Ile kupek dziennie robi niemowlak?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Ile kupek dziennie robi niemowlak?

Świeżo upieczone mamy mogą rozmawiać o niej godzinami – kolor, konsystencja i częstotliwość wypróżniania. Dla jednych to temat tabu, a dla innych jeden z częściej poruszanych przy kawie. Nic dziwnego, kupa noworodka i niemowlaka może bardzo dużo powiedzieć o jego stanie zdrowia. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, ile kupek robi dziecko i czy mieści się to w ustalonych normach. No właśnie, ile kupek u dziecka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym jest ok, a kiedy powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza? 

Ile kupek u dziecka karmionego piersią, a ile u malucha na mleku modyfikowanym? 

Maluszek na początku wypróżnia się bardzo często, co może zaskoczyć młodych rodziców. Już w ciągu pierwszych 3 dni powinna pojawić się pierwsza kupka, to tzw. smółka. Jeśli decydujesz się karmić dziecko piersią, to w kolejnych tygodniach możesz się spodziewać od 4 nawet do kilkunastu kupek dziennie na dobę. Jest to normalne, dopóki maluszek prawidłowo przybiera na wadzę. Kupka niemowlaka karmionego mlekiem mamy ma papkowatą konsystencję, żółtawy kolor i charakterystyczny lekko kwaśny zapach. Po 1 miesiącu możesz zauważyć w niej grudki, co jest następstwem zmiany składu mleka mamy w kolejnych etapach laktacji. W tym czasie wypróżnień będzie już mniej, ok. 2-3 na dobę. Zdarza się jednak, że kupka pojawia się raz na 2-3 dni. U niektórych dzieci to normalne, dlatego dobrze obserwuj swojego maluszka. 

A co jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane? Częstotliwość wyróżniania u niego będzie mniejsza. Niemowlaki tak karmione robią kupkę nawet 2-3 razy w tygodniu i jeśli nie ma objawów zaparć, to jest to zjawisko zupełnie normalne. Wygląd kupki też może być inny. Jest ona zazwyczaj gęstsza, bardziej plastyczna i uformowana. 

Jak wygląda kupa noworodka? 

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, to pierwsza kupka noworodka może Cię zaskoczyć. To trudny temat, ponieważ przysparza ona mamom niemałych kłopotów. Dlaczego? Trudno jest ją usunąć z pupki maluszka, więc to pierwszy test do zaliczenia przez świeżo upieczoną mamę. Smółka, czyli pierwsza kupa noworodka, pojawia się w ciągu pierwszych 3 dni. Ma ona mocno kleistą konsystencję i czarny lub ciemnozielony kolor. To mieszanka wód płodowych, śluzu, bilirubiny i mazi płodowej. Swój kolor zawdzięcza beztlenowej przemianie żółci. Na szczęście taka kupka to tylko jednorazowy incydent. 

Kolor kupki noworodka i niemowlaka ma znaczenie

Pytamy, ile kupek u dziecka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym to norma, ale zastanówmy się też, jak powinna taka kupka wyglądać i kiedy jest powodem do niepokoju. Złocista, musztardowa, żółta, papkowata, czasem z grudkami, wodnista…to kupa noworodka i niemowlaka, która jest jak najbardziej poprawna. Jeśli jednak zauważysz w niej śluz, to sygnał, że dziecko powinien zobaczyć lekarz, ponieważ może to świadczyć o biegunce lub alergii. Szara lub biała jest charakterystyczna dla maluszków, których układ pokarmowy nie nadąża z trawieniem jedzenia. Zielona oznacza często, że w organizmie rozwinęło się zakażenie pokarmowe, a twarda i zbita to objaw zatwardzenia. 

Niemowlę nie robi kupy. Co robić?

A co jeśli niemowlę nie robi kupy? No właśnie, jak sobie radzić z takimi problemami? Przede wszystkim czasem po prostu trzeba poczekać, jeśli dziecko nie robi kupki kilka dni, ale przybiera na wadze normalnie, nie ma innych niepokojących objawów, wcześniejsze stolce miały prawidłowy kolor i konsystencję, a także nie płacze podczas próby wypróżniania się. 

Jeśli jednak coś Cię niepokoi, zawsze warto jest skonsultować problem braku kupki z pediatrą. Możliwe, że przyczyną jest po prostu nierozwinięty jeszcze układ trawienny lub należy bliżej przyjrzeć się mleku mamy lub mleku modyfikowanemu. Towarzyszące maluszkowi ewentualne dolegliwości brzuszkowe staraj się złagodzić naturalnymi sposobami. Świetnie sprawdzają się masaże i podkurczanie nóżek, a także ciepłe okłady np. termoforem z pestek wiśni. 

Znajomi się z Ciebie śmieją, że analizujesz każdą kupkę swojego dziecka? To bardzo dobry nawyk! Kontroluj zarówno częstotliwość wypróżniania się przez maluszka, jak i kolor oraz konsystencję jego kupki. Czy kiedyś pomyślałabyś, że stanie się to Twoim codziennym rytuałem?

Zajrzyj także do naszej ściągi – na końcu artykułu znajdziesz praktyczną infografikę dotyczącą kolorów kupki maluszka: Co oznaczają kolory kupki niemowlaka? Sprawdź! - Bambiboo

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło