Domowe sposoby na ciemieniuchę u dzieci i niemowląt

person Marysia list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Domowe sposoby na ciemieniuchę u dzieci i niemowląt

Ciemieniucha to powszechny problem, który występuje u ponad połowy niemowląt, ale może pojawić się też u nieco starszych dzieci. Co ważne, nie jest niebezpieczna dla ich zdrowia czy życia, nie wywołuje też uciążliwego świądu lub bólu. Stanowi natomiast istotny problem estetyczny. Istnieją jednak pewne proste i sprawdzone sposoby na ciemieniuchę, które pomogą szybko i skutecznie się z nią uporać.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha to charakterystyczna przypadłość, którą można dość łatwo rozpoznać. To nic innego jak zrogowaciały naskórek w formie tłustych, grubych i miękkich łusek. Początkowo mają one kolor biały, a z czasem bardziej żółty lub pomarańczowy. Ciemieniucha z wyglądu przypomina nieco łupież i najczęściej występuje w okolicach ciemiączka, choć może pojawić się też na brwiach. Choć problem ten dotyka ponad połowę maluchów, najbardziej narażone na ciemieniuchę są dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Kiedy pojawia się ciemieniucha?

U niemowląt ciemieniucha pojawia się zwykle około 6. tygodnia życia i może trwać nawet 1,5 roku. Jej pojawienie się nie powinno być powodem do niepokoju – jest bowiem naturalnym objawem, świadczącym o nadaktywności gruczołów łojowych na główce dziecka. Zdarza się, że ciemieniucha występuje u nieco starszych, np. 2-3-letnich dzieci. Zmiany na główce częściej pojawiają się latem niż zimą – wynika to z faktu, że gdy jest ciepło, gruczoły łojowe pracują intensywniej.

Ciemieniucha to stan zapalny, który może nawracać, jednak najczęściej raz zwalczony, pozostaje już tylko niemiłym wspomnieniem. Co na ciemieniuchę działa najlepiej? O tym w dalszej części artykułu.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Choć ciemieniucha nie wywołuje bólu, pieczenia czy nieprzyjemnego świądu to zaleca się jej leczenie. Jest to ważne tym bardziej, że łuski na główce dziecka, znacząco ograniczają dostęp powietrza do jego skóry, co w rezultacie może z czasem przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnych.

Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na ciemieniuchę?

  • Sposób 1: natłuszczaj

Najważniejszym krokiem w walce z ciemieniuchą jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim codziennie myj główkę dziecka. Kluczowe jest także natłuszczanie jej, np. przy użyciu zwykłej oliwki dla niemowląt lub naturalnego olejku – świetnie sprawdzi się kokosowy. Aby możliwie jak najszybciej pozbyć się problemu, należy regularnie (choćby codziennie), na około 15 minut przed kąpielą, natrzeć główkę oliwką lub olejkiem. Dzięki temu nieestetyczne łuski zmiękną, a tym samym w trakcie kąpieli będzie można łatwiej je zmyć. 

  • Sposób 2: wyczesuj

Kolejnym domowym sposobem na ciemieniuchę jest wyczesywanie łusek. Szczególnie warto o tym pamiętać po wykąpaniu bobasa, kiedy łuski są miękkie. Wtedy można je spróbować delikatnie wyczesać specjalną szczotką do pielęgnacji główki niemowląt. Jeśli łuski nie odchodzą, pamiętaj, by ich nie zdrapywać i nie szorować. W przeciwnym razie na delikatnej skórze dziecka mogą pojawić się bolesne podrażnienia.

Wskazówka
Po nasmarowaniu skóry oliwką, załóż dziecku czapeczkę. Ciepło zwiększy skuteczność działania oliwki, a materiał zapobiegnie zabrudzeniom na ubrankach czy łóżeczku bobasa.

  • Sposób 3: peelinguj

W trosce o zdrową i wypielęgnowaną skórę na głowie dziecka, warto co kilka dni wykonywać maluchowi delikatny peeling. Jest to skuteczny sposób na ciemieniuchę, który pozwoli zmiękczyć, a następnie usunąć łuski. Do tego celu wykorzystaj otręby pszenne lub płatki owsiane.

W tym przypadku otręby lub płatki należy rozmoczyć i nałożyć na główkę dziecka na około 15 minut przed kąpielą. Zadziałają podobnie jak olejek – natłuszczą oraz zmiękczą naskórek, ułatwiając zmycie łusek lub wyczesanie ich miękką szczoteczką.

  • Sposób 4: nawilżaj

Co na ciemieniuchę działa najlepiej? Regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry! W związku z tym pamiętaj, by po każdej kąpieli nałożyć na główkę dziecka krem nawilżający – zapobiegniesz tym samym przesuszeniu skóry i złagodzisz objawy ciemieniuchy.

  • Sposób 5: zapobiegaj

Prawidłowa pielęgnacja skóry powinna skutecznie zwalczyć ciemieniuchę. Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać nawrotowi niż leczyć. Gdy więc problem już zniknie, podtrzymaj zwyczaj codziennego mycia główki dziecka, jej nawilżania oraz natłuszczania naturalnymi olejkami. Dzięki temu skóra pozostanie zdrowa i wypielęgnowana.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło