Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia
Na pewno zauważyłaś, że Twoje dziecko jest coraz bardziej aktywne i ciekawe świata. Zaczyna interesować się otoczeniem i staje się bardziej wyczulone i wrażliwe na bodźce zewnątrz, w końcu ma już 2 miesiące. Rozwój dziecka w tym czasie skoncentrowany jest na intensywnych zmianach psychicznych i fizycznych. Możesz też dostrzec, że maluch zaczyna powoli odróżniać noc od dnia. Czego jeszcze możesz się spodziewać?
Fizyczny rozwój dziecka w 2. miesiącu życia
2. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy wyraźnie wyostrzają się jego zmysły słuchu i wzroku. Maluch zgodnie z kalendarzem rozwoju dziecka reaguje na coraz bardziej zróżnicowane dźwięki z zewnątrz. Może np. zatrzymać swoje ruchy na dźwięk dzwonka do drzwi. Jeśli chodzi o jego wzrok, to 2-miesięczne niemowlę dostrzega kontrastowe barwy, ale wciąż widzi tylko dwuwymiarowo.
Charakterystycznym zjawiskiem dla rozwoju dziecka w 2. miesiącu życia jest częste wkładanie przez niego rąk do buzi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ właśnie zaczął je zauważać i eksperymentuje, co może z nimi zrobić, testuje je i sprawdza. Poza tym maluch świetnie radzi sobie z trzymaniem w dłoni niewielkiego przedmiotu np. grzechotki.
2-miesięczne niemowlę potrafi już obracać główkę w różnych kierunkach i utrzymuje ją przez ok. 10 sekund nad podłożem pod kątem 45 stopni.
Kalendarz rozwoju dziecka – zmiany emocjonalne i społeczne u 2-miesięcznego malucha
A co kalendarz rozwoju dziecka mówi o emocjonalnych i społecznych aspektach 2-miesięcznego malucha? Wielu rodziców może mieć już za sobą problemy brzuszkowe u dziecka, które staje się teraz bardziej pogodne. Mogą się spodziewać pierwszego odwzajemnionego uśmiechu. Maluch zaczyna też naśladować mimikę twarzy dorosłych, a także wydaje pierwsze dźwięki przypominające samogłoski „a” i „e”.
2. miesiąc życia dziecka to też okres, kiedy pojawiają się pierwsze łzy. Zastanawiasz się, dlaczego do tej pory ich nie było? Dopiero teraz rozpoczyna się aktywność gruczołów łzowych. Jeśli chodzi o Twoją relację z dzieckiem, to właśnie teraz rodzic jest tą osobą, która potrafi go uspokoić jak nikt inny. W Twoich ramionach czuje się najbezpieczniej, chociaż nie odczuwa jeszcze lęku przed obcymi.
Kamienie milowe w rozwoju dziecka – skok rozwojowy w 2. miesiącu życia
Etapy rozwoju dziecka są częściowo wyznaczane przez kamienie milowe w rozwoju dziecka. Jeden z nich pojawia się też w 2. miesiącu życia. Ma on miejsce w okolicach 7. i 8. tygodnia. Wcześniej możesz zauważyć, że maluch gorzej śpi, jest rozdrażniony i niespokojny, może częściej się wybudzać i marudzić przy jedzeniu.
To właśnie sygnał, że przed Wami kolejny kamień milowy w rozwoju dziecka. Ten skok związany jest z intensywnym rozwojem jego układu nerwowego. Jest on też nazywany skokiem wzorów i różnic. Dziecko zaczyna dostrzegać, że nie wszystko wokół jest takie samo, rozróżnia m.in. zapachy i smaki.
Jak wspierać rozwój dziecka w tym okresie?
Twoje dziecko bardzo Cię potrzebuje. Nie tylko zaspokajasz jego podstawowe potrzeby, ale również wspierasz jego prawidłowy rozwój. W 2. miesiącu życia dziecka skoncentruj się m.in. na rozwoju jego wzroku. Wybieraj zabawki kontrastowe, przybliżaj je powoli do jego twarzy i oddalaj. Pamiętaj jednak, że wciąż najbardziej atrakcyjna dla malucha jest twarz mamy. Zadbaj też o rozwój jego słuchu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij czytać maluszkowi krótkie książeczki, modulując przy tym głos. Naśladuj też wydobywane przez niego dźwięki.
Nie zapominaj też o ruchowym rozwoju dziecka. Podawaj mu zabawki, aby ćwiczyć jego chwyt. Pamiętaj, aby były to przedmioty, które bez problemu zmieszczą się w małej rączce.
I co bardzo ważne, pielęgnuj więź ze swoim maluszkiem. Kiedy tylko możesz, przytulaj go i pokazuj mu świat. Bierz go na ręce i opowiadaj, co znajduje się w zasięgu Waszych oczu. Układaj go na swoim brzuchu, aby czuł Twój oddech i bicie serca. To go uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa.
2. miesiąc życia dziecka to moment, kiedy przestaje ono być noworodkiem, a staje się niemowlakiem. Myślisz sobie, kiedy to tak szybko zleciało… Twój maluch już urósł i się zaokrąglił. Aż łezka kręci się w oku.