Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

person Kasia list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

Dzieci znajomych będące w podobnym wieku do Twojego maluszka zaczynają już raczkować i zastanawiasz się, kiedy nadejdzie również jego pora na poruszanie się na czworakach? Nie możesz się doczekać widoku swojego dziecka przemierzającego pierwsze metry o własnych siłach? Wyjaśniamy, kiedy niemowlę zaczyna raczkować i czy należy mu pomagać na tym etapie jego rozwoju.

Czy każde dziecko raczkuje?

Raczkowanie nazywane także czworakowaniem to jeden z najważniejszych i niezwykle emocjonujących rozdziałów życia każdego maluszka. Rodzice wyczekują tej chwili podobnie z ekscytacją, co delikatnym przestrachem, samodzielnie przemieszczanie się dziecka to bowiem nie tylko bardzo istotny trening jego mięśni, ale też spotkanie z czyhającymi na niego zagrożeniami: kantami mebli, gorącem piekarnika. Wystarczy jednak odpowiednie przygotowanie mieszkania (np. stosowanie osłon do nisko osadzonych kontaktów elektrycznych), by pierwsze kroki na kolankach malucha wywoływały u opiekunów wyłącznie radość. 

Bez względu na towarzyszące emocje, wszyscy rodzice wyczekują chwili, gdy ich pociecha zacznie raczkować. A co w sytuacji, gdy maluch zdaje się chcieć pominąć ten spory krok w drodze do samodzielnego chodzenia? To na szczęście nic złego, niektóre dzieci bowiem doskonale radzą sobie bez czworakowania. Zaczynają od pełzania przy odpychaniu się łokciami, powoli próbują unosić na kolanach… i gdy rodzice myślą, że zamierzają zacząć poruszać się na czworakach, te sprytne maluszki od razu próbują wstawać, np. w oparciu o komodę, fotel czy kanapę. 

Nie ma w tym niczego złego, choć dzieci omijające etap raczkowania mogą w pierwszych latach życia wykazywać nieco gorszą koordynację ruchową od czworakujących. Wynika to z faktu, że raczkowanie jest świetnym treningiem dla mózgu uczącym naprzemiennych ruchów kończyn. Co więcej, dba o równomierny rozwój mięśni nóg oraz rączek. A w którym momencie życia maluszek powinien wykazywać zainteresowanie czworakowaniem? Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

Kiedy niemowlę zaczyna raczkować?

Na początku warto zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Właśnie z tego powodu mogą występować pewne różnice między „umiejętnościami” rówieśników, i tak kiedy jedno niemowlę łapie już równowagę na samych nóżkach, inne może dopiero zaczynać wykazywać zainteresowanie raczkowaniem. Nie należy więc traktować wymienionych przybliżonych terminów jako wyznacznika prawidłowego rozwoju maluszka, są one orientacyjne. Wobec tego – zazwyczaj w którym miesiącu dziecko raczkuje?

Pierwsze próby podnoszenia się na czterech kończynach mają miejsce zwykle około 8-9 miesiąca życia. Jednak każdy maluszek rozwija się w swoim tempie, i gdy jeden skupia uwagę właśnie na jak najszybszym stanięciu o własnych siłach, inne niemowlę będzie stawiać na wypowiadanie pierwszych słów. Nie ma w tym niczego złego! To, w jakim wieku dziecko raczkuje, nie jest żadną konkretną regułą. Część niemowląt pokonuje pierwsze metry na kolankach nawet w 7 miesiącu życia, a część w kilkunastym. 

Jak powinno wyglądać prawidłowe raczkowanie?

Pytanie o to, jak dokładnie powinno wyglądać raczkowanie i czy maluszek może zabierać się do niego w zły sposób występuje zwykle, gdy niemowlę czworakuje tyłem, nie prostuje rączek, powłóczy którąś z kończyn lub zdaje się poruszać w sposób nieskoordynowany. Jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien ze szczególną uwagą obserwować ruchy maluszka i koniecznie skonsultować je z pediatrą. Nietypowe raczkowanie warto nagrać oraz pokazać lekarzowi.

Wcześniej dobrze jednak upewnić się, że ruchy dziecka na pewno są nieprawidłowe. Jak więc powinno wyglądać poprawne raczkowanie? Ten sposób poruszania się polega na chodzeniu na kolanach oraz wyprostowanych rączkach ruchem naprzemiennym: lewa noga, prawa ręka, prawa noga, lewa ręka. A w jaki sposób maluch będzie się do tego zabierać? Czy dziecko najpierw siada, czy raczkuje? Powinno wcześniej pełzać?

W okolicy 6-8 miesiąca życia niemowlęta próbują przesuwać się, leżąc na brzuszku i odpychając nóżkami oraz rączkami. Te ruchy nazywane potocznie pełzaniem są jak najbardziej pożądane, świadczą o prawidłowym rozwoju malucha. W międzyczasie zaczynają również siadać, co stanowi krok pośredni w drodze do raczkowania, odpowiednio wzmacnia bowiem dziecięce mięśnie. Kolejnym etapem powinno być już właśnie czworakowanie, na początku odbywające się czasami wyłącznie do tyłu. Raczkowanie tyłem może niepokoić rodziców, ale jest całkowicie naturalne. Po pewnym czasie maluszek zacznie podążać także przed siebie.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Wspomniano, że to, w jakim wieku dziecko raczkuje uzależnione jest od jego indywidualnego etapu rozwoju, przy czym zdarzają się maluszki, które całkowicie omijają ten rozdział. I choć brak raczkowania nie ma katastrofalnego wpływu na motorykę małą niemowlaka, na początku może ją w pewnym stopniu zaburzać. Dlatego warto wspomóc go nieco w podejmowaniu tego wysiłku, zanim jeszcze okaże się, czy wykazuje zainteresowanie chodzeniem na czworaka.

Należy pamiętać przede wszystkim o kładzeniu dziecka na brzuszku. To poza ważna dla jego rozwoju, właśnie w niej uczy się wspinania na kończynach oraz podnoszenia główki, słowem: wzmacnia mięśnie. Dobrze także próbować zachęcać maluszka do ruchu, układając w niewielkiej odległości od niego atrakcyjną zabawkę, np. wydającą sygnały dźwiękowe. 

Miej też na uwadze, że próby czworakowania mogą powodować występowanie otarć delikatnej skóry Twojego dziecka, między innymi na łokciach i kolankach. Dlatego, gdy powoli zbliża się czas, w którym może zacząć próbować raczkować, warto mieć pod ręką łagodny krem regenerujący dla dzieci! 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło