Jak często karmić noworodka piersią lub mlekiem modyfikowanym?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Jak często karmić noworodka piersią lub mlekiem modyfikowanym?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do 6 miesiąca życia dziecka, karmić je wyłącznie piersią. Jednak to, przede wszystkim, od mamy noworodka zależy, czy będzie je karmić w ten sposób, czy sięgnie po mleko modyfikowane. W niektórych przypadkach, samo karmienie piersią nie wystarcza lub – z różnych powodów medycznych – jest niemożliwe. Bez względu na wybrany sposób żywienia malucha, warto zadbać o to, by cały proces przebiegał prawidłowo. Jak często należy karmić noworodka? 

Jak często karmić piersią?

Nadrzędna zasada, której warto się trzymać podczas karmienia piersią to karmienie na żądanie. Dotyczy to nie tylko noworodka, który będzie sam domagał się jedzenia, ale też mamy, która powinna zachęcać malca do jedzenia, zawsze wtedy, gdy czuje, że jej piersi są wypełnione. Zatem, jak często karmić noworodka? Maluch powinien być karmiony minimum 8 razy w ciągu doby. Jednak najlepiej, żeby karmień było 10-12, z czego 1-2 odbywało się w nocy. Optymalna przerwa między karmieniami to 3h, dozwolona jest też jedna, dłuższa przerwa, trwająca ok. 4h. Jeśli zdarzają się dłuższe przerwy, warto delikatnie wybudzać malucha, np. poprzez łaskotanie jego stóp.

Pamiętaj, że…

jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, rozszerzenie diety malucha powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego 6 miesięcy. W przypadku diety opartej na mleku modyfikowanym, jadłospis malca można wzbogacać o inne produkty już po 4 miesiącach.

Jeśli szukasz wskazówek jak najwygodniej i najbezpieczniej karmić dziecko, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy Ci 5 najważniejszych podstaw karmienia piersią

Jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?

Gdy niemowlę nie jest karmione w sposób naturalny, należy mu dostarczać produkty, które zastąpią kobiece mleko. Takim produktem jest mleko modyfikowane. Jak często należy karmić noworodka mlekiem modyfikowanym? Maluch powinien przyjmować ok. 7-8 posiłków dziennie. Jednak w przypadku mleka modyfikowanego, obowiązuje ta sama zasada, jak przy mleku matki, czyli karmienie na żądanie. Kiedy dziecko zaczyna otwierać usta, niespokojnie rusza głową lub szuka czegoś do ssania to znak, że jest głodne. Ile powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym? Przyjmuje się, że dziecko potrzebuje codziennie od 150 do 200 ml mleka na każdy kilogram masy ciała.

Pamiętaj, że po karmieniu powinno się odbić malucha. Jeśli nie wiesz po co lub jak to zrobić, zapoznaj się z naszym artykułem – odbijanie noworodka po karmieniu.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło