Jak masować brzuszek noworodka przy zaparciach i kolkach?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak masować brzuszek noworodka przy zaparciach i kolkach?

W okresie niemowlęcym wielu rodziców zmaga się z problemem kolek i zaparć u swoich dzieci. Niemowlęta stają się płaczliwe, niespokojne i marudne z powodu problemów z  wypróżnieniem. Choć kilkanaście minut wcześniej były spokojne i zrelaksowane, teraz nie chcą ssać piersi ani zasypiać. Choć jest to zjawisko naturalne w tym okresie życia, gdy układ pokarmowy dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania, powracające objawy bólowe prowadzą do tego, że pociecha męczy się i odczuwa dyskomfort. Jak pomóc jej w tego typu sytuacjach? Istnieje kilka sprawdzonych i bezpiecznych sposobów, które przedstawiamy Wam poniżej. 

Zaparcia i kolki – kiedy najczęściej można mieć z nimi do czynienia?

U noworodków i małych dzieci rodzice często dostrzegają problem nawracających kolek i zaparć. Nasilenie objawów może pojawić się w momencie przechodzenia pociechy z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym. Kolejnym etapem przejściowym, które może wywoływać stres i rozstrój układu pokarmowego jest odpieluchowanie. Dziecko może wtedy psychicznie się zablokować i cierpieć na zaparcia. 

Jakie są objawy kolek i zaparć?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów kolek i zaparć jest prężenie się, płacz, problemy z wypróżnieniem, wzdęty brzuch i brak apetytu. Część rodziców dostrzega też wierzganie nogami u pociech, jak też twardy brzuch. Niektóre pociechy najpierw płaczą, a z czasem płacz przeradza się w krzyk. Na napadowy, niedający się uspokoić płacz wskazuje wielu rodziców. Taki stan trwa przez kilkanaście minut. Choć mamy podejmują wówczas próbę przytulenia czy nakarmienia piersią, nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, a dziecko odmawia współpracy. Początki problemów z kolkami pojawiają się w 2. lub 3. tygodniu życia niemowlęcia. Obserwuje się pewną prawidłowość występowania kolek w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że w okolicy 3-5 miesiąca dolegliwości te ustępują. Rodzice nie powinni martwić się kolkami, gdyż przydarzają się prawie każdemu dziecku i są naturalnym czynnikiem, związanym z dojrzewaniem układu pokarmowego do funkcjonowania poza ciałem matki, ale też z brakiem nabytej tolerancji laktozy czy przekarmianiem pociechy. Kolka może też występować jako efekt zbyt łapczywego pobierania mleka, a wraz z nim zasysania do żołądka powietrza. Zalega ono w jelitach i daje skutki w postaci bólów brzucha. 

(cd. artykułu poniżej)

Jak masować brzuszek dziecka przy zaparciach czy kolkach?

Gdy mama zakończy czynność karmienia, powinna zadbać o to, aby maluszkowi się odbiło po jedzeniu. W tym celu układa go na swoim ramieniu, przechylając go twarzą za siebie. Lekkie poklepywanie pomoże w odbiciu się pokarmu. Inną metodą wspierającą niedojrzały układ pokarmowy pociechy jest masaż brzuszka, który powinien odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można też masować brzuszek delikatnymi ruchami z góry na dół, pamiętając o tym, aby dłonie były ciepłe i nawilżone odrobiną oliwki dla niemowląt. Przydaje się też delikatne przyciągnięcie nóżek do brzuszka, a następnie ich swobodne położenie na ziemi. Jeden raz dziennie nie wystarczy – czynność najlepiej powtarzać co najmniej kilka razy. W jakich porach i jak masować brzuszek noworodka? Optymalnie będzie kilkadziesiąt minut po karmieniu oraz przy okazji zmiany pieluszki. Masaż antykolkowy można wykonywać już od pierwszego miesiąca życia – po tym, gdy pępek dziecka się zagoi.  

W jaki jeszcze sposób można pomóc noworodkowi przy kolkach i zaparciach?

Lekarze pediatrzy zalecają również kąpiele maluchów w ciepłej wodzie, które mają działanie rozkurczające i rozluźniające. W trudniejszych przypadkach lekarz może zapisać dziecku odpowiednie krople. Także częste przytulanie metodą „skóra do skóry” może przynieść ukojenie. Kontakt ze skórą matki ma działanie uspokajające. Wsparciem dla rodziców i dzieci w tym trudnym czasie może być kojąca muzyka, biały szum czy odgłos suszarki, która uspakaja i wycisza. Z pomocą mogą też przyjść, dostępne w aptekach, okłady żelowe, które przyłożone do brzuszka mają działanie rozluźniające. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło