Jak myć ząbki niemowlakowi? Podstawowe zasady higieny

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Jak myć ząbki niemowlakowi? Podstawowe zasady higieny

Czy wiesz, że u ok. 50% dzieci do 3 roku życia występuje tak zwana próchnica wczesna? Można temu zapobiec – wystarczy zatroszczyć się o prawidłową higienę jamy ustnej malucha. Dorośli powinni szczotkować szkliwo przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. A jak myć zęby niemowlakowi? Sprawdź nasze wskazówki i zadbaj o ząbki swojej pociechy już dzisiaj!

Jak dbać o pierwsze ząbki malucha? Nie zapominaj o dziąsłach

Zanim dowiesz się, jak myć zęby niemowlakowi, warto zadać sobie pytanie, kiedy się tym zająć. Odpowiedź jest jedna: jak najszybciej! Chociaż pierwsze mleczaki pojawiają się po ok. 6 miesiącach, tak naprawdę ich zalążki kształtują się już dużo wcześniej. Dlatego należy dbać o dziąsła maluszka i regularnie je czyścić.

Warto wiedzieć:
Zalegający pokarm może przyczynić się do powstawania pleśniawek i rozwoju stanu zapalnego. Wpływa to negatywnie na zdrowie jamy ustnej oraz samopoczucie dziecka.
Jak powinna wyglądać higiena zębów niemowlaka przed pojawieniem się pierwszych mleczaków? 

 1. Z pomocą jałowego gazika nasączonego wodą lub delikatnym naparem rumiankowym lekko masuj dziąsła malucha z każdej strony.
 2. Powtarzaj te czynności rano i wieczorem - najlepiej ok. 20 minut po karmieniu dziecka. 

W jaki jeszcze sposób zadbać o higienę zębów niemowlaka? Gdy pojawią się już pierwsze ząbki, nie każde dziecko będzie chciało współpracować – w końcu szczotkowanie to nowość. Specjaliści zalecają masowanie dziąseł przy użyciu gumowej nakładki na palce lub sylikonowej szczoteczki. Dzięki temu zadbasz o higienę zębów niemowlaka oraz zmniejszysz dyskomfort wywołany przez ząbkowanie. Pamiętaj także, aby zwracać uwagę na to, co maluch wkłada do ust. Niewyparzone smoczki, gryzaki i butelki to również siedliska bakterii, które mogą wywołać groźne zmiany próchnicowe. Nie zapominaj również o prawidłowej diecie – cukier to także źródło dentystycznych problemów.

Przeczytaj także: U malca na talerzu – dieta rocznego dziecka

Jak myć zęby niemowlakowi? Dbaj o mleczaki!

Wydaje Ci się, że gdy chory mleczak wypadnie, to o problemach z higieną zębów niemowlaka można już zapomnieć? Nic bardziej mylnego!

Warto wiedzieć:
Stan mleczaków wpływa na później wyrzynające się zęby stałe. Wczesne problemy z próchnicą mogą mieć również miejsce w przyszłości.

Zęby mleczne są dużo mniej trwałe niż te stałe ze względu na swoją kruchą strukturę. Chociaż z czasem wypadają, nie można ich zaniedbywać. Dlatego warto wiedzieć, jak myć zęby niemowlaka, gdy pojawi się pierwszy kieł.

 1. Zęby mleczne myj przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem. Główka powinna być okrągła, a rękojeść na tyle szeroka, abyś mogła ją swobodnie trzymać. Pamiętaj, że później będzie z niej korzystać Twoja pociecha, więc postaw na funkcjonalność i wygodę użytkowania.
 2. Od samego początku używaj pasty dla dzieci – początkowa ilość powinna odpowiadać ziarnkowi ryżu. Wersje z fluorem – od 500 ppm do 1000 pmm - wprowadź po ok. 3 roku życia. Maluch potrafi już wtedy wypluwać nadmiar substancji zgromadzonej w jamie ustnej.
 3. Wszystkie mleczaki szczotkuj z obu stron - od dziąsła do korony - ruchem wymiatającym.
 4. Do ok. 7 roku życia pomagaj swojemu dziecku w myciu zębów. Maluch dopiero z czasem nabierze odpowiednich umiejętności manualnych. Staraj się jednak nadzorować, czy pociecha w prawidłowy sposób szczotkuje szkliwo.

W przypadku dzieci zęby powinny być myte przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Postaraj się nie zapominać o tym szczególnie wieczorem. Podczas snu wolniej poruszamy językiem i produkujemy mniej śliny. Przez to szkliwo jest bardziej narażone na próchnicę. 

Dlaczego prawidłowa higiena zębów niemowlaka jest taka ważna?

Wiemy już, jak dbać o pierwsze ząbki maluszka. Pozostaje pytanie, po co je szczotkować i czy rzeczywiście jest się czym przejmować. Jakiekolwiek zaniedbania w okresie niemowlęcym silnie wpływają na zdrowie oraz wygląd szkliwa w przyszłości. Chyba nie chcesz, aby Twoja pociecha wstydziła się uśmiechać z powodu czarnych zmian próchnicowych, prawda?

Nieprawidłowa higiena zębów niemowlaka może doprowadzić do:

 • przesuwania się zębów,
 • zmiany koloru szkliwa,
 • trudności w przeżuwaniu,
 • kłopotów ortodontycznych - wad zgryzu,
 • problemów z prawidłową wymową.

Jeśli nie jesteś pewna, czy odpowiednio dbasz o higienę zębów niemowlaka, zapisz dziecko na wizytę u stomatologa – zadbaj o tym już w pierwszym roku życia. Bardzo ważne są spotkania adaptacyjne, dzięki którym maluch nie będzie kojarzył dentysty z bólem. Wspólnie nauczycie się, jak dbać o pierwsze ząbki, aby w przyszłości uśmiech oślepiał zdrowym blaskiem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło