Pielęgnacja i higiena starszego dziecka - o czym warto pamiętać?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Pielęgnacja i higiena starszego dziecka - o czym warto pamiętać?

Jako obecna mama, z pewnością dobrze wiesz, że ważną częścią codziennej opieki nad dzieckiem jest prawidłowa pielęgnacja jego skóry oraz właściwa higiena jamy ustnej. Jakie kosmetyki zawsze warto mieć w kosmetyczce dziecka? Jak podejść do przewijania, kiedy dziecko jest już trochę starsze? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Przewijanie starszego dziecka – higiena i odpowiednie podejście

Jedną z podstawowych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych związanych z życiem dziecka jest przewijanie. Na początku noworodek zużywa nawet 10 pieluch dziennie. Z czasem jednak ta liczba maleje i 2-3-miesięczne dzieci zużywają już „tylko” 8-9 pieluszek, półroczne brzdące 6-7 sztuk, a starsze pociechy do 5 (więcej na ten temat piszemy w artykule Ile pieluch zużywa noworodek, niemowlę i starsze dziecko? Jak często zmieniać pieluszkę?).

Roczniak może zacząć się buntować przeciwko przewijaniu, ponieważ będzie brakowało mu cierpliwości. Jeśli problem leży w tym, że niechętnie się kładzie - możesz przebierać go na stojąco. Przydatne w tej czynności będą pieluchomajtki, które można zakładać jak zwykłe majtki - dziecko będzie mogło je założyć i zdjąć samodzielnie. Jeśli przewijanie jest dla niego nudną czynnością, spróbuj odwrócić jego uwagę zabawkami lub innymi przedmiotami, które zaoferujesz mu podczas przebierania (na przykład tubka z kremem). Drugi sposób jest przeciwieństwem pierwszego - zakłada skrócenie dystansu i skupienie tylko na dziecku poprzez rozmowę, opowiedzenie zajmującej historii lub śpiewanie. Jeśli zaś Twój maluch chce poczuć się ważny, doceniony i samodzielny - pozwól mu na to! Spytaj na jaką pieluszkę ma ochotę (to szczególnie przydatne podczas używania pieluszek wielorazowych o ciekawych wzorach) lub poproś go o wspólne przygotowanie lub wybór miejsca do przewijania. A może będzie chciał również wytrzeć się chusteczką lub posmarować kremem? Zachęć go do spróbowania! Niezależnie od wieku dziecka zawsze należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jego skóry wokół genitaliów, pupy oraz ud. Możesz użyć do tego zwykłej wody z mydłem, wacików nasączonych wodą lub nawilżanych chusteczek które są bardzo wygodne dla utrzymania higieny. Po wytarciu lub umyciu skóry pamiętaj o jej osuszeniu (lub pozostawieniu do wyschnięcia), a następnie nawilżeniu kremem lub zabezpieczeniu maścią na odparzenia. W tym wypadku również pilnuj kierunku jej rozprowadzania – od góry do dołu.

Zapamiętaj!
Strefę intymną dziecka zawsze myj od góry do dołu (od brzuszka w kierunku pupy). Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z odbytu do cewki moczowej.

3 podstawowe kosmetyki do pielęgnacji dziecka

Z pielęgnacją skóry dziecka ściśle wiąże się temat kosmetyków, które każda mama powinna zawsze mieć w swoim domu. Przede wszystkim warto nie rezygnować z odpowiedniego kremu zapobiegającego odparzeniom tym bardziej, że skóra w okolicach intymnych, niezależnie od wieku dziecka, jest bardzo delikatna i narażona na powstawanie bolesnych otarć, odparzeń czy wysypki. Dobrej jakości krem lub maść z dużą zawartością np. wazeliny, posłuży dziecku jako środek nie tylko zapobiegający powstawaniu odparzeń, ale też pomagający szybciej uporać się z już istniejącymi zmianami. 

Kolejnym kosmetykiem, którego nie może zabraknąć w kosmetyczce dziecka, jest łagodny szampon do włosów. Starszaki lubią się wiercić podczas kąpieli, dlatego warto postawić na taki, który nawet, jeśli przypadkowo dostanie się do oczu malucha, nie wywoła pieczenia. W trakcie poszukiwań odpowiedniego szamponu, uważnie sprawdzaj skład. Unikaj produktów ze sztucznymi barwnikami, parabenami i innymi składnikami, które mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Im więcej składników naturalnych w kosmetykach do pielęgnacji dziecka, tym lepiej!

Delikatna emulsja do kąpieli to nadal świetny wybór przy prawidłowej higienie dziecka. Może być tak, że starszaki będą chciały odmiany – płynu do kąpieli, który wytworzy pianę w wodzie lub musującej kuli – jeśli będziesz to traktować jako miłą odskocznię dla swojej pociechy, nie stanie się nic złego. Pamiętaj tylko, że po takiej kąpieli warto dodatkowo nawilżyć skórę dziecka. Na przykład oliwką lub kremem. Na co dzień stosuj jednak emulsje wzbogacone o tzw. emolienty o właściwościach natłuszczających i wspomagających tworzenie bariery ochronnej. Po ich użyciu, nie będziesz musiała już smarować dziecka kremem nawilżającym.

Higiena jamy ustnej u dzieci

O higienę jamy ustnej u dzieci warto zadbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Najlepiej pomyśl o tym krótko po narodzinach bobasa. Na początku wystarczy, że będziesz regularnie przemywać dziąsła ciepłą wodą. Skorzystaj z gazika – nawiń go na palec wskazujący i przetrzyj nim wnętrze jamy ustnej dziecka (nie zapomnij o języku). Tym prostym sposobem usuniesz resztki pokarmu, które z czasem mogłyby doprowadzić do rozwoju bakterii, pojawienia się pleśniawek i aft.

Gdy maluch zaczyna ząbkować, do czego dochodzi zwykle około 5-6 miesiąca życia, zauważysz, że jego dziąsła są opuchnięte. Objawem towarzyszącym ząbkowaniu może być także gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu. W tym czasie zadbaj o higienę jamy ustnej dziecka poprzez masowanie dziąseł gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub maścią z lidokainą, która zmniejszy ból.

Twój brzdąc ząbkuje?
Świetnym patentem dla ząbkujących dzieci są specjalne gryzaki w kształcie szczoteczki do zębów, które pomogą dziecku przyzwyczaić się do późniejszego mycia ząbków przy użyciu normalnej szczoteczki. Równie dobrze sprawdzają się także gryzaki z wodą lub specjalnym żelem. Taki gryzak zgodnie z instrukcją, należy wcześniej włożyć do lodówki. Zabawka w takiej formie posłuży maluchowi jako naturalny okład na bolące dziąsła.

A jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka, gdy pojawią się już pierwsze mleczaki? Przede wszystkim pamiętaj, że o zęby mleczne należy dbać tak samo, jak o stałe. Najlepiej myć je po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów na samym początku może być dla dziecka dobrą zabawą – niech wybierze sobie szczoteczkę, która podoba mu się najbardziej. Ważne jednak, żeby miała miękkie włosie i zaokrągloną główkę (ponieważ małe dzieci częściej gryzą szczoteczkę, niż dokładnie myją zęby) oraz mieściła się w jego rączce. Pasta, której będzie używać Twoja pociecha powinna być przeznaczona dla dzieci, czyli zawierać mniej fluoru niż wersja dla dorosłych. Jednorazowa porcja pasty to ilość nieprzekraczająca ziarenka grochu. Jej smak i kolor mogą być dowolne, dlatego pozwól swojemu dziecku wybrać takie, które będą dla niego najbardziej atrakcyjne. Pamiętaj jednak, że nawet najsmaczniejsza pasta nie służy do jedzenia! Po dwóch minutach mycia ząbków, maluch powinien ją wypluć i przepłukać dokładnie jamę ustną. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Jak myć ząbki niemowlakowi”.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło