Przygotowanie do porodu - 5 przydatnych wskazówek dla przyszłej mamy

list Poród
Blog Bambiboo - Przygotowanie do porodu - 5 przydatnych wskazówek dla przyszłej mamy

Radość i ciekawość, pomieszane z lękiem i niepewnością - to zupełnie normalne uczucia, które towarzyszą każdej przyszłej mamie. Zanim wyruszysz do szpitala i rozpoczniesz wspaniałą przygodę, jaką jest macierzyństwo, koniecznie pomyśl o tym, aby dobrze przygotować się do porodu. Dzięki temu poczujesz się pewniej i będziesz mniej zaskoczona, kiedy rozpocznie się akcja porodowa.

Przygotowanie do porodu: czytaj, ucz się, dopytuj

Udany przebieg porodu w dużej mierze zależy od psychicznego nastawienia kobiety. Czytaj podręczniki o ciąży, zapisz się do szkoły rodzenia, nie bój się o wszystko pytać swojego ginekologa - im więcej będziesz wiedzieć, tym większa będzie Twoja świadomość na temat porodu. Zdobyta wiedza może być Twoją siłą – zmniejszy ilość zaskoczeń, zredukuje poziom stresu i lęku, ale także pozwoli Ci zachować spokój wtedy, kiedy będzie to najbardziej potrzebne.

Przed porodem rozmawiaj z innymi mamami

Przed porodem warto porozmawiać z koleżankami, przyjaciółkami i innymi, bliskimi Ci kobietami, które już rodziły. W ten sposób będziesz mogła oswoić się z tematem oraz poznać różne punkty widzenia i różne doświadczenia kobiet. Każdy poród wygląda nieco inaczej, dlatego szczere rozmowy z rówieśniczkami mogą być dla Ciebie cennym źródłem informacji. Wykorzystaj to. Pamiętaj również, że historie opowiadane przez starsze osoby (np. mamę, ciocię czy babcię) mogą nie być wystarczającym wsparciem - wszystko dlatego, że kilkadziesiąt lat temu porody przebiegały inaczej i zupełnie inaczej wyglądała też opieka okołoporodowa.

Jak się przygotować do porodu: wybierz szpital

Zanim wybierzesz szpital, popytaj swoje koleżanki, gdzie rodziły i poznaj ich opinie na temat poszczególnych placówek. Jeśli wolisz samodzielnie podjąć decyzję, nie opierając się na doświadczeniach znajomych, zacznij od zrobienia listy placówek i najlepiej, pojedź do nich. Często szpitale znacznie różnią się od siebie wyposażeniem, a nawet podejściem do przyszłych mam. Najwięcej możliwości dadzą Ci przede wszystkim prywatne kliniki. Możesz w nich skorzystać np. ze swojego prywatnego pokoju z łazienką.

Bądź aktywna i ćwicz

Jednym z ważniejszych etapów przygotowań do porodu są różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, ale wykonuj je jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź trenerem doświadczonym w prowadzeniu treningów dla kobiet w ciąży. Szczególnie polecane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, które warto wykonywać nawet codziennie. 

Skup się również na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna macicy (tzw. mięśnie Kegla). Ćwicz je zawsze wtedy, kiedy sobie tylko o tym przypomnisz, dzięki czemu staną się mocniejsze i elastyczniejsze. W ten prosty sposób możesz znacznie usprawnić przebieg porodu - zmniejszysz ryzyko pęknięcia krocza i być może nie będzie nawet potrzeby jego nacinania. Poza tym wyćwiczone mięśnie Kegla pomogą Ci szybciej wrócić do formy po porodzie i pozwolą uniknąć problemu nietrzymania moczu.

Przygotuj wyprawkę dla dziecka i spakuj torbę

Zarówno wyprawka dla dziecka, jak i dobrze spakowana torba do szpitala to dwie rzeczy, o których zdecydowanie nie możesz zapomnieć - przygotuj je i miej zawsze w aucie już na miesiąc przed porodem. Do torby spakuj m.in. ubranka, w które zostanie przebrany noworodek, a także niezbędne artykuły higieniczne: chusteczki nawilżane, pieluszki i kosmetyki. Przyda się również przewijak, a także fotelik samochodowy przygotowany na pierwszą podróż Twojego maleństwa. Więcej informacji i pełną listę potrzebnych rzeczy możesz sprawdzić tutaj, w naszym artykule dotyczącym wyprawki do szpitala. 

Zabierz również pełną dokumentację, która może być potrzebna w szpitalu. Weź dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań, USG (wystarczy ostatnie), oznaczenie grupy krwi i Rh oraz morfologię. Listę dokumentów możesz skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę, który podpowie Ci, co ewentualnie jeszcze warto spakować. Dobrym pomysłem będzie także plan porodu (więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule) - przekaż go personelowi medycznemu z chwilą przyjęcia na porodówkę. Dzięki temu będziesz mieć poczucie, że dopięłaś wszystko na ostatni guzik i jesteś gotowa, by powitać na świecie swoje długo wyczekiwane maleństwo.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło