Co oznaczają kolory kupki niemowlaka? Sprawdź!

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Co oznaczają kolory kupki niemowlaka? Sprawdź!

Pierwszy rok życia dziecka to czas wielu niespodzianek i zaskoczeń. Nie inaczej jest w przypadku… zawartości jego pieluszki, która może zaskakiwać konsystencją oraz bogatą paletą kolorów. Brzmi dziwnie, a może i zabawnie? Pamiętaj jednak, że kolor kupki u niemowlaka jest jednym z najważniejszych wskaźników świadczących o tym, czy Twoje dziecko jest zdrowe.

Kolor kupki u niemowlaka - dlaczego należy zwracać na niego uwagę?

Kolor kupki u niemowlaka ma bezpośredni związek z jego dietą i nawet, jeśli maluch karmiony jest wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym, kolor stolca może być za każdym razem nieco inny. Jego odcień może się również zmieniać pod wpływem stopniowego rozszerzania jadłospisu dziecka, do czego dochodzi zwykle około 4. miesiąca życia dziecka. To, jaki kolor czy jaką konsystencję ma zawartość pampersa, dla rodziców oraz lekarzy może być cenną informacją o stanie zdrowia bobasa. Może się bowiem okazać, że nietypowe zabarwienie stolca jest pierwszym sygnałem np. problemów z drogami żółciowymi.

Prawidłowa kupka niemowlaka

Największe zmiany w kwestii kolorów stolca można zauważyć w ciągu pierwszych kilku dni życia dziecka. Pierwsza kupka to tzw. smółka, która ma charakterystyczne, czarne lub ciemnozielone zabarwienie, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Gromadzi się w jelitach jeszcze w czasie ciąży i jest mieszanką połkniętych wód płodowych oraz mazi płodowej, która może być zmieszana z żółcią. Maluch najczęściej wydala smółkę w ciągu pierwszej lub drugiej doby życia. 

Z każdym kolejnym dniem, kolor stolca staje się z reguły bardziej zielony lub żółty. Pamiętaj, że odstępstwa od normy nie muszą być sygnałem, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś złego. Jeśli konsystencja stolca jest prawidłowa, a maluch nie ma żadnych objawów świadczących o chorobie, nie ma powodu do obaw.

U niemowląt karmionych piersią, prawidłowy stolec ma konsystencję musztardy i kolor jasnożółty bądź intensywnie zielony. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym natomiast, prawidłowa kupka ma kolor żółto-brązowy lub brązowo-zielony i z reguły ma bardziej zbitą konsystencję niż u maluchów karmionych mlekiem mamy.

Ciemnozielona kupka u niemowlaka

Ciemnozielona kupka u niemowlaka to najczęściej efekt dużej ilości żelaza w jadłospisie malca. Nie jest to jednak powód do obaw, o ile u dziecka nie występują częste kolki, wzdęcia lub zaparcia. Taki kolor może wynikać także z utleniania się powierzchni stolca (przez co zabarwia się ona na zielono) czy poszerzania diety dziecka np. o brokuły, szpinak lub inne, zielone warzywa.

Zielony kolor może być również związany z karmieniem mlekiem modyfikowanym z domieszką żelaza czy podawaniem leków, które mają w sobie ten pierwiastek. Przyjmuje się, że ciemnozielone kupki u niemowląt zdarzają się często i mieszczą się w normie. 

Czarne kupki u niemowlaka

O ile w przypadku noworodków, czarna kupka jest typowa dla smółki, o tyle u niemowląt, może być wynikać z podawania dziecku produktów z dużą ilością żelaza lub poszerzania jadłospisu o bardzo ciemne i barwiące owoce, np. jagody.

Uwaga: czarne kupki u niemowlaka mogą być wywołane również obecnością krwi w kale. Jeśli wykluczysz inne powody (nie podawałaś dziecku barwiących owoców ani żelaza), zgłoś się do lekarza. Może się bowiem okazać, że maluch ma alergię pokarmową, zapalenie jelit lub dolega mu coś innego, co prawidłowo zdiagnozuje wyłącznie dobry pediatra.

(cd. artykułu poniżej)

Biała kupka u niemowlaka

Pewnym powodem do niepokoju może być również biała kupka u niemowlaka. Takie zabarwienie stolca to najczęściej pierwszy symptom problemów z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby, dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Żółta kupka u niemowlaka

Karmisz maleństwo wyłącznie swoim naturalnym pokarmem? Musztardowa lub żółta kupka u niemowlaka będzie więc czymś naturalnym. Co ciekawe, na takie zabarwienie stolca może wpływać dieta mamy oraz zażywanie niektórych leków.

Kupka o kolorze bladożółtym i dość luźnej konsystencji, jest typowa dla maluchów karmionych w sposób mieszany: mlekiem naturalnym oraz dokarmianych mlekiem modyfikowanym.

Szara kupka u niemowlaka

Szary kolor kupki u niemowlaka, podobnie jak biały, może sygnalizować pewne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby lub niedrożnością dróg żółciowych. Pamiętaj, że taki kolor stolca może być także efektem poszerzania menu dziecka o nowe produkty. Zawsze jednak w takiej sytuacji najlepiej zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje malca i wykluczy ewentualne nieprawidłowości.

Czerwona kupka u dziecka

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, na kolor stolca najczęściej wpływają spożywane produkty. I tak, jeśli będziesz karmić malucha zupkami i przecierami na bazie buraczków, rezultatem takiej diety może być czerwona kupka u dziecka.

Podobnie działa choćby marchewka, przy czym barwi ona stolec na jasnopomarańczowo.

Jeśli zauważysz, że pieluszka niemowlaka jest zabrudzona kupką o czerwonym zabarwieniu, koniecznie się jej przyjrzyj i sprawdź, czy nie ma w niej krwi. Jeśli ją zauważysz, najlepiej od razu zabierz dziecko do lekarza. Może się bowiem okazać, że maluch ma pierwsze oznaki alergii pokarmowej lub inny problem, który pomoże zwalczyć wyłącznie pediatra.

Co oznaczają kolory kupki niemowlaka? Kolor kupki może wiele powiedzieć Ci o zdrowiu Twojego dziecka. Dowiedz się , czy Twój niemowlak wypróżnia się prawidłowo!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło