Bunt dwulatka

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Bunt dwulatka

Dziecko krzyczy, kładzie się na podłodze w sklepie i uderza nogami, płaczem wymusza na rodzicu zakup nowej zabawki… Znasz to z doświadczenia? Rodzic w obliczu takiej sytuacji może być bezradny. Mały człowiek dużo już rozumie, ale jeszcze nie wszystko jest w stanie zaakceptować. Nie rozumie, że coś może być inaczej, niż on tego oczekuje. Reaguje na to w bardzo różny sposób – krzykiem, płaczem, a nawet agresją. Jak reagować na złe zachowanie dwulatka? Jak pomóc mu w tym trudnym dla niego okresie? 

Dlaczego dwulatek się buntuje?

Bunt dwulatka pojawia się pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Jedne dzieci przechodzą go całkiem spokojnie, mając jedynie skokowe wybuchy płaczu i krzyku. Inne zaś potrafią mocno dać w kość swoim rodzicom. Jeśli myślisz, że jesteś z tym sama, to wiedz, że wielu rodziców teraz zmaga się z podobnym problemem. 

Pytanie jednak - dlaczego? Jest to okres intensywnego rozwoju układu nerwowego, a także sfery emocjonalnej i poznawczej dziecka. To właśnie teraz uświadamia sobie, jakie ma możliwości, ale też ograniczenia. Maluch bardzo by chciał poradzić sobie z nowymi umiejętnościami i coraz większą świadomością, ale jeszcze nie potrafi. To wywołuje u niego frustrację. 

Takie trudne, kryzysowe okresy w życiu dziecka są mu potrzebne do dalszego rozwoju. To naturalny i pożądany etap jego dojrzewania. Raczej niepokoić powinien brak buntu dwulatka niż jego nadejście. Maluch potrzebuje wtedy Twojego ogromnego wsparcia i zrozumienia. To trudne, ponieważ niepożądane zachowanie malucha frustruje i potrafi wyprowadzić z równowagi nawet największą oazę spokoju. 

Jakie są objawy buntu dwulatka?

Czy to już? Czy właśnie wchodzimy w etap buntu dwulatka? Jakie są objawy buntu dwulatka i jak go rozpoznać? Czasem trudno jest nie dostrzec tego etapu, a innym razem jest on w niewielkim stopniu zauważalny. To kwestia indywidualna, ponieważ dzieci są różne, mają inne temperamenty i dlatego inaczej reagują na zmiany zachodzące w ich organizmach. 

To, co jednak wyróżnia bunt dwulatka, to na pewno:

 • Brak chęci współpracy manifestowany krzykiem i płaczem.
 • Chęć postawienia na swoim i sprzeciwienia się rodzicowi nawet w obliczu sytuacji, która kiedyś sprawiała mu przyjemność np. wyjazd do dziadków, wyjście na plac zabaw czy zabawa klockami. 
 • Złość bez większego, niewyjaśnionego powodu.
 • Nasilenie reakcji w sytuacji niezadowolenia dziecka. Maluch głośniej krzyczy, mocniej bije i jeszcze bardziej rozpaczliwie płacze.
 • Częste sprzeciwianie się rodzicowi i głośne manifestowanie słowa NIE.
 • Nietypowe dotychczas zachowania dla dziecka, np. szczypanie, plucie, rzucanie zabawkami i jedzeniem czy też brudzenie ścian i mebli.
 • Konieczność wykonywania niektórych czynności w określony sposób np. jedzenie musi być podane na konkretnym talerzyku, a poszczególne składniki nie mogą się dotykać (sos w żadnym wypadku nie może pokrywać makaronu).
 • Brak reakcji na zakazy.
 • Chęć samodzielnego wykonywania wielu przedmiotów, częste powtarzanie JA SAM(A).

Jak reagować na złe zachowanie dwulatka?

I co robić w takiej sytuacji, jak się zachować, aby nie zaszkodzić, a pomóc dziecku i przy okazji nie rozprzestrzenić rozpalonego już ognia? Nie pomoże tutaj krzyk i złość, a jedynie nasili reakcję dziecka. Postaraj się je zrozumieć. Wyobraź sobie, że nic Ci nie wychodzi, nie jesteś w stanie niczego sama zrobić, a cały świat sprzeciwia się Tobie i rzuca Ci kłody pod nogi. Jak się wtedy czujesz? Jesteś sfrustrowana, złościsz się, płaczesz, a nawet krzyczysz. No właśnie, tak też jest w przypadku Twojego dziecka, które jednak nie potrafi jeszcze zapanować nad swoimi emocjami, a Ty już tak. Zastanów się teraz, czego najbardziej wtedy potrzebujesz? Wsparcia, zrozumienia, przytulenia bliskiej osoby i przestrzeni, żeby dać upust swoim emocjom. To właśnie zapewnij swojemu zbuntowanemu dwulatkowi. 

Dziecko w amoku nie rozumie nic, nie docierają do niego żadne bodźce z zewnątrz. Jeśli próbujesz mu tłumaczyć i wydaje Ci się, że ono Cię słyszy, to jesteś w błędzie. Pozostaje Ci być blisko, pilnować, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy i gestem pokazywać, że jesteś obok i może do Ciebie podejść i się przytulić. Dopiero kiedy się uspokoi, możecie porozmawiać. Nazywaj trudne emocje i opisuj sytuacje. Pokaż dziecku, że to normalne, że czujemy się smutni, zdenerwowani, rozczarowani i zawiedzeni. 

A jak zapobiegać trudnym sytuacjom? Jeśli chcesz uniknąć złości i krzyku, zawsze dawaj dziecku wybór – chcesz założyć różową czy niebieską sukienkę, zjesz obiad na talerzyku z misiem czy królikiem, przeczytamy książkę o zwierzątkach czy pojazdach, pobawimy się klockami czy ciastoliną… Dziecko poczuje się ważne, a Ty unikniesz napadu złości… (a przynajmniej jest taka szansa). 

Bunt dwulatka czy autyzm?

No właśnie, ale nie zawsze silne reakcje emocjonalne to bunt dwulatka. Podobnie objawia się u dzieci autyzm. Obserwuj swojego malucha i zwróć uwagę, czy Twój dwulatek:

 • Nie mówi i nie potrafi nazywać jeszcze podstawowych przedmiotów i budować prostych zdań.
 • Ma wybiórczość pokarmową, czyli je tylko kilka wybranych produktów.
 • Nie potrafi wcielać się w role i bawić „na niby”, a także obsesyjnie nie układa szeregów np. z klocków.

Jeśli oprócz krzyku, złości i agresji pojawiają się też powyższej objawy, to może być to podstawa do bardziej szczegółowej konsultacji z lekarzem. 

Dwulatek to trudny towarzysz codzienności. Potrafi naprawdę namieszać i zamienić najpiękniejszy dzień w istny koszmar. Ale kochasz tego urwisa i jesteś mu w stanie wybaczyć takie wyskoki. Pamiętaj, wszystko mija, nawet najdłuższa żmija. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło