Kiedy dziecko ząbkuje - objawy ząbkowania u niemowlaka
Czy wiesz, że zawiązki zębów niemowlaka zaczynają się rozwijać już w 6 tygodni ciąży? Dopiero wzrost korzeni oraz wypychanie korony zęba przez tkanki dziąsła powoduje, że uśmiech zaczynają wypełniać białe perełki. Warto się do tego przygotować. Przeczytaj, kiedy dziecko ząbkuje i jakie są objawy ząbkowania u niemowlaka – oszczędzisz stresu sobie i maluszkowi.
Pierwsze zęby u niemowlaka, czyli kiedy dziecko ząbkuje
Pojawianie się pierwszych zębów u niemowlaka to jeden z początkowych zwiastunów prawidłowego rozwoju małego organizmu. Rozumiemy, że może to być dla Ciebie stresujące przeżycie – maluch może nagle stać się marudny albo płakać częściej bez widocznego powodu. Dlatego warto, żebyś wiedziała, kiedy dziecko ząbkuje. Dzięki temu będziesz bardziej świadoma, co dzieje się z organizmem maluszka. Przeważnie pierwsze zęby pojawiają się ok. 6 miesiąca życia. Nie przejmuj się, jeśli nastąpi to wcześniej. Może się zdarzyć, że proces wyrzynania zacznie się już ok. 2-3 miesiąca – to zupełnie normalne.
Wskazówka:
Chcesz wiedzieć dokładnie, kiedy dziecko ząbkuje? Zapytaj swoich rodziców, jak było w twoim przypadku. Geny mają duży wpływ na wyrzynanie się pierwszych zębów. Jeśli u Ciebie proces ten zastąpił szybko, możliwe, że historia się powtórzy.
Moment pojawienia się pierwszych zębów u niemowlaka jest jednak silnie indywidualny, więc trudno przewidzieć, kiedy nastąpi, co do dnia i godziny. Co ciekawie, na tempo ich wzrostu może wpłynąć płeć – ponoć uśmiech dziewczynek zapełnia się szybciej. Zazwyczaj zęby wyrzynają się stopniowo, ale może się również zdarzyć, że większość z nich pojawi się od razu w tym samym momencie. Przez to objawy ząbkowania u niemowlaka mogą być spotęgowane. Najczęściej jednak proporca to 4 zęby co 4 tygodnie. Najpierw widoczne będą te dolne, a dopiero potem górne.
Pierwsze zęby u niemowlaka – kalendarz ząbkowania | |
---|---|
Czas wyrzynania się zębów: | Rodzaj zębów: |
4-7 miesiąc | dolne środkowe siekacze |
8-12 miesiąc | górne środkowe siekacze |
9-16 miesiąc | dolne i górne siekacze boczne |
13-19 miesiąc | dolne i górne zęby trzonowe |
16-23 miesiąc | dolne i górne kły |
23-31 miesiąc | pozostałe dolne zęby trzonowe |
Najlepiej umówić wizytę u dentysty po 6 miesiącach od pojawienia się pierwszych zębów u niemowlaka. Lekarz na pewno sprawdzi, czy wszystko prawidłowo się rozwija i wyjaśni, jak myć ząbki niemowlakowi. A co jeśli w ciągu 12 miesięcy w jamie ustnej nie pojawi się żadna, biała perełka? Warto wtedy skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym, ponieważ może to świadczyć o problemach zdrowotnych maluszka. Przyda się również wsparcie logopedy – brak zębów negatywnie wpływa na naukę mówienia.
Jak długo wyrzynają się pierwsze zęby u niemowlaka?
Trudno jednoznacznie określić, kiedy dziecko ząbkuje i jak długo to trwa. Przeważnie zakłada się jednak, że jeden ząb wyrzyna się przez 1-7 dni. Uśmiech zaczyna się wypełniać ok. 6 miesiąca, ale może oczywiście wcześniej. Natomiast prezentacja całego zgryzu następuje między 24 a 30 miesiącem życia. Wtedy maluszek powinien mieć już 20 mlecznych zębów, które wraz z procesem dorastania wypadną, a w ich miejsce pojawią się te stałe. Przez cały ten okres musisz się jednak liczyć z objawami ząbkowania u niemowlaka o różnym natężeniu.
Objawy ząbkowania u niemowlaka
Dziąsła – to właśnie ich kondycja pozwoli Ci stwierdzić, czy przyszedł już czas na pierwsze zęby u niemowlaka. Przeważnie są nieco zaczerwienione i opuchnięte. Maluchy często wkładają rączki do buzi, ponieważ odczuwają dyskomfort oraz mocniej się ślinią. Symptomy mogą być jednak różne – zdarza się, że rodzice, nie wiedzą, jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia.
Różne objawy ząbkowania u niemowlaka:
- ból i marudność,
- swędzenie dziąseł,
- stan podgorączkowy,
- wodnisty katar,
- lekki kaszel,
- biegunka,
- wzmożona senność albo niepokój,
- wysypka wokół ust, na szyi, brzuszku czy plecach,
- brak apetytu lub częstsze ulewanie pokarmu.
Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie częściej płakać z powodu odczuwanego bólu. Mały organizm sam do końca nie rozumie, co się dzieje i jaki jest tego powód. Nie bój się – gdy tylko pojawi się ząbek, objawy ząbkowania u niemowlaka ustaną.
Przeczytaj także: Poznaj 7 najczęstszych powodów płaczu noworodków i niemowlaków
Jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia?
Niektóre z objawów ząbkowania u niemowlaka mogą przypominać symptomy, które występują w trakcie przeziębienia. Nie trzeba jednak od razu jechać do lekarza, gdy dziecko staje się marudne i pojawia się stan podgorączkowy, wodnisty katar czy delikatny kaszel. Na niektóre zmiany warto być jednak bardziej wyczulonym.
Należy udać się do lekarza, gdy:
- temperatura przewyższa 38℃ i utrzymuje się dłużej niż dobę,
- maluszek ma problemy z oddychaniem oraz męczy go intensywny kaszel,
- dziecko sygnalizuje ból ucha,
- występuje biegunka dłużej niż 24 godziny,
- niemowlę wymiotuje przez czas przekraczający 1 godzinę.
Pamiętaj, aby obserwować stan zdrowia maluszka. Pierwsze zęby u niemowlaka to spore przeżycie, ale nie należy w tej sytuacji panikować. Twoja niepewność może również wpływać na samopoczucie dziecka.