Przewijanie noworodka – instrukcja krok po kroku!

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Przewijanie noworodka – instrukcja krok po kroku!

Przez pierwsze miesiące życia maluszka będziesz zmieniać mu pieluszkę kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Po kilku dniach na pewno dojdziesz do wprawy, ale nim tak się stanie możesz czuć się niepewnie i mieć wątpliwości związane z tym, jak przewijać noworodka i jak prawidłowo zapiąć pieluszkę. Przygotowaliśmy prostą instrukcję, która sprawi, że zmiana pieluszki stanie się dziecinnie prosta!

Przewijanie noworodka: krok 1 - przygotowanie

Dobra organizacja ułatwia wiele spraw, także przewijanie noworodka! Zanim zabierzesz się do tej czynności, upewnij się, że dziecko leży na stabilnym, bezpiecznym podłożu, a Ty masz pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty. Warto zawczasu skompletować akcesoria, takie jak nowa czysta pieluszka czy chusteczki nawilżane. To nie tylko ułatwia sprawne przewijanie noworodka, ale także – a może przede wszystkim – zapobiega niebezpiecznym sytuacjom nerwowego poszukiwania kolejnych rzeczy i spuszczeniu z oka maluszka… 

Krok 2 – rozbieranie dziecka

Jeśli dziecko leży wygodnie i nic go nie uwiera, możesz zacząć je rozbierać. Z ubranka należy wysunąć nóżki, a następnie podwinąć body lub koszulkę tak, by kończyła się powyżej pępka. Ostrożnie rozepnij pieluszkę i oceń rodzaj zanieczyszczenia, by móc przewidzieć kolejne działania. Zdejmując pieluszkę nigdy nie podnoś dziecka za nóżki. Prawidłowy ruch podczas wykonywania tej czynności to przetaczanie go na boki, odpowiednio podkładając rękę pod plecy maluszka. Tę samą technikę stosuje się przy zakładaniu nowej pieluszki. 

Krok 3 – mycie pupy

Przewijanie noworodka to nie tylko zmiana pieluszki – trzeba dokładnie oczyścić okolice krocza dziecka. Jeśli maluch zrobił tylko siusiu, wystarczy przetrzeć pupę wilgotną ściereczką. W przypadku kupy, pupę trzeba przetrzeć czystą częścią pieluszki, a następnie zawinąć pieluchę zawartością do środka i dokładnie umyć ciałko maluszka, by nie zostało na nim żadne zabrudzenie. U chłopców należy zwrócić szczególną uwagę na okolice worka mosznowego i pamiętać, by nie próbować odciągać napletka. U dziewczynek bardzo ważny jest kierunek czyszczenia – zawsze od przodu do tyłu.

Krok 4 – pielęgnacja

Skóra pupy maluszka jest narażona na kontakt z moczem i kałem, a przy tym bardzo delikatna. Sprzyja to powstawaniu odparzeń. Aby im zapobiegać, przy każdej zmianie pieluchy zadbaj nie tylko o umycie, ale także o dokładne osuszenie skóry dziecka. Zanim założysz czystą pieluszkę, posmaruj pupę cienką warstwą preparatu ochronnego. Może być to krem, balsam lub wazelina.

Krok 5 – jak prawidłowo zapiąć pieluszkę?

Zakładając nową pieluszkę, tak jak przy zdejmowaniu, nigdy nie unoś dziecka za nóżki. Przetaczaj je, podkładając pod plecki swoją rękę – nie zapominaj, że dziecko nie trzyma jeszcze sztywno głowy i całe jego ciało musisz asekurować. Jeśli chodzi o to, jak prawidłowo zapiąć pieluszkę, najważniejsze, by nie robić tego zbyt ciasno. Pielucha powinna oczywiście przylegać do skóry, ale jej fragmenty, w tym rzepy i samoprzylepne paski nie powinny uwierać dziecka. Po zakończeniu przewijania możesz z powrotem założyć maluszkowi ubranko.

Wiedza, jak przewijać noworodka, to podstawa w opiece nad maluszkiem. Przez pierwsze dni w domu z dzieckiem z pewnością przyda Ci się instrukcja, ale już niedługo na pewno będziesz świetnie radzić sobie z opieką nad bobasem. Miło nam, że przygotowujesz się do tego z Bambiboo!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło