Jak ubrać niemowlę do snu?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak ubrać niemowlę do snu?

Czy wiesz, że dziecko łatwiej jest przegrzać niż wyziębić? Co więcej, przegrzanie jest dla maluszka bardziej niebezpieczne niż wyziębienie. Czy naprawdę? Błędem jest nagrzewanie sypialni, w której śpi niemowlę, do wysokich temperatur z przekonaniem, że w takich warunkach będzie mu się spało lepiej. Nie będzie… Najlepsza temperatura do snu to ok. 19-21 st. Celsjusza. W takim razie jak ubrać niemowlę do snu, aby spało mu się po prostu dobrze? Istnieje kilka zasad. 

Jak ubrać niemowlę do snu w zależności od temperatury w pomieszczeniu?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w czym i pod czym powinno spać niemowlę. Kiedyś była to po prostu piżamka np. pajacyk, czasem rożek i kołderka, ale nie dzisiaj. Bezpieczny sen dziecka jest wtedy, kiedy w jego łóżeczku jest maksymalnie mało przedmiotów. Właśnie dlatego na popularności zyskały śpiworki do spania. Dla najmłodszych są to śpiworki bez nóżek, a dla nieco starszych maluchów śpiworki z nóżkami. Kołderkę i poduszkę wprowadzamy wtedy, kiedy dziecko potrafi już świadomie się przykrywać i odkrywać. 

Jeśli zaś chodzi o samo ubranie, w jakim śpi maluch, to powinno być przede wszystkim przewiewne i oddychające, więc najlepiej wykonane z bawełny. Unikamy wszelkiego rodzaju suwaków, koralików i innych ozdób. Minimalizm w tym przypadku to najlepszy wybór.

Sen dziecka powinien być nie tylko bezpieczny, ale też komfortowy i to zależy od dopasowania jego ubioru do temperatury w pomieszczeniu. Jak ubrać niemowlę do snu? 

Na pewno warto wiedzieć, czym jest skala TOG. To międzynarodowa miara izolacji termicznej śpiworków i kołder. Im wartość jest wyższa, tym produkt jest cieplejszy. W zależności więc od tego, jaka jest temperatura w sypialni i TOG śpiworka, będziemy wybierać piżamkę dla maluszka:

  • 16 st. Celsjusza – śpiworek 2,5 TOG, pajacyk z długim rękawem i body z krótkim rękawem
  • 18 st. Celsjusza – śpiworek 2,5 TOG i pajacyk z długim rękawem
  • 20 st. Celsjusza – śpiworek 1,0 TOG, pajacyk z długim rękawem i body z krótkim rękawem
  • 22 st. Celsjusza – śpiworek 1,0 TOG i pajacyk z długim rękawem
  • 24 st. Celsjusza – śpiworek 1,0 TOG i body z krótkim rękawem
  • 26 st. Celsjusza i więcej – body z krótkim rękawem

Jak ubrać dziecko do snu latem?

Latem o przegrzanie dziecka podczas snu nietrudno. Temperatura w mieszkaniu zazwyczaj jest zdecydowanie wyższa niż zimą, szczególnie podczas upału. Może przekraczać nawet 26 st. Celsjusza. Na pewno w tym okresie przydadzą się oddychające ubranka, warto wybrać np. bambus, który świetnie reguluje temperaturę ciała maluszka. Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu i dostosuj do niej ubiór dziecka. Wielu rodziców w tym okresie rezygnuje z kołderek i śpiworków. Pamiętaj, żeby w przypadku niemowląt unikać wszelkich pieluszek w łóżeczku. Podczas drzemek pod Twoją kontrolą maluch może spać np. pod cienkim bambusowym otulaczem, ale tylko wtedy, kiedy masz go na oku!

Jak ubrać dziecko do snu zimą?

Zimą jest zupełnie odwrotnie. Temperatura w mieszkaniach jest niższa. Dużym błędem jest nagrzewanie sypialni do wysokich temperatur. Chodzi nie tylko o zbyt dużą ilość ciepła, ale też o wysuszanie powietrza w pomieszczeniu. A jak ubrać dziecko do snu zimą? 

To zależy od temperatury w sypialni. W tym okresie, jeśli jesteś w stanie utrzymać temperaturę na poziomie 20 st. Celsjusza lub mniej, to możesz wybierać nieco grubsze materiały ubranka do spania. W tym przypadku świetnie sprawdzi się wełna merino. Skutecznie odprowadza ona nadmiar wilgoci i ma doskonałe właściwości termoaktywne. Chroni przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem organizmu. 

Zatem jak ubrać niemowlę do snu? To zależy… przede wszystkim od temperatury w pomieszczeniu, w którym maluszek śpi. Tym się powinnaś kierować w pierwszej kolejności. Oczywiście każdy maluch ma inną wrażliwość na zimno i ciepło, podobnie jak dorosły. Zatem nasze wskazówki potraktuj jako pomoc, a nie sztywne wytyczne. Ty najlepiej znasz swoje dziecko. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło