Jak karmić piersią noworodka? Poznaj 5 podstaw!

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Jak karmić piersią noworodka? Poznaj 5 podstaw!

Chociaż może się wydawać, że karmienie piersią to nic trudnego, dla wielu początkujących mam to spore wyzwanie. W głowach rodzicielek kłębi się wiele pytań: jak często karmić noworodka? W jaki sposób to robić, by dziecko było najedzone? Czy karmienie piersią boli? W poniższym artykule postaramy się rozwiać większość dylematów matek, które dopiero co zaczęły lub zaczną karmić swoje pociechy piersią.

Karmienie dziecka – podstawy, o których warto wiedzieć

Żeby laktacja była udana dla obu stron (nie tylko dla matki, ale też dla dziecka), warto poznać najważniejsze zasady karmienia piersią. Poniżej 5 zaleceń od Ministerstwa Zdrowia, o których warto pamiętać:

1. Jak długo karmić piersią?

Do 6 miesiąca życia, dziecko powinno odżywiać się wyłącznie mlekiem matki. Po tym okresie, warto nadal karmić je piersią, aż do drugiego roku życia i dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie należy stopniowo wprowadzać do diety malucha pokarmy uzupełniające. Eksperci medyczni nie podają jednoznacznego wieku dziecka, do którego można go karmić piersią.

2. Czym jest „wyłączne karmienie piersią”?

Szukając informacji na temat karmienia dziecka, często można natknąć się na stwierdzenie „wyłączne karmienie piersią”. Co ono oznacza? To nic innego, jak karmienie dziecka jedynie piersią lub kobiecym pokarmem, który został wcześniej odciągnięty. Oprócz tego, dziecko może przyjmować jedynie niezbędne witaminy i leki. Nie dostaje wody, mleka modyfikowanego czy innych produktów, zarówno w wersji płynnej, jak i stałej.

3. Jak często karmić noworodka?

Dziecko należy karmić od 8 do 12 razy na dobę. Warto przy tym zaznaczyć, że maluch powinien być przystawiany na co najmniej 15 minut do każdej piersi. Jeśli dziecko śpi, a minęły 3-4 h od ostatniego karmienia, należy je obudzić. Noworodek powinien być karmiony zawsze wtedy, gdy „zgłasza” taką chęć, np. poprzez wysuniecie języka, ssanie paluszków czy otwieranie buzi.

4. Czy karmienie dziecka jest bolesne?

Karmiąc noworodka, matka nie powinna odczuwać bólu. Czasem jednak zdarza się, że niektóre kobiety go odczuwają. Najczęściej to oznaka, że dziecko jest przystawione do piersi w nieprawidłowy sposób – kiedy chwyta pierś zbyt płytko, na brodawkach mogą pojawić się rany. Jeśli karmienie jest bolesne, warto skorzystać z pomocy położnej, która pokaże, jak prawidłowo przystawić malucha do piersi.

5. Czy można zrobić przerwę w karmieniu dziecka?

Kobiety, które chcą – z różnych powodów – przerwać karmienie dziecka na kilka dni, muszą liczyć się z dwiema kwestiami. Po pierwsze, ilość produkowanego pokarmu może ulec znacznemu zmniejszeniu. Po drugie, po takiej przerwie dziecko może odrzucić pierś. W niektórych przypadkach, np. podczas choroby, lekarze są w stanie dobrać takie leki, które w żaden sposób nie wpłyną na karmienie piersią. W przypadku leczenia wymagającego hospitalizacji, możliwe jest wdrożenie postępowania, które podtrzyma laktację.

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie dziecka piersią przynosi maluchowi wiele profitów. Wszystko dlatego, że mleko matki ma wiele cennych składników, np. oligosacharydy, przeciwciała, enzymy, a nawet hormon wzrostu. Wśród korzyści, które wynikają z karmienia dziecka piersią, warto wymienić zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób, np. cukrzycy typu 1 i 2, alergii, otyłości oraz zakażeń przewodu pokarmowego. Karmienie piersią to profity także dla matki. Jakie? Przyśpieszenie procesu obkurczania macicy po porodzie, zwiększenie remineralizacji kości oraz zminimalizowanie wystąpienia krwawienia poporodowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło