Jak oduczyć dziecka obgryzania paznokci

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak oduczyć dziecka obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci to nerwowy nawyk, który możemy zauważyć u wielu dzieci. Jego występowanie może być spowodowane doświadczaniem przez malucha wielu problemów. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny obgryzania paznokci i jak sobie z nim radzić.

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko obgryza paznokcie, warto bacznie obserwować jego zachowanie. Najczęstszą przyczyną występowania tego zjawiska jest doświadczanie przez dziecko różnorodnych,  ciężkich dla jego psychiki sytuacji. Powodem może być np. chodzenie do przedszkola. Maluch, który do tej pory przebywał w domu ma trudności z zaadaptowaniem się do nowego środowiska lub doświadcza problemów z równieśnikami. Dziecko obgryza paznokcie zazwyczaj wtedy, kiedy zmaga się z silnym stresem. 

W takich sytuacjach warto porozmawiać z pracownikami przedszkola, aby dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania malucha w tym otoczeniu. Pomocna może być również konsultacja z psychologiem dziecięcym, który pomoże wyeliminować trudności.

Warto również zadbać o komfortowe warunki dla dziecka w domu, zwłaszcza o nawyki związane ze snem. Pomocna może być relaksująca kąpiel przed snem, użycie olejków eterycznych o działaniu uspokajającym w dyfuzorze, korzystanie z kołdry obciążeniowej. Wszystko to pomaga maluchowi zrelaksować się przed snem. Nocna regeneracja jest najważniejsza dla psychiki dziecka i pomaga zredukować stres.

Istnieje również druga przyczyna obgryzania paznokci – może stać się ono zastępczym nawykiem u maluchów, które wcześniej ssały kciuk.

Konsekwencją obgryzania paznokci u dzieci może być nie tylko nieestetyczny wygląd. Ten szkodliwy nawyk może doprowadzić również do problemów zdrowotnych np. trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej. Ponadto mogą ucierpieć również delikatne zęby maluszka czy też struktury stawu skroniowo–żuchwowego. 

Jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci u dziecka?

Jeśli nie wiesz jak przestać obgryzać paznokcie, skorzystaj z naszych rad. Podstawą jest zakup w aptece specjalnych preparatów, które pozwalają na pokrycie płytki paznokciowej gorzkim smakiem, co zniechęca malucha do wkładania swoich palców do ust. Zazwyczaj występują w formie lakierów do paznokci, które mają postać bezbarwną.

Domowy sposób na obgryzanie paznokci to przede wszystkim ich regularne przycinanie na krótko – jest to nie tylko bezpieczny, ale również bardzo higieniczny patent. 

U dzieci, które obgryzają paznokcie z nudów lub nawykowo, warto wykorzystać różne zabawki, które zajmą rączki dziecka. W tej roli doskonale sprawdzą się piłki oraz maskotki przeznaczone do gniecenia. Można również wymyślić zajęcia plastyczne, kiedy to maluch używa obu rączek – może być tworzenie wycinanek, klejenie, lepienie z plasteliny, masy solnej czy modeliny. Dobrze sprawdzi się również malowanie palcami. 

Dobrym sprzymierzeńcem są również zdrowe przekąski, zwłaszcza te, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów – doskonale sprawdzają się bakalie, pestki dyni, słonecznika czy suszone owoce. Można również pokroić warzywa i owoce w paski.

Pomaga również pobyt na świeżym powietrzu i różne aktywności, które zajmą rączki dziecka – może być to gra w piłkę, a także jazda na rowerze czy hulajnodze.

Można zachęcić malucha do ćwiczeń relaksujących dłonie. Podczas takiego ćwiczenia maluch musi zamknąć dłonie w pięści i mocno ściskać licząc wolno do dziesięciu, a kolejno gwałtownie je rozluźnić. Tą czynność należy powtórzyć trzy razy, kiedy maluch odczuje ciepło w dłoniach.

Dziecko warto również motywować podczas walki z tym nawykiem. Jest to skuteczniejsze niż krzyk oraz wprowadzanie nerwowej atmosfery. Możesz stworzyć specjalny notes i powiesić go w kuchni, i w każdy dzień kiedy maluch nie będzie obgryzał paznokci – nagradzać go uśmiechniętą buźką, a pod koniec tygodnia dać nagrodę w postaci drobnego prezentu.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na walkę z tym szkodliwym nawykiem. Warto wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom Twoim i malucha.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło