Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Pielęgnacja noworodka świeżo upieczonym rodzicom może wydawać się trudna. Pierwsze obcinanie paznokci traktują jak ogromne wyzwanie i nierzadko odwlekają je w czasie. Dłonie, palce i paznokcie noworodka są malutkie i delikatne, dlatego rodzice obawiają się, że mogą maluszka przypadkowo zranić. Obcinanie paznokci dziecku jest jednak nieuniknione. Co więcej, trzeba to robić regularnie i dokładnie. Ale kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie i jakiego sprzętu do tego użyć?

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie?

Niektóre dzieci rodzą się z bardzo długimi paznokciami. Wynika to z tego, że pojawiają się one już na początku drugiego trymestru ciąży i stopniowo rosną. Przez długi czas noworodkom zakładano tzw. niedrapki, aby uniknąć zadrapań przede wszystkim na twarzy. Coraz rzadziej jednak spotykamy bawełniane „skarpetki” na dłoniach noworodka, a to dlatego że kontakt maluszka z własnym ciałem, a także ciałem mamy jest bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Dziecko dotykiem poznaje świat i otoczenie, a ssanie palca jest jedną z naturalnych metod samouspokajania i nie należy mu tego odbierać. 

Ale co w takim razie z paznokciami maluszka, które czasem pozostawiają ranki na jego ciele? Zranienia wynikające z zadrapania są bardzo płytkie, a skóra maluszka szybko się regeneruje, więc nie powinny być powodem do niepokoju. U większości maluszków płytka paznokcia jest zrośnięta z opuszkiem palców. To oznacza, że próba obcięcia paznokci może zakończyć się zranieniem. Warto jednak samemu ocenić, jaki jest stan paznokci dziecka, ewentualnie skonsultować się z pediatrą lub położną. Neonatolodzy i położne radzą, aby pierwsze obcinanie paznokci miało miejsce minimum 2-3 tygodnie po urodzeniu. Wcześniej paznokcie dziecka są na tyle kruche, że łamią się same. Zdarza się, że pozostają potem ostre krawędzie, wtedy należy je delikatnie obciąć nożyczkami. 

Pierwsze obcinanie paznokci. Jak to zrobić sprawnie i bez stresu? 

Kiedy zbliża się ten moment, wielu rodzicom towarzyszy stres. Ostatecznie okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i pierwsze obcinanie paznokci przebiega całkiem sprawnie. Przez „zabiegiem” dokładnie umyj dłonie. Wszystkie czynności pielęgnacyjne przy maluszku powinno się wykonywać czystymi rękami. Przed pierwszym, a nawet przed każdym użyciem należy też zdezynfekować nożyczki. 

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni moment. Maluszek nie powinien być zmęczony i głodny, ponieważ najprawdopodobniej nie będzie chętny do współpracy. Najlepiej jest więc obcinać paznokcie maluszkowi, kiedy śpi. Pozostaje on wtedy w bezruchu, dzięki czemu możesz na spokojnie skoncentrować się na swoim zadaniu. 

Nie obcinaj noworodkowi paznokci zbyt głęboko. Warto też pozostawić po bokach paznokci wystające kąciki, dzięki czemu zapobiegniesz wrastaniu paznokci, co bywa bardzo bolesne. U rąk obcinaj paznokcie na półokrągło, a u stóp na prosto. 

Bezpieczne nożyczki, a może inne akcesoria do obcinania paznokci? 

Najbardziej podstawowym narzędziem do obcinania paznokci maluszkowi są bezpieczne nożyczki. Mają one niewielkie rozmiary, ale na tyle duże, aby można było je z powodzeniem chwycić w dłonie. Charakteryzują się przy tym zaokrąglonymi końcami, co zmniejsza ryzyko skaleczenia. Alternatywą jest obcinaczka do paznokci, która jednak jest zdecydowanie mniej precyzyjna niż nożyczki. Niektórzy rodzice decydują się też na pilnik, który z kolei może podrażnić delikatną skórę opuszka palców dziecka. Na rynku całkiem niedawno pojawiły się pilniki elektryczne, które cieszą się dobrą opinią wśród rodziców. 

To kto obcina paznokcie maluszkowi, mama czy tata? Też tak macie, że ciągniecie zapałki? Pierwsze obcinanie paznokci może być stresującym doświadczeniem, ale każde kolejne to już zwykła rutyna. W końcu trening czyni mistrza.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło