U malca na talerzu – dieta rocznego dziecka

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - U malca na talerzu – dieta rocznego dziecka

Zastanawiasz się, jak komponować dietę rocznego dziecka? Sposób żywienia dzieci po 1 roku życia jest kluczowy dla ich dalszego rozwoju i wzrostu. Jeśli jesteś młodym rodzicem i nie jesteś pewien, które produkty oraz w jakiej ilości powinny znaleźć się na talerzu Twojego dziecka, prześledź razem z Bambiboo składniki odżywcze, które warto wpleść w dietę malucha. 

Co powinno jeść roczne dziecko?

Roczne dziecko rozpoczyna przygodę z samodzielnym jedzeniem – to w tym wieku często je posiłki wraz z dorosłymi przy stole, usadzone w foteliku do karmienia. Istotne jest, aby dawać mu tę możliwość i tworzyć nawyk jedzenia regularnych posiłków w przeznaczonym do tego miejscu. To także okazja do ćwiczenia motoryki dziecka i samodzielnego posługiwania się łyżeczką. Ważna jest także struktura jedzenia – dziecko w tym wieku jest już w stanie przyswoić inne konsystencje niż papka. Warzywa i owoce, ryby czy kasze zdecydowanie powinny znaleźć swoje miejsce w jadłospisie rocznego dziecka. Wiele osób utożsamia 1 urodziny jako czas, w którym maluch zaczyna jeść niczym dorosły. Prawdą jest, że w tym okresie należy poszerzać dietę dziecka o produkty, które faktycznie spożywają dorośli, jednak serwowanie schabu w panierce czy doprawionego rosołu nie jest najlepszym pomysłem. Żołądek dziecka może mieć kłopot ze strawieniem mocno przyprawionych, smażonych, ciężkostrawnych dań. Tak przygotowane posiłki powodują zaparcia i niestrawność. Należy postawić na dania gotowane na parze lub pieczone, o łagodnym smaku. Kluczowe jest także dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia wynosi szacunkowo około 1000 kcal na dobę dla dzieci w przedziale wiekowym 1-3 lata, w zależności od masy ciała.

U malucha na talerzu – przykłady posiłków

To, co zaserwujesz maluchowi na talerzu, nie tylko wpływa na zjedzenie posiłku ze smakiem, ale także wyrabia nawyki żywieniowe dziecka. To właśnie po 1 roku życia powstaje gust kulinarny, dlatego szczególnie istotne jest zapewnianie różnorodnych i pełnowartościowych posiłków. Nie warto rozpoczynać poszerzania gamy produktów od słodzonych napojów, słodyczy czy słonych przekąsek – dziecko przyzwyczai się do ich wyrazistego smaku i niechętnie będzie spożywać mniej słodkie czy słone, ale jednocześnie zdrowe produkty. 

Do przyrządzania dania dla malucha nie używaj soli – jest jej wiele w kupowanej żywności, warto skorzystać z ziół takich jak koperek, majeranek czy bazylia. 

Roczne dziecko powinno spożywać 5 posiłków, w tym 3 kluczowe – śniadanie, obiad i kolację oraz 2 mniejsze w postaci drugiego śniadania i podwieczorku. Ważne, aby porcje były niewielkie oraz podawane w regularnych odstępach czasowych. Dziecku trudno jest przyswoić większą porcję jedzenia – warto nakładać niewielkie ilości na talerz, by nie zniechęcać malucha i ewentualnie zaserwować mu dokładkę. 

Prześledź z nami, jakie produkty warto wybrać, by dostarczyć dziecku niezbędnych węglowodanów, witamin i minerałów, białek oraz tłuszczy.

Węglowodany w diecie dziecka

Świetną propozycją na dostarczenie odżywczych węglowodanów są różnego rodzaju kaszki serwowane na słodko, przykładowo z bananem czy domową konfiturą. Możesz wybrać kaszkę mannę lub kaszę jaglaną, która dobrze sprawdzi się w słodkich kombinacjach z miodem czy malinami. Przygotowując obiad, warto ugotować ziemniaki, kaszę lub ryż dla dziecka osobno, bez dodatku soli. Dobrze przyzwyczaić jest także malucha do jedzenia ciemnego, pełnowartościowego pieczywa. Należy ograniczyć płatki śniadaniowe, które zawierają w składzie niebotyczne ilości cukru, zdecydowanie lepiej sprawdzą się płatki owsiane z dodatkiem owoców. Warto podać też zdrowe placuszki czy naleśniki. 

Owoce i warzywa w diecie najmłodszych

To także źródło wartościowych węglowodanów złożonych, owoce stanowią obowiązkowy element dziecięcego jadłospisu. Zawierają wiele przeciwutleniaczy, witamin, błonnika i składników mineralnych. Wystarczy, że dostarczysz dziecku minimum 200 g świeżych owoców i 500 g warzyw, by zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie. Banany i jabłka pokrojone w cząstki to świetne owoce na start, które dziecko może z łatwością zjeść. Uważaj natomiast na owoce cytrusowe, które często alergizują. Dziecko powyżej 1 roku życia może jeść rozmaite owoce i warzywa, jeśli nie posiada alergii. Warto wprowadzać różne rodzaje jarzyn, przykładowo podające je w postaci zup, przecierów, soków, musów czy owsianek i naleśników z owocami. 

Białko w dziecięcych posiłkach

Mięso i ryby dla dziecka koniecznie przyrządzaj gotowane, na parze lub duszone. Wszelkie panierki i smażenie w oleju nie są dobrym rozwiązaniem. Wybieraj chude mięso z indyka, kurczaka czy cielęciny oraz ryby takie jak dorsz, pstrąg. Wprowadź do diety dziecka ekologiczne jajka, które znajdziesz przykładowo na targu. Możesz przyrządzić jajecznicę na parze lub jajka na miękko. Warto kontynuować picie mleka, które jeszcze do niedawna, było głównym składnikiem diety malucha. Na mleku możesz gotować także kaszki czy podawać płatki. Dietę warto urozmaicić również serkami, twarogami i jogurtami naturalnymi, osłodzonymi na przykład domowym dżemem czy odrobiną miodu. Źródłem białka są także rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica, zielony groszek czy fasolka, które możesz wykorzystać do przygotowania łagodnych, kremowych zup. 

Tłuszcze w żywieniu dzieci po 1 roku życia

Kluczowe jest dostarczanie dziecku zdrowych, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które umożliwiają przyswajanie witamin A, D, E i K oraz zapewniają podaż wartościowych kwasów omega-3 i omega-6. Tłuszcze to także jeden z budulców tkanek i istotny element dla funkcjonowania układu nerwowego. Znajdziesz jej w awokado, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, a także w rybach czy orzechach włoskich. Olej rzepakowy tłoczony na zimno zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, dobrze sprawdzi się do przyrządzania i smażenia dań. Wybieraj masła, które posiadają minimum 82% tłuszczów zwierzęcych i mleko krowie. Stanowią one jednak gorsze źródło tłuszczów niż oliwa z oliwek czy olej dobrej jakości. Oleje możesz wpleść do diety rocznego dziecka, przygotowując zupę, budyń czy kaszkę. Wystarczy kilka niewielkich kropel oleju (3-4) lub wiórek masła, by wypełnić dzienne zapotrzebowanie dziecka na tłuszcze. Miej pewność, że unikasz podawania szkodliwych, nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w serkach do smarowania, tłustych wyrobach mięsnych, takich jak kiełbasa, boczek, kabanosy, a także w czekoladzie i innych słodyczach. 

Nawodnienie dzieci

Najlepszym rozwiązaniem zawsze pozostanie woda – niegazowana, niskozmineralizowana, bez smakowych wariantów. Warto podawać także delikatne herbatki owocowe lub ziołowe, unikaj jednak mocnej, czarnej herbaty, która działa pobudzająco. Dobrze sprawdzą się także domowe kompoty. Soki owocowe nie powinny stanowić regularnego elementu diety, a być jedynie dodatkiem.

Jak urozmaicić dietę rocznego dziecka?

Żywienie dzieci po 1 roku życia powinno bazować na poznawaniu nowych smaków. Jeśli jednak Twoje dziecko posiada ulubione dania, z którymi ciężko jest mu się rozstać choć na chwilę, nie forsuj go nowymi posiłkami, a wprowadzaj je stopniowo. Serwując jarzynową zupę, która nie przypadła maluchowi do gustu, spróbuj podać ją ponownie za tydzień lub dwa. Nie warto na siłę wprowadzać nowych smaków, za którymi nie przepada dziecko, ponieważ będzie ono kojarzyć porę posiłku z czymś nieprzyjemnym. 

Bibliografia:

A. Dobrzańska, J. Charzewska, H. Weker, P. Socha, H. Mojska, J. Książyk, D. Gajewska, H. Szajewska, A. Stolarczyk, M. Marć, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, J. Ryżko, K. Wąsowska-Królikowska, Z. Chwojnowska, A. Chybicka, A. Horvath, J. Socha , Normy żywienia zdrowych dzieci w 1–3. roku życia – stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów, Standardy Medyczne Pediatria 2012: T. 9, s. 313-316.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło