Ile pieluch zużywa noworodek, niemowlę i starsze dziecko? Jak często zmieniać pieluszkę?

list Pieluchowanie
Blog Bambiboo - Ile pieluch zużywa noworodek, niemowlę i starsze dziecko? Jak często zmieniać pieluszkę?

Twoje dziecko już wkrótce przyjdzie na świat? Czy zastanawiałeś się, jak często przewijać noworodka i ile pampersów kupić na początek? Te pytania zadają sobie także Ci rodzice, którzy opiekują się noworodkiem i starszym dzieckiem. Oszacowanie tego, ile pieluch dziecko zużywa i jak często zmieniać pieluszkę pozwala właściwie zaplanować zakupy czy też spakować torbę na wyjazd. I choć ostateczne zużycie jest kwestią indywidualną, można określić pewne normy. Poznaj je i dowiedz się, na co być przygotowanym!

Ile pampersów dziennie zużywa noworodek?

Przez kilka pierwszych dni życia noworodek wypróżnia się bardzo często, kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Ze względu na komfort maluszka, ale także na to, że kupkę (a w pierwszych dniach – smółkę) niemowlęcia trzeba dokładnie oglądać, za każdym razem należy zmienić pieluszkę. Przyjmuje się, że w ciągu pierwszego miesiąca życia możemy spodziewać się 10 zużytych pieluch dziennie i aż 300 miesięcznie! Jest to pewna średnia, ale to, ile pieluch zużywa noworodek to kwestia indywidualna. Może się okazać, że maluszek wymaga rzadszego przewijania, ale może też zużywać dziennie 12 lub nawet więcej pieluch. W międzyczasie maluszek oczywiście będzie też siusiał. Chłonne pieluszki jednorazowe Bambiboo, dzięki odprowadzeniu wilgoci i właściwej cyrkulacji pomagają zapewnić suchą powierzchnię pieluszki w trosce o delikatną skórę dziecka.

Jak często zmieniać pieluchę noworodkowi?

Wiesz już, ile pieluch zużywa noworodek, ale wciąż pozostaje odpowiedź na pytanie, jak często przewijać noworodka, by czuł się komfortowo, a jego skóra nie była narażona na odparzenia i podrażnienia. Nieocenioną pomocą jest oczywiście praktyczny wskaźnik wilgotności na pieluszkach Bambiboo, który podpowiada rodzicowi, kiedy należy zmienić pieluszkę. W ustaleniu, jak często zmieniać pampersa noworodkowi pomaga także obserwacja dziecka. Nie tylko zaczyna wtedy unosić się nieprzyjemny zapach, ale też sam malec robi się niespokojny, płaczliwy i rozdrażniony. Zaleca się też przewijanie noworodków po każdym karmieniu oraz za każdym razem, gdy obudzą się po drzemce. Nie trzeba natomiast wybudzać śpiącego spokojnie maluszka po to, by zmienić mu pieluszkę. Z pewnością powinniśmy jednak nastawić się na zmianę pampersa u noworodka nie rzadziej niż co 2-3 godziny.

Jak często zmieniać pieluszkę niemowlętom i starszym dzieciom?

Wyjaśniliśmy już, ile pampersów dziennie zużywa noworodek. Co jednak z kilkumiesięcznymi maluchami? Z pewnością dobrą wiadomością dla rodziców będzie fakt, że wraz z wiekiem liczba zużytych pieluch maleje. Podczas gdy noworodka przewija się nawet kilkanaście razy dziennie, dzieci w wieku od 2 do 3 miesięcy potrzebują w ciągu doby już tylko 8-9 pieluch, a 4-9 miesięczne maluchy 6-7 pampersów. Po tym czasie liczba ta zwykle stabilizuje się na poziomie 5 zmian na dobę i utrzymuje aż do odpieluchowania dziecka. Dziecko, które uczy się korzystania z nocnika, zwykle najpierw przestaje nosić pieluchę w dzień, ale jeszcze przez jakiś czas korzysta z jednego pampersa zakładanego na czas snu. Jednak to nie wiek naszej pociechy powinien być wyznacznikiem zużycia ilości pieluszek, a po prostu dbałość o to, aby jak najszybciej zmienić pieluszkę po każdym wypróżnieniu. 

Nie tylko ilość

Na podstawie takich szacunkowych ilości można przygotowywać wstępny budżet zakupów na kolejny tydzień czy miesiąc, ale nie sposób ignorować faktu, że na rozwój dziecka nie ma zasady czy reguły. Bywa tak, że maluszek choruje, a jedną z dolegliwości jest częstsze wypróżnianie lub zdarza się, że jest wyjątkowo wrażliwy na wilgoć pieluszki i – choć wskaźnik nie sugeruje jeszcze konieczności zmiany, rodzice wiedzą, że muszą dziecku zmienić pieluszkę na świeżą. 

Poza tym pieluchy charakteryzują się różną chłonnością, niektóre lepiej chłoną płyny, inne gorzej. Są też takie, które ze względu na brak odpowiedniej szczelności po prostu przemakają. Podpowiadamy, Jakie pieluszki jednorazowe dla dzieci wybrać. Ważnych jest wiele aspektów, o których czasem zdarza się zapomnieć rodzicom, stąd nasza krótka ściąga.  

I chociaż nie ma jednego wzoru na to, by wyliczyć, ile pieluch zużywa dziecko (który można by zastosować bez wyjątków do każdego maluszka), mamy nadzieję, że te orientacyjne ilości pozwolą Wam dobrze przygotować się do tego wyzwania. Bez obaw – z pewnością świetnie sobie poradzicie!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło