Co to jest plan porodu? Jak go napisać? Pobierz u nas wzór!

list Poród
Blog Bambiboo - Co to jest plan porodu? Jak go napisać? Pobierz u nas wzór!

Jesteś w ciąży i już wkrótce czeka Cię jedno z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, czyli narodziny upragnionego dziecka? Jako przyszła mama, możesz wykorzystać czas oczekiwania na maluszka choćby na to, by zastanowić się, jak chciałabyś, żeby przebiegał poród. Warto również przygotować tzw. plan porodu, czyli dokument, który da Ci bezcenne poczucie kontroli nad całą sytuacją i pozwoli uniknąć wielu rozczarowań. Czym w praktyce jest plan porodu i jak go napisać?

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to nic innego, jak dokument, który każda przyszła mama powinna przygotować, by określić w nim swoje potrzeby i wymagania względem personelu medycznego odpowiedzialnego za poród i opiekę poporodową. Plan porodu należy mieć przy sobie w momencie przyjęcia do szpitala. Zespół medyczny ma obowiązek się z nim zapoznać i poinformować Cię, jeśli jakieś wymagania, które zapisałaś, z różnych względów nie będą możliwe do zrealizowania. Dzięki temu będziesz wiedziała, czego możesz się spodziewać, gdy już wybije godzina zero.

Zapamiętaj!

Podczas porodu masz pełne prawo do decydowania o interwencjach medycznych, które dotyczą Ciebie lub dziecka. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić zdanie, cofnąć wcześniej daną zgodę czy odmówić wykonania jakiegoś zabiegu na Tobie bądź Twoim maleństwie.

Nie bój się także pytać o wszystko, co budzi wątpliwości lub nie jest dla Ciebie jasne - dzięki temu będziesz spokojniejsza i nic Cię nie zaskoczy.

Sporządzony przez Ciebie plan porodu, jest jedynie wymarzonym scenariuszem, możliwym do zrealizowania tylko wtedy, gdy nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań. Zadaniem personelu medycznego jest działanie przede wszystkim z myślą o zdrowiu Twoim oraz Twojego dziecka. Oznacza to, że jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz ma prawo postępować inaczej, niż rozpisałaś to w planie porodu, biorąc za priorytet Twoje dobro.

Plan porodu - jakie są jego zalety?

Napisanie planu porodu ma wiele zalet. Przede wszystkim daje Ci możliwość przygotowania się psychicznie do tego ważnego wydarzenia. Poza tym, będziesz mogła zdecydować o sobie i swoim dziecku, jeszcze zanim znajdziesz się na porodówce. Aby stworzyć taki plan, przyszli rodzice muszą też się odpowiednio zmobilizować do pogłębienia wiedzy na temat ciąży, porodu, jego faz i sposobów przechodzenia przez nie. Ludzie z reguły boją się tego co nieznane, dlatego na etapie tworzenia planu porodu, będziesz mogła na spokojnie oswoić się z tym tematem i przezwyciężyć swój lęk. Jeśli odpowiednio wcześnie wszystko rozpiszesz, to nawet nagłe rozpoczęcie się akcji porodowej nie zaburzy Twojego spokoju i pewności siebie. I w końcu, odpowiednio rozpisany plan to często wsparcie dla położnej, lekarza oraz innych osób, odpowiedzialnych za poród. Dzięki niemu będą wiedzieć, na czym najbardziej Ci zależy. 

Jak wypełnić plan porodu?

Nawet jeśli w domu napiszesz plan porodu, może się zdarzyć, że na oddziale położniczym zostaniesz poproszona o wypełnienie dodatkowego planu. To dość częsta procedura, dlatego jeśli wcześniej przemyślisz wszystkie kwestie dotyczące porodu, łatwiej poradzisz sobie z wypełnieniem szpitalnego formularza. 

Plan porodu w równym stopniu dotyczy kobiet, które będą miały cesarskie cięcie, jak i przyszłych mam, które mogą rodzić naturalnie. Jeśli więc już wiesz, że przez Tobą tzw. CC, taki dokument pozwoli Ci ustosunkować się do wielu istotnych kwestii związanych z opieką nad noworodkiem. Być może już wiesz, że będziesz potrzebować pomocy przy odciągnięciu i podaniu maluchowi siary lub zależy Ci, by ojciec mógł kangurować Wasze dziecko - zapisz to w planie i spakuj do torby, którą zabierzesz do szpitala.

Jak wypełnić plan porodu? Przede wszystkim, jeśli tylko masz taką możliwość, zrób to po konsultacji z położną, instruktorką ze szkoły rodzenia lub z lekarzem, który prowadzi Twoją ciążę. Specjalista pomoże odpowiedzieć zwłaszcza na pytania, które sprawiają Ci pewne trudności (a takich pytań jest z pewnością więcej w przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło