Przygotowanie do porodu - 5 przydatnych wskazówek dla przyszłej mamy
Radość i ciekawość, pomieszane z lękiem i niepewnością - to zupełnie normalne uczucia, które towarzyszą każdej przyszłej mamie. Zanim wyruszysz do szpitala i rozpoczniesz wspaniałą przygodę, jaką jest macierzyństwo, koniecznie pomyśl o tym, aby dobrze przygotować się do porodu. Dzięki temu poczujesz się pewniej i będziesz mniej zaskoczona, kiedy rozpocznie się akcja porodowa.
Przygotowanie do porodu: czytaj, ucz się, dopytuj
Udany przebieg porodu w dużej mierze zależy od psychicznego nastawienia kobiety. Czytaj podręczniki o ciąży, zapisz się do szkoły rodzenia, nie bój się o wszystko pytać swojego ginekologa - im więcej będziesz wiedzieć, tym większa będzie Twoja świadomość na temat porodu. Zdobyta wiedza może być Twoją siłą – zmniejszy ilość zaskoczeń, zredukuje poziom stresu i lęku, ale także pozwoli Ci zachować spokój wtedy, kiedy będzie to najbardziej potrzebne.
Przed porodem rozmawiaj z innymi mamami
Przed porodem warto porozmawiać z koleżankami, przyjaciółkami i innymi, bliskimi Ci kobietami, które już rodziły. W ten sposób będziesz mogła oswoić się z tematem oraz poznać różne punkty widzenia i różne doświadczenia kobiet. Każdy poród wygląda nieco inaczej, dlatego szczere rozmowy z rówieśniczkami mogą być dla Ciebie cennym źródłem informacji. Wykorzystaj to. Pamiętaj również, że historie opowiadane przez starsze osoby (np. mamę, ciocię czy babcię) mogą nie być wystarczającym wsparciem - wszystko dlatego, że kilkadziesiąt lat temu porody przebiegały inaczej i zupełnie inaczej wyglądała też opieka okołoporodowa.
Jak się przygotować do porodu: wybierz szpital
Zanim wybierzesz szpital, popytaj swoje koleżanki, gdzie rodziły i poznaj ich opinie na temat poszczególnych placówek. Jeśli wolisz samodzielnie podjąć decyzję, nie opierając się na doświadczeniach znajomych, zacznij od zrobienia listy placówek i najlepiej, pojedź do nich. Często szpitale znacznie różnią się od siebie wyposażeniem, a nawet podejściem do przyszłych mam. Najwięcej możliwości dadzą Ci przede wszystkim prywatne kliniki. Możesz w nich skorzystać np. ze swojego prywatnego pokoju z łazienką.
Bądź aktywna i ćwicz
Jednym z ważniejszych etapów przygotowań do porodu są różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, ale wykonuj je jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem bądź trenerem doświadczonym w prowadzeniu treningów dla kobiet w ciąży. Szczególnie polecane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, które warto wykonywać nawet codziennie.
Skup się również na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie dna macicy (tzw. mięśnie Kegla). Ćwicz je zawsze wtedy, kiedy sobie tylko o tym przypomnisz, dzięki czemu staną się mocniejsze i elastyczniejsze. W ten prosty sposób możesz znacznie usprawnić przebieg porodu - zmniejszysz ryzyko pęknięcia krocza i być może nie będzie nawet potrzeby jego nacinania. Poza tym wyćwiczone mięśnie Kegla pomogą Ci szybciej wrócić do formy po porodzie i pozwolą uniknąć problemu nietrzymania moczu.
Przygotuj wyprawkę dla dziecka i spakuj torbę
Zarówno wyprawka dla dziecka, jak i dobrze spakowana torba do szpitala to dwie rzeczy, o których zdecydowanie nie możesz zapomnieć - przygotuj je i miej zawsze w aucie już na miesiąc przed porodem. Do torby spakuj m.in. ubranka, w które zostanie przebrany noworodek, a także niezbędne artykuły higieniczne: chusteczki nawilżane, pieluszki i kosmetyki. Przyda się również przewijak, a także fotelik samochodowy przygotowany na pierwszą podróż Twojego maleństwa. Więcej informacji i pełną listę potrzebnych rzeczy możesz sprawdzić tutaj, w naszym artykule dotyczącym wyprawki do szpitala.
Zabierz również pełną dokumentację, która może być potrzebna w szpitalu. Weź dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań, USG (wystarczy ostatnie), oznaczenie grupy krwi i Rh oraz morfologię. Listę dokumentów możesz skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę, który podpowie Ci, co ewentualnie jeszcze warto spakować. Dobrym pomysłem będzie także plan porodu (więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule) - przekaż go personelowi medycznemu z chwilą przyjęcia na porodówkę. Dzięki temu będziesz mieć poczucie, że dopięłaś wszystko na ostatni guzik i jesteś gotowa, by powitać na świecie swoje długo wyczekiwane maleństwo.