Zimowy niezbędnik pielęgnacyjny maluszka

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Zimowy niezbędnik pielęgnacyjny maluszka

Kiedy nadchodzi zima, spacery z niemowlakiem wyglądają już nieco inaczej. Po pierwsze trudniej jest się nam wybrać, a ubieranie trwa całą wieczność. Po drugie na zewnątrz przy niskich temperaturach karmienie piersią nie jest najlepszym pomysłem, a o zmienianiu pieluszki w ogóle zapomnij. Po trzecie martwisz się, że dziecku jest zimno i może się rozchorować. No właśnie, zimowe spacery wymagają dobrego przygotowania. W co ubrać niemowlaka zimą na spacer? Jak zadbać o jego delikatną skórę przy minusowych temperaturach i chłodnym wietrze? 

W co ubrać niemowlaka zimą na spacer? 

Zasada wydaje się być prosta – zakładamy maluszkowi jedną warstwę więcej niż sobie samej. Ale to tylko teoria. Problemem jednak nie jest wychłodzenie dziecka, częściej mamy do czynienia z jego przegrzaniem, ubieramy je zwyczajnie za ciepło. Oczywiście, niemowlę leży praktycznie nieruchomo w wózku, co sprawia, że odczuwa temperaturę inaczej niż my – dorośli będący cały czas w ruchu, właśnie dlatego potrzebuje tej dodatkowej warstwy. Ale konkretnie, w co ubrać niemowlaka zimą na spacer?

Zaczynamy od ubranka, które jest najbliżej skóry, czyli body i rajstopy lub legginsy. Na to zakładamy bluzę lub sweterek, czasem dodatkowo spodenki. Następnie ubieramy maluszkowi zimowy kombinezon z nóżkami lub bez. W wózku już powinien na niego czekać śpiworek. Nie zapomnij też o czapce i rękawiczkach, to absolutne zimowe must have. 

Pielęgnacja maluszka zimą

Zimą powinno się też zadbać o delikatną skórę maluszka, która jest szczególnie narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Cechuje ją ponadprzeciętna wrażliwość, więc wyboru kosmetyków do jej pielęgnacji nie można zostawić przypadkowi. Zimą należy odkryte obszary skóry (twarz i ewentualnie dłonie) smarować specjalnym kremem ochronnym. To kremy o tłustej konsystencji, które tworzą dodatkową warstwę ochronną. Jej brak może skutkować podrażnieniami, szorstkością skóry i przesuszeniami. Na pewno dobrym wyborem będzie krem, który w składzie nie zawiera wody. 

Oprócz tego przydać Ci się może sztyft ochronny do ust. Sama wiesz, jak łatwo o ich przesuszenie zimą. U maluszków jest to jeszcze łatwiejsze i cały proces postępuje szybciej. Pamiętaj jednak, aby czytać skład takich pielęgnacyjnych produktów. Postaw na kosmetyki dedykowane dla najmłodszych. 

Jeszcze jedna ważna kwestia – zimą nie zapomnij o ochronie UV. Słońce o tej porze roku potrafi być bardzo niepozorne, a jednak wyrządzić dużo krzywdy. Promienie są intensywne, szczególnie jeśli odbijają się od białej warstwy śniegu. Szukaj więc kremów ochronnych z bardzo wysokim filtrem SPF. 

Jak długo spacerować z niemowlakiem zimą? Czy w ogóle są jakieś limity? 

To kontrowersyjny temat. Jedni uważają, że już noworodki powinny przebywać kilkanaście/kilkadziesiąt minut na zewnątrz niezależnie od temperatury. Inni z kolei są zdania, że z wyjściem powinno się poczekać 2 tygodnie od porodu. Obecnie jednak większość rodziców wychowuje swoje maluszki zgodnie z pierwszą szkołą. 

Jeśli chodzi o noworodki, to powinno się zaczynać od szybkiego spaceru lub tzw. werandowania. Taki pobyt na zewnątrz nie trwa wtedy dłużej niż 10 minut. Czas ten się sukcesywnie wydłuża, przyzwyczajając maluszka do niższych temperatur. W przypadku już kilkumiesięcznego dziecka zimowy spacer może być zdecydowanie dłuższy. Prawdą jest, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Kluczowe jest, aby kontrolować, czy dziecku jest ciepło oraz czy nie jest mu też za gorąco. 

A jaka temperatura jest za niska na spacer? Dla najmłodszych dzieci graniczną wartością jest -10 st. Celsjusza. To jednak rodzic decyduje, kiedy lepiej zostać w domu. Nie najlepszym pomysłem jest jednak spacerowanie z maluszkiem przy złej jakości powietrza i chłodnym wietrze. 

Kombinezon, śpiworek, czapka i szalik, a do tego krem ochronny do twarzy z filtrem oraz sztyft do ust – to absolutne minimum zimowej wyprawki dla niemowlaka. Nie unikaj spacerów z maluszkiem, ale bądź dobrze przygotowana na trudniejsze warunki. Nie prześpijcie tej zimy, korzystajcie z jej uroków!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło