Poznaj 7 najczęstszych powodów płaczu noworodków i niemowlaków

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Poznaj 7 najczęstszych powodów płaczu noworodków i niemowlaków

Dlaczego dziecko płacze? To pytanie, które, czując się bezradnie, rodzice maluszka zadają sobie co najmniej kilka razy dziennie. Odpowiedzi nie ułatwia ani to, że powodów płaczu niemowlaka może być wiele, ani to, że nawet wyspane, najedzone, zdrowe dziecko w ten sposób komunikuje się ze światem. Nie obiecamy gotowego wzoru na rozpoznanie dlaczego dziecko płacze, ale wymienimy 7 najczęstszych przyczyn, a to już wiele!

Pierwszy możliwy powód płaczu - głód i pragnienie 

Noworodek płacze? Pierwsza myśl każdego rodzica to głód lub pragnienie. Nie jest to zresztą nieuzasadnione. Większość niemowląt je i pije (bo przecież ssanie piersi to także uzupełnianie płynów!) co 3–4 godziny przez całą dobę, a noworodki częściej. Mamy karmiące naturalnie wiedzą, że bywa i tak, że noworodek większość część dnia (i nocy) spędza przy piersi. Więcej o podstawach karmienia przeczytasz w naszym artykule – jak karmić piersią

Bywa i tak, że niemowlak płacze po jedzeniu. Powodem płaczu może być połykanie zbyt dużej ilości powietrza przez dziecko podczas ssania piersi lub smoczka butelki. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym przyczyną może być także reakcja na niewłaściwie dobraną mieszankę mleka modyfikowanego, zbyt szybkie lub zbyt wolne wypływanie pokarmu z butelki. 

Drugim powodem może być zmęczenie lub przebodźcowanie

Sen jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka. W ciągu kilku pierwszych tygodni życia noworodki mogą przesypiać nawet 16–20 godzin dziennie, w seriach co kilka godzin. Ta potrzeba jest tak silna, że deficyt snu lub nadmiar bodźców są przyczyną płaczu dziecka. Dlatego, kiedy tylko widzimy pierwsze oznaki zmęczenia, powinniśmy zapewnić maluszkowi warunki do wyciszenia i zaśnięcia – pomocne okażą się szczelne zasłony lub rolety w oknach, wydające przyjazny szum zabawki i kołysanki. 

A może… pieluszka do wymiany?

Zbyt rzadko zmieniana pieluszka może być nie tylko przyczyną płaczu dziecka, ale i odparzeń jego delikatnej skóry. Nie będziemy tłumaczyć oczywistej potrzeby umycia pupy i wymiany pieluszki na nową po każdym wypróżnieniu czy co kilka godzin dla zachowania higieny – to dla rodziców jest jasne. Może natomiast zaskoczyć to, że niektóre noworodki (a także i starsze dzieci) na każde zabrudzenie, także tuż po oddaniu moczu, niemal natychmiast reagują płaczem. Jeśli tak jest i u Was, szybko zorientujecie się, że pieluszka wymaga wymiany. Tutaj dowiecie się więcej o tym jak często zmieniać pieluszkę.

Czwarta możliwa przyczyna płaczu to zwykła potrzeba bliskości

Płacz dziecka często wynika z potrzeb emocjonalnych, nie zawsze związany jest z doznaniami natury fizjologicznej. Naturalną reakcją troskliwego rodzica na płacz dziecka, niezależnie od jego przyczyny, jest przytulenie. Nic w tym dziwnego – zanim jeszcze do głosu dojdzie intelekt, nasz instynkt mówi nam, że potrzeba bliskości jest jedną z najważniejszych dla człowieka w każdym wieku, a dla niemowlęcia szczególnie. 

Może to dyskomfort?

Niemowlę płacze i pręży się także wtedy, gdy jest mu niewygodnie. Zbyt ciasne lub zbyt luźne okrycie kocykiem, niezbyt komfortowe ułożenie ciała, krzywo zapięta pieluszka, nieprzyjemna dla skóry metka od ubrania, ograniczający ruchy strój, zapięcie od fotelika czy wózka… Kiedy maluszek pręży się i płacze – warto sprawdzić, czy powodem nie jest niewygoda. 

Za zimno, za ciepło! 

Powodem płaczu niemowlaka może być oczywiście to, że jest mu za zimno lub za ciepło. „Nie przegrzewaj!” — grzmią jedni. „Jemu jest za zimno” — tłumaczą inni… Temat komfortu termicznego dziecka w wielu rodzinach jest przyczyną sporów, szczególnie pokoleniowych. By ich uniknąć, warto nie tylko pamiętać o jednym z najprostszych sposobów na ocenę, czy dziecku jest zimno, czy ciepło, czyli sprawdzeniu dłonią karku maluszka. Nieoceniona jest obserwacja – uważni rodzice szybko zorientują się, jaka temperatura jest najbardziej komfortowa dla ich pociechy.

Problemy zdrowotne – ostatni, ale bardzo ważny powód! 

 Noworodek pręży się i płacze? Najgorsza wiadomość dla rodziców to problemy zdrowotne. Kolka, nietolerancja lub alergia pokarmowa, skaza białkowa, alergia skórna, wzdęcie, rozwolnienie, zatwardzenie, ból, stan podgorączkowy, gorączka, infekcja… Lista może być długa, a ten spośród wszystkich powodów płaczu niemowlaka jest najbardziej niepokojący dla rodziców. Jeśli więc sprawdziliście wszystkie inne możliwe przyczyny rozdrażnienia maluszka, a ono wciąż narasta i dziecko płacze niemal bez przerwy – zaufajcie intuicji i udajcie się po pomoc do lekarza.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło