Kiedy dziecko ząbkuje - objawy ząbkowania u niemowlaka

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Kiedy dziecko ząbkuje - objawy ząbkowania u niemowlaka

Czy wiesz, że zawiązki zębów niemowlaka zaczynają się rozwijać już w 6 tygodni ciąży? Dopiero wzrost korzeni oraz wypychanie korony zęba przez tkanki dziąsła powoduje, że uśmiech zaczynają wypełniać białe perełki. Warto się do tego przygotować. Przeczytaj, kiedy dziecko ząbkuje i jakie są objawy ząbkowania u niemowlaka – oszczędzisz stresu sobie i maluszkowi. 

Pierwsze zęby u niemowlaka, czyli kiedy dziecko ząbkuje

Pojawianie się pierwszych zębów u niemowlaka to jeden z początkowych zwiastunów prawidłowego rozwoju małego organizmu. Rozumiemy, że może to być dla Ciebie stresujące przeżycie – maluch może nagle stać się marudny albo płakać częściej bez widocznego powodu. Dlatego warto, żebyś wiedziała, kiedy dziecko ząbkuje. Dzięki temu będziesz bardziej świadoma, co dzieje się z organizmem maluszka. Przeważnie pierwsze zęby pojawiają się ok. 6 miesiąca życia. Nie przejmuj się, jeśli nastąpi to wcześniej. Może się zdarzyć, że proces wyrzynania zacznie się już ok. 2-3 miesiąca – to zupełnie normalne.

Wskazówka:
Chcesz wiedzieć dokładnie, kiedy dziecko ząbkuje? Zapytaj swoich rodziców, jak było w twoim przypadku. Geny mają duży wpływ na wyrzynanie się pierwszych zębów. Jeśli u Ciebie proces ten zastąpił szybko, możliwe, że historia się powtórzy.

Moment pojawienia się pierwszych zębów u niemowlaka jest jednak silnie indywidualny, więc trudno przewidzieć, kiedy nastąpi, co do dnia i godziny. Co ciekawie, na tempo ich wzrostu może wpłynąć płeć – ponoć uśmiech dziewczynek zapełnia się szybciej. Zazwyczaj zęby wyrzynają się stopniowo, ale może się również zdarzyć, że większość z nich pojawi się od razu w tym samym momencie. Przez to objawy ząbkowania u niemowlaka mogą być spotęgowane. Najczęściej jednak proporca to 4 zęby co 4 tygodnie. Najpierw widoczne będą te dolne, a dopiero potem górne.

Pierwsze zęby u niemowlaka – kalendarz ząbkowania
Czas wyrzynania się zębów:Rodzaj zębów:
4-7 miesiąc dolne środkowe siekacze
8-12 miesiąc górne środkowe siekacze
9-16 miesiąc dolne i górne siekacze boczne
13-19 miesiąc dolne i górne zęby trzonowe
16-23 miesiąc dolne i górne kły
23-31 miesiąc pozostałe dolne zęby trzonowe

Najlepiej umówić wizytę u dentysty po 6 miesiącach od pojawienia się pierwszych zębów u niemowlaka. Lekarz na pewno sprawdzi, czy wszystko prawidłowo się rozwija i wyjaśni, jak myć ząbki niemowlakowi. A co jeśli w ciągu 12 miesięcy w jamie ustnej nie pojawi się żadna, biała perełka? Warto wtedy skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym, ponieważ może to świadczyć o problemach zdrowotnych maluszka. Przyda się również wsparcie logopedy – brak zębów negatywnie wpływa na naukę mówienia. 

Jak długo wyrzynają się pierwsze zęby u niemowlaka?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy dziecko ząbkuje i jak długo to trwa. Przeważnie zakłada się jednak, że jeden ząb wyrzyna się przez 1-7 dni. Uśmiech zaczyna się wypełniać ok. 6 miesiąca, ale może oczywiście wcześniej. Natomiast prezentacja całego zgryzu następuje między 24 a 30 miesiącem życia. Wtedy maluszek powinien mieć już 20 mlecznych zębów, które wraz z procesem dorastania wypadną, a w ich miejsce pojawią się te stałe. Przez cały ten okres musisz się jednak liczyć z objawami ząbkowania u niemowlaka o różnym natężeniu.

Objawy ząbkowania u niemowlaka

Dziąsła – to właśnie ich kondycja pozwoli Ci stwierdzić, czy przyszedł już czas na pierwsze zęby u niemowlaka. Przeważnie są nieco zaczerwienione i opuchnięte. Maluchy często wkładają rączki do buzi, ponieważ odczuwają dyskomfort oraz mocniej się ślinią. Symptomy mogą być jednak różne – zdarza się, że rodzice, nie wiedzą, jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia.

Różne objawy ząbkowania u niemowlaka:

 • ból i marudność,
 • swędzenie dziąseł,
 • stan podgorączkowy,
 • wodnisty katar,
 • lekki kaszel,
 • biegunka,
 • wzmożona senność albo niepokój,
 • wysypka wokół ust, na szyi, brzuszku czy plecach,
 • brak apetytu lub częstsze ulewanie pokarmu.

Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie częściej płakać z powodu odczuwanego bólu. Mały organizm sam do końca nie rozumie, co się dzieje i jaki jest tego powód. Nie bój się – gdy tylko pojawi się ząbek, objawy ząbkowania u niemowlaka ustaną.

Przeczytaj także: Poznaj 7 najczęstszych powodów płaczu noworodków i niemowlaków

Jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia?

Niektóre z objawów ząbkowania u niemowlaka mogą przypominać symptomy, które występują w trakcie przeziębienia. Nie trzeba jednak od razu jechać do lekarza, gdy dziecko staje się marudne i pojawia się stan podgorączkowy, wodnisty katar czy delikatny kaszel. Na niektóre zmiany warto być jednak bardziej wyczulonym.

Należy udać się do lekarza, gdy:

 • temperatura przewyższa 38℃ i utrzymuje się dłużej niż dobę,
 • maluszek ma problemy z oddychaniem oraz męczy go intensywny kaszel,
 • dziecko sygnalizuje ból ucha,
 • występuje biegunka dłużej niż 24 godziny,
 • niemowlę wymiotuje przez czas przekraczający 1 godzinę.

Pamiętaj, aby obserwować stan zdrowia maluszka. Pierwsze zęby u niemowlaka to spore przeżycie, ale nie należy w tej sytuacji panikować. Twoja niepewność może również wpływać na samopoczucie dziecka.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło