Jakie kosmetyki wybrać dla niemowląt?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jakie kosmetyki wybrać dla niemowląt?

Początki zawsze są trudne – dużo nowych obowiązków, niełatwe wybory, dylematy i strach przed niewłaściwymi decyzjami. Dotyczy to też kosmetyków dla niemowląt, które powinny znaleźć się w wyprawce dla maluszka. Jego skóra jest wyjątkowo wrażliwa, podatna na substancje o silnym działaniu, nie ma ona jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych i potrzebuje delikatnej ochrony. Co powinno znaleźć się w wyprawce kosmetycznej dla noworodka? 

Jakie kosmetyki dla niemowląt będą najlepsze? 

Skóra maluszka jest mniej elastyczna, cieńsza i bez warstwy lipidowej, przez co jest podatna na podrażnienia, zaczerwienienia, mikrouszkodzenia, a nawet stany zapalne. Nietrudno o reakcje alergiczne, które objawiają się wysypką, świądem, w skrajnych przypadkach też pękaniem naskórka. 

Do pielęgnacji takiej skóry nie powinno stosować się przypadkowych kosmetyków, które mają w nazwie „dla niemowląt” lub „dla dzieci”. Nie wszystkie spełniają kluczowe kryteria, które pozwalałyby na ich kontakt z wrażliwą skórą maluszka. Zdarza się, że wyrządzają wiele szkód – zamiast pielęgnując, podrażniają. 

  • Sprawdzaj, od jakiego wieku dedykowane są kosmetyki dla małych dzieci. Może być to 6. miesiąc życia, 1. rok, a także 1. dzień życia. Jeśli kompletujesz wyprawkę kosmetyczną dla noworodka, wybieraj propozycje przeznaczone dla maluszków od urodzenia. Są one przystosowane do pielęgnacji niedojrzałej jeszcze skóry małego człowieka.
  • Zawsze czytaj skład. Powinien być przynajmniej w pewnym stopniu dla Ciebie zrozumiały. Jeśli nie wiesz, czym jest któryś ze składników, sprawdź, czy nie jest on szkodliwy dla wrażliwej skóry dziecka. Stawiaj na naturalne składniki, przyjazne skórze maluszka. 
  • Wybieraj bezzapachowe kosmetyki dla małych dzieci. Powinny mieć odczyn pH zbliżony do 7,0, czyli obojętnego. To ważne, ponieważ przez pierwsze 2 tygodnie życia skóra dziecka ma pH na pograniczu obojętnego i delikatnie zasadowego. 
  • Stosuj się do zasady – im mniej, tym lepiej. Nie potrzebujesz dwóch balsamów do ciała dla dziecka, płynu do kąpieli, osobno szamponu i żelu do mycia. Postaw na minimalizm, a wybrane przez Ciebie kosmetyki dla niemowląt niech odpowiadają potrzebom skóry Twojego dziecka. 

Jakie składniki są ważne? 

Warto wiedzieć, które składniki są tymi cennymi i pożądanymi. Na pewno są to emolienty zapobiegające wysuszeniu skóry i tworzące cienki film ochronny na jej powierzchni. Należą do nich ponadto naturalne tłuszcze roślinne, np. pozyskiwane z migdałów, orzechów makadamia czy jojoby. W kosmetykach dla maluszków nie powinno ponadto zabraknąć składników o działaniu przeciwzapalnym, a są to m.in. liście babki, korzeń lukrecji czy też rumianek. 

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka

Dla wielu rodziców to bardzo duże wyzwanie. Często przy zakupie kosmetyków dla niemowląt decydują się na wiele produktów, które w rzeczywistości są niepotrzebne maluszkowi. Czego jednak nie może zabraknąć w wyprawce kosmetycznej dla noworodka? 

  • Maści na odparzenia 
  • Płynu do mycia ciała i szamponu, może to być jeden uniwersalny kosmetyk
  • Kremu ochronnego do twarzy – zimą chroniącego przed wiatrem, latem koniecznie z filtrem UV 50
  • Chusteczek nawilżanych
  • Balsamu do ciała do nawilżenia skóry maluszka po kąpieli lub wykonania delikatnego masażu
  • Soli fizjologicznej – nie jest kosmetykiem, ale pełni ważną rolę w pielęgnacji maluszka. Wykorzystuje się ją do przemywania oczu

Masz już skompletowaną wyprawkę kosmetyczną dla noworodka? Jeśli dotychczas zadawałeś sobie wiele pytań w tym zakresie, mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło