Cukier krzepi? Czy dziecko powinno jeść słodycze?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Cukier krzepi? Czy dziecko powinno jeść słodycze?

Cukier szkodzi. Wszystko jest dla ludzi. To jak to w końcu jest, czy słodycze mogą jeść dzieci w każdym wieku? Nie. Cukier jest szkodliwy. To produkt niskowartościowy, pozbawiony cennych wartości odżywczych i witamin. To puste kalorie, które są przyczyną otyłości i tym samym prowadzą do rozwoju wielu chorób metabolicznych. Czy w takim razie słodycze powinny całkiem zniknąć z diety dzieci?

Słodkie preferencje smakowe niemowląt 

Nieuniknione jest, aby maluch nie poznał już na początku swojego życia smaku słodkiego. Dlaczego? Ponieważ zarówno mleko matki, jak i mleko modyfikowane za sprawą laktozy jest słodkie. Maluszek nie zna żadnego innego smaku, więc w naturalny sposób właśnie w tym kierunku kształtują się jego preferencje smakowe. Ma też z nim pozytywne skojarzenia – ciepło, bezpieczeństwo, dotyk mamy i oczywiście pełny brzuszek. 

Nie oznacza to jednak, że niemowlaki nie odczuwają innych smaków. Instynktownie mogą je jednak odrzucać, co świadczy o niedojrzałości ich układu pokarmowego. Kiedy zbliża się moment początku rozszerzania diety, wtedy maluch jest, a przynajmniej być powinien bardziej otwarty na inne smaki niż słodki. Warto więc zacząć od produktów zdecydowanie bardziej wytrawnych, niż te, które podtrzymują słodkie preferencje.

Ograniczenie cukru u dzieci – rozszerzanie diety bez cukru 

Cukier szkodzi, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest źródłem pustych kalorii, w nadmiarze prowadzi do otyłości i chorób metabolicznych. Wprowadzony w nadmiarze w dzieciństwie, w dodatku bez kontroli, kształtuje niewłaściwe nawyki żywieniowe. 

Według zaleceń WHO i dietetyków, cukier nie powinien pojawiać się w diecie dziecka przynajmniej do 1. roku życia. Oczywiście mowa o cukrach spożywczych, a nie o tych naturalnych, pochodzących np. z owoców czy warzyw. Preferencje smakowe i nawyki żywieniowe kształtują się w znaczącym stopniu podczas rozszerzania diety. Wtedy to maluch ma okazje poznawać nowe smaki i produkty, dlatego należy skoncentrować się na tym, aby jego dieta była bardzo różnorodna. Zamiast zaczynać od jabłka, lepiej w pierwszej kolejności wprowadź brokuł. Wynika to z tego, że maluch ma większe trudności w zaakceptowaniu warzyw niż owoców ze względu właśnie na ich smak. Jeśli już zaakceptuje warzywa, można dodać do nich owoce. Taki schemat najczęściej dobrze się sprawdza. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że maluch odrzuci warzywa. 

Kiedy dziecko może jeść słodycze?

Najlepiej jak najpóźniej, chociaż doskonale wiemy, że dostęp do słodyczy jest dzisiaj bardzo łatwy i prędzej czy później maluch się na nie natknie. Najlepiej, aby miało to miejsce w kontrolowanych warunkach. Do 1-2 lat najlepiej dziecku nie podawać słodyczy. Jeśli otrzymuje je w prezencie od babć i cioci, powiedz, że Twoje dziecko jeszcze nie je słodyczy i prosisz, aby zamiast takich upominków przynosili mu np. suszone owoce, to zdecydowanie lepszy wybór. 

3-latek, który od czasu do czasu zje kawałek czekolady czy też ciastka, nie jest jeszcze skazany na złe nawyki żywieniowe. Rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz, czym są słodycze, ale nie traktuj ich jako nagrodę. Niech będą obecne w Waszym życiu, ale w bardzo ograniczonych ilościach. Z 3-latkiem możesz już porozmawiać na poważne tematy, np. że jedzenie słodyczy nie jest dobre dla jego ząbków.

Czy słodycze są zdrowe? A może jednak jest zdrowsza alternatywa?

Doskonale wiemy, że słodycze nie są zdrowe, ale coraz więcej jest ich zdrowszych zamienników. Zdecydowanie mniejszym złem są owocowe batoniki, daktylowe kulki, żelki z soku owocowego czy też ciasteczka bez cukru. Słodkie przekąski możesz również przygotować sama w domu, np. bananowe babeczki, owsiane ciasteczka czy też lody na bazie mleka kokosowego. 

W jedzeniu słodyczy należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Roczniakowi nie są one potrzebne do szczęścia, a mogą wywołać więcej szkód niż pożytku. Jeśli już chcesz podać maluchowi coś słodkiego, to poczekaj z tym do 2-3. roku życia. Jeśli to możliwe, wybieraj lepsze opcje. Nie uchronisz swojego dziecka przed kontaktem ze słodyczami, ale możesz u niego wypracować dobre nawyki żywieniowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło