Smółka - czym jest i kiedy powinna wystąpić u noworodka?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Smółka - czym jest i kiedy powinna wystąpić u noworodka?

Czy wiesz, że smółka u noworodka to jeden z najistotniejszych znaków dobrego stanu zdrowia Twojego maluszka? Chociaż pod względem konsystencji i koloru przypomina trochę smołę, w rzeczywistości świadczy o dobrej pracy jelit. Przed Tobą pierwsze rodzicielskie wyzwania! Sprawdź więc, co to jest smółka i ciesz się macierzyństwem.

Co to jest smółka?

Wyczekują jej świeżo upieczeni rodzice oraz pediatrzy. Tylko czym tak naprawdę jest smółka? U noworodka to po prostu pierwszy stolec, który swoją konsystencją oraz kolorem znacznie różni się od klasycznej i znanej wersji. Nazwa smółka ma kojarzyć się ze smołą, ponieważ początkowa kupka ma czarny albo ciemnozielony kolor, a jej konsystencja jest dość gęsta i lepka. Zazwyczaj zaczyna się zbierać w jelitach noworodka ok. 16 tygodnia ciąży mamy, czyli mniej więcej w 4-5 miesiącu życia płodowego.

Ciekawostka:
Smółka u noworodka może ważyć od 60 do 200 gramów.

W skład smółki noworodka mogą wchodzić:

  • meszek, który pokrywa skórę płodu (lanugo),
  • komórki nabłonka przewodu pokarmowego noworodka,
  • enzymy trawienne,
  • cholesterol i bilirubina,
  • maź i wody płodowe.

Warto wiedzieć:
Ciemny kolor stolca zazwyczaj nie znika w ciągu 3 dni od pierwszego wypróżnienia. Później zmienia swoje zabarwienie na brązowozielony, a następnie nabiera żółtych odcieni. Dzieje się tak, ponieważ dziecko dorasta.

Smółka u noworodka to zupełnie normalny, a nawet wyczekiwany moment w życiu maluszka. Świadczy o prawidłowym rozwoju oraz działaniu jelit. Zdarza się, że lekarze albo położne proszą mamy o zapisanie dokładnej daty oraz godziny pierwszego stolca – to wystarczająca podpowiedź dla medyków w sprawie ewentualnych dodatkowych badań.

To może Cię zainteresować: Co oznaczają kolory kupki niemowlaka? Sprawdź!

Kiedy smółka u noworodka jest wydalana przez organizm?

Przeważnie pierwszy stolec pojawia się w ciągu doby od narodzin dziecka. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku maluchów, które urodziły się znacznie wcześniej przed zaplanowanym terminem. Wtedy smółka u noworodka pojawia się w ciągu 48 godzin. Pamiętaj, że jakiekolwiek odejścia od normy nie muszą od razu oznaczać nieszczęścia. W takim przypadku trzeba jednak skonsultować się z pediatrą i sprawdzić, co jest tego powodem. Jeżeli smółka u noworodka pojawia się w terminie, możesz być pewna, że Twój maluszek rozwija się prawidłowo.

  • Ile razy noworodek robi smółkę?

Mianem smółki określa się wyłącznie pierwszą kupkę. Kolejne stolce mają również odmienne kolory i konsystencje ze względu na rozwój organizmu dzieciątka. Nie ma jednak możliwości, aby smółka została wydalona z organizmu więcej niż raz, nawet jeśli następne wypróżnienia mają podobną formę.

Przeczytaj także: Podstawowe zasady higieny i pielęgnacji noworodka

Co oznacza zbyt wczesne wydalenie smółki?

W przypadku ciąż przechodzonych zdarza się, że smółka zostaje wydalona przez organizm maluszka jeszcze przed porodem. Nie jest to jednak jedyny powód. Może to się również wydarzyć wskutek zakażenia wewnątrzmacicznego. Zielone wody płodowe mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka, szczególnie gdy dojdzie do zachłyśnięcia się nimi przez płód, czyli aspiracji smółki.

Warto wiedzieć:
Do zespołu aspiracji smółki dochodzi w 2 do 10% przypadków.

W takiej sytuacji może dojść do zachłystowego zapalenia płuc, które nadwyręża i osłabia organizm. Dziecko jest narażone między innymi na odmę płucną, kłopoty z drożnością oskrzelików, nadciśnienie płucne oraz odmę. Innym następstwem przedwczesnej smółki u noworodka może być niedotlenienie.

Wskazówka:
Jeśli w trakcie ciąży nagle odejdą Ci wody i będą mieć zielonkawy kolor, natychmiast zgłoś się do szpitala. Twoje maleństwo w brzuchu może potrzebować wsparcia medycznego.

Jakie są skutki późnej smółki u noworodka?

Twoje dziecko bez przerwy płacze, jest niespokojne i drażliwe, odmawia jedzenia, a dodatkowo nie zrobiło pierwszej kupki? Może to świadczyć o problemach zdrowotnych, ale nie musi. W takiej sytuacji warto wykonać dodatkowe badania – brak smółki u noworodka należy skontrolować. Panika nie jest wskazana, ale lekarze muszą sprawdzić, co dzieje się ze zdrowiem maluszka i jakie są przyczyny braku smółki u noworodka.

  1. Istnieje prawdopodobieństwo, że problemy są wywołane przez chorobę Hirschsprunga, czyli niedrożność przewodu pokarmowego. Wtedy konieczne jest badanie RTG oraz ewentualna operacja, jeśli kał faktycznie nie może się przesunąć dalej.
  2. Wyżej wymieniony symptomy mogą również świadczyć o mukowiscydozie, która doprowadza do niedrożności smółkowej, a w ostateczności zablokowania jelit. 

Nie bądź zaskoczona, jeśli lekarz, pielęgniarka albo położna zapytają Cię, kiedy smółka u noworodka została wydalona przez organizm – chodzi wyłącznie o zdrowie i komfort Twojego maleństwa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło