AZS u dziecka - jak pielęgnować wrażliwą skórę

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - AZS u dziecka - jak pielęgnować wrażliwą skórę

W ciągu ostatnich dekad częstotliwość występowania Atopowego Zapalenia Skóry (AZS) zwiększyła się niemalże dwukrotnie. Według danych z literatury medycznej AZS dotyka 15–30% populacji dziecięcej. Obserwowane zjawisko świadczy o negatywnym wpływie czynników środowiskowych na organizm malucha. Dowiedz się więcej na temat skóry dotkniętej AZS. 

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry

Główną przyczyną AZS są zaburzenia bariery skórnej, które zmniejszają jej właściwości ochronne, a to umożliwia penetrację czynników zewnątrzpochodnych w głąb tkanki. Zwiększa to prawdopodobieństwo uczuleń, zakażeń drobnoustrojami oraz rozwoju stanów zapalnych. 

AZS jest chorobą o charakterze przewlekłym, jednak okresy remisji choroby mogą sięgać kilku lat. Najczęściej zauważanymi objawami jest suchość, świąd i rumień skóry. Maluch cierpiący na AZS doświadcza dyskomfortu i stresu, który wtórnie indukuje stan zapalny. Kryteria diagnostyczne to: świąd skóry, przewlekły i nawrotowy charakter, typowe umiejscowienie zmian skórnych – zgięcia łokciowe i kolanowe, grzbiety dłoni, szyja, powieki, atopia u dziecka lub stwierdzona podczas wywiadu. Dlatego warto uważnie obserwować swoje maleństwo i skonsultować swoje obawy z lekarzem pediatrą i dermatologiem. 

Oprócz predyspozycji genetycznych duży wpływ mają inne czynniki. Zaburzenia w zakresie flory jelitowej mogą prowadzić do niedoborów witamin w tkankach i nasilać przebieg reakcji zapalnych. Negatywny wpływ mogą mieć również czynniki środowiskowe – alergeny kontaktowe, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach (głównie w sezonie jesienno -zimowym). Ponadto, przebieg choroby nasila woda z dużą zawartością chloru i nieodpowiednia dieta – z nadmiarem nabiału oraz glutenu.

Jak zadbać o otoczenie dziecka z AZS

Wszystko zaczyna się od najbliższego otoczenia. Szczególną uwagę musisz zwrócić na warunki w sezonie grzewczym – warto zakupić wtedy specjalnie pojemniki na kaloryfer, do których nalewa się wodę. W przypadku, gdy otoczenie jest zbyt suche, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Dziecięce AZS jest bardzo powszechnym problemem w obecnych czasach, dlatego wybór specjalnych nawilżaczy dedykowanych dla maluszków jest niezwykle duży. 

Skóra dzieci z AZS jest niezwykle wrażliwa, dlatego warto zadbać o antyalergiczną pościel oraz bawełniane ubranka. Również podczas prania trzeba pamiętać o potrzebach delikatnej skóry, używając naturalnych proszków do prania, najlepiej rekomendowanych dla alergików. Idealnie nadają się także orzechy piorące. 

Pielęgnacja kosmetyczna skóry z AZS

Pielęgnacja skóry z AZS to nie lada problem dla wielu rodziców. W sprawie doboru konkretnych kosmetyków oraz preparatów warto poradzić się lekarza dermatologa. Preferowane są preparaty dostępne w aptece oraz produkty oparte na naturalnych składnikach. Warto również korzystać z delikatnych pieluszek, jak np. Bambiboo oraz bezpiecznych chusteczek nawilżających. AZS u dzieci wiąże się ze zmianą wielu nawyków higienicznych, ponieważ mogą konieczne być kąpiele w płynie ze składnikiem natłuszczającym czy stosowanie maści na miejsca chorobowo zmienione. Dziecko należy myć w ciepłej wodzie, i w sposób delikatny osuszać jego skórę. Najlepiej, aby była to woda przegotowana bez zawartości chloru, który może powodować podrażnienia.

Kosmetyki, takie jak preparaty do kąpieli o działaniu natłuszczającym, kremy i maści mają wpływ na regenerację tkanek, poprawę nawilżenia, zmniejszenie ognisk stanów zapalnych oraz przyśpieszenie gojenia. Preparaty te powinny mieć działanie przeciwzapalne, wspomagające nawilżenie skóry oraz utrzymujące odpowiedni poziom nawilżenia, a także wspomagać odnowę komórkową. Kosmetyki bardzo często oparte są na emolientach, które wzmacniają naturalną barierę lipidową skóry. W ich składzie znajdziemy również kwasy tłuszczowe, oleje roślinne czy substancje o działaniu nawilżającym – mocznik, gliceryna czy kwas hialuronowy.

Atopowe zapalenie skóry staje się schorzeniem coraz bardziej powszechnym, ale dzięki odpowiedniej wiedzy oraz szerokiej dostępności preparatów kosmetycznych, możemy znaleźć rozwiązania na skuteczną pomoc maluchowi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło