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło