Obiad dla niemowlaka – gotowany czy ze słoiczka?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Obiad dla niemowlaka – gotowany czy ze słoiczka?

Na samą myśl o rozszerzaniu diety masz gęsią skórkę? Czujesz się zagubiona i masz wrażenie, że nie wiesz od czego zacząć? Słyszysz – gotuj sama, bo tak jest zdrowiej dla maluszka. Ale z drugiej strony koleżanki Ci podpowiadają – odpuść, kupuj słoiczki dla niemowląt, zaoszczędzisz czasu i nerwów. Zdania są podzielone i ile ludzi, tyle opinii. Najważniejsze jest, aby dieta niemowlaka była zbilansowana i możesz mu to zapewnić zarówno gotowymi, jak i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. 

Obiad dla niemowlaka z garnka mamy 

Kiedyś słoiczków dla niemowląt nie było, mamy same gotowały swoim dzieciom… gdzieś to już słyszałaś? Oczywiście taka dieta jest na pewno bardziej świadoma – wiesz, co podajesz swojemu maluszkowi i możesz uniknąć dodatków, których nie chciałabyś w diecie swojego maluszka. Sama wybierasz produkty, które pochodzą z zaprzyjaźnionego warzywniaka, od znajomego rolnika lub z własnego ogródka. Masz kontrolę nad wszystkim, co trafia do małego brzuszka Twojego dziecka. To ogromna zaleta takiej diety. 

Ponadto obiad dla niemowlaka przygotowany samodzielnie może przybierać dowolną formę. Zupę jarzynową z powodzeniem zaserwujesz nawet w trzech różnych wersjach – zblendowaną na papkę, z grudkami i z całymi kawałkami warzyw. Zaleca się, aby maluch od początku rozszerzania diety otrzymywał, przynajmniej częściowo, kawałki. Sprzyja to rozwojowi jego aparatu mowy, a także uczy malucha podstawowych ruchów jamą ustną – gryzienia, miażdżenia i połykania. Ale…

Gotowanie to poświęcenie swojego wolnego czasu. Czasem przygotowanie obiadu dla niemowlaka zajmuje pół dnia, a potem się okazuje, że mały buntownik chętniej jedzenie rzuca na podłogę niż je zjada. To frustrujące, prawda? 

Słoiczki dla niemowląt – wygoda przede wszystkim

Słoiczki to duże ułatwienie dla rodziców. W jednym słoiczku zamknięty jest pełnowartościowy posiłek. Wystarczy go podgrzać, a czasem po prostu podać w temperaturze pokojowej. Ponadto na słoiczku jest informacja, od jakiego wieku można dziecku go podawać, a więc rodzic ma pewność, że postępuje zgodnie z zaleceniami ekspertów. 

Słoiczki dla niemowląt są też praktyczne. Zabierzesz je wszędzie – na wakacje, do restauracji, na plac zabaw i piknik. Mają również gładką konsystencję, szczególnie te dla najmłodszych dzieci. Wątpliwości wzbudza jednak to, czy słoiczki dla niemowląt są zdrowe, jak deklarują producenci. 

Czy słoiczki dla niemowląt są zdrowe? 

Przede wszystkim słoiczki dla niemowląt, zanim trafią do sprzedaży, muszą przejść bardzo restrykcyjne badania i testy pod względem ewentualnych zanieczyszczeń i innych substancji o niekorzystnym wpływie na organizm małego człowieka. Muszą też spełniać wymagania WHO dotyczące rozszerzania diety niemowląt. Wiele składników, które są wykorzystywane w gotowych posiłkach dla dzieci, pochodzi z ekologicznych upraw. To przekonuje rodziców, którzy jednak nie są w pełni świadomi, że taka gotowa żywność podlega większej obróbce niż ta, którą przyrządzamy samodzielnie w domu. Co to oznacza? 

Im żywność jest bardziej przetworzona i poddana większej obróbce, tym więcej wartości odżywczych traci. Oznacza to, że taka sama zupa przygotowana we własnym garnku będzie bardziej wartościowa dla malucha. Nie oznacza to jednak, że słoiczki dla niemowląt nie są zdrowe. Najlepiej jednak wybierać produkty rekomendowane przez wiarygodne instytucje certyfikujące.

To jaki w końcu ten obiad dla niemowlaka powinien być? 

Rodzic ma wybór i oczywiście powinien z niego skorzystać. Najlepsze są oczywiście posiłki przygotowane samodzielnie. Warto jest więc na co dzień gotować dla maluszka, szczególnie że może być to ten sam posiłek co dla całej rodziny (przed doprawieniem należy porcję dla dziecka odłożyć i można dodatkowo ją zblendować). Słoiczki należy traktować raczej w kontekście koła ratunkowego, kiedy wychodzisz do restauracji, jesteś w podróży czy akurat nie masz w domu obiadu (każdego może dopaść chwilowe lenistwo). 

Słoiczki dla niemowląt powstały po to, aby pomóc świeżo upieczonym mamom. To duże ułatwienie, które jest po to, aby z niego korzystać. Pomyśl jednak, czy obiad Twojej mamy nie smakuje najlepiej na świecie? Twoje dziecko Twoją kuchnię doceni prędzej czy później, a Ty przyrządzając mu posiłki, nie musisz się zastanawiać, co w nich jest i czy być powinno. 

Pamiętaj jednak, że podanie dziecku jedzenia ze słoiczka jest także OK! 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło