Jak myć ząbki niemowlakowi? Podstawowe zasady higieny
Czy wiesz, że u ok. 50% dzieci do 3 roku życia występuje tak zwana próchnica wczesna? Można temu zapobiec – wystarczy zatroszczyć się o prawidłową higienę jamy ustnej malucha. Dorośli powinni szczotkować szkliwo przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. A jak myć zęby niemowlakowi? Sprawdź nasze wskazówki i zadbaj o ząbki swojej pociechy już dzisiaj!
Jak dbać o pierwsze ząbki malucha? Nie zapominaj o dziąsłach
Zanim dowiesz się, jak myć zęby niemowlakowi, warto zadać sobie pytanie, kiedy się tym zająć. Odpowiedź jest jedna: jak najszybciej! Chociaż pierwsze mleczaki pojawiają się po ok. 6 miesiącach, tak naprawdę ich zalążki kształtują się już dużo wcześniej. Dlatego należy dbać o dziąsła maluszka i regularnie je czyścić.
Warto wiedzieć:
Zalegający pokarm może przyczynić się do powstawania pleśniawek i rozwoju stanu zapalnego. Wpływa to negatywnie na zdrowie jamy ustnej oraz samopoczucie dziecka.
Jak powinna wyglądać higiena zębów niemowlaka przed pojawieniem się pierwszych mleczaków?
- Z pomocą jałowego gazika nasączonego wodą lub delikatnym naparem rumiankowym lekko masuj dziąsła malucha z każdej strony.
- Powtarzaj te czynności rano i wieczorem - najlepiej ok. 20 minut po karmieniu dziecka.
W jaki jeszcze sposób zadbać o higienę zębów niemowlaka? Gdy pojawią się już pierwsze ząbki, nie każde dziecko będzie chciało współpracować – w końcu szczotkowanie to nowość. Specjaliści zalecają masowanie dziąseł przy użyciu gumowej nakładki na palce lub sylikonowej szczoteczki. Dzięki temu zadbasz o higienę zębów niemowlaka oraz zmniejszysz dyskomfort wywołany przez ząbkowanie. Pamiętaj także, aby zwracać uwagę na to, co maluch wkłada do ust. Niewyparzone smoczki, gryzaki i butelki to również siedliska bakterii, które mogą wywołać groźne zmiany próchnicowe. Nie zapominaj również o prawidłowej diecie – cukier to także źródło dentystycznych problemów.
Przeczytaj także: U malca na talerzu – dieta rocznego dziecka
Jak myć zęby niemowlakowi? Dbaj o mleczaki!
Wydaje Ci się, że gdy chory mleczak wypadnie, to o problemach z higieną zębów niemowlaka można już zapomnieć? Nic bardziej mylnego!
Warto wiedzieć:
Stan mleczaków wpływa na później wyrzynające się zęby stałe. Wczesne problemy z próchnicą mogą mieć również miejsce w przyszłości.
Zęby mleczne są dużo mniej trwałe niż te stałe ze względu na swoją kruchą strukturę. Chociaż z czasem wypadają, nie można ich zaniedbywać. Dlatego warto wiedzieć, jak myć zęby niemowlaka, gdy pojawi się pierwszy kieł.
- Zęby mleczne myj przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem. Główka powinna być okrągła, a rękojeść na tyle szeroka, abyś mogła ją swobodnie trzymać. Pamiętaj, że później będzie z niej korzystać Twoja pociecha, więc postaw na funkcjonalność i wygodę użytkowania.
- Od samego początku używaj pasty dla dzieci – początkowa ilość powinna odpowiadać ziarnkowi ryżu. Wersje z fluorem – od 500 ppm do 1000 pmm - wprowadź po ok. 3 roku życia. Maluch potrafi już wtedy wypluwać nadmiar substancji zgromadzonej w jamie ustnej.
- Wszystkie mleczaki szczotkuj z obu stron - od dziąsła do korony - ruchem wymiatającym.
- Do ok. 7 roku życia pomagaj swojemu dziecku w myciu zębów. Maluch dopiero z czasem nabierze odpowiednich umiejętności manualnych. Staraj się jednak nadzorować, czy pociecha w prawidłowy sposób szczotkuje szkliwo.
W przypadku dzieci zęby powinny być myte przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Postaraj się nie zapominać o tym szczególnie wieczorem. Podczas snu wolniej poruszamy językiem i produkujemy mniej śliny. Przez to szkliwo jest bardziej narażone na próchnicę.
Dlaczego prawidłowa higiena zębów niemowlaka jest taka ważna?
Wiemy już, jak dbać o pierwsze ząbki maluszka. Pozostaje pytanie, po co je szczotkować i czy rzeczywiście jest się czym przejmować. Jakiekolwiek zaniedbania w okresie niemowlęcym silnie wpływają na zdrowie oraz wygląd szkliwa w przyszłości. Chyba nie chcesz, aby Twoja pociecha wstydziła się uśmiechać z powodu czarnych zmian próchnicowych, prawda?
Nieprawidłowa higiena zębów niemowlaka może doprowadzić do:
- przesuwania się zębów,
- zmiany koloru szkliwa,
- trudności w przeżuwaniu,
- kłopotów ortodontycznych - wad zgryzu,
- problemów z prawidłową wymową.
Jeśli nie jesteś pewna, czy odpowiednio dbasz o higienę zębów niemowlaka, zapisz dziecko na wizytę u stomatologa – zadbaj o tym już w pierwszym roku życia. Bardzo ważne są spotkania adaptacyjne, dzięki którym maluch nie będzie kojarzył dentysty z bólem. Wspólnie nauczycie się, jak dbać o pierwsze ząbki, aby w przyszłości uśmiech oślepiał zdrowym blaskiem.