Co rozumie półroczne dziecko?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Co rozumie półroczne dziecko?

Co może rozumieć taki maluch? Co z tego, że do niego mówię, jak on i tak nie wie, o co mi chodzi? Czy na pewno? Półroczne dziecko to jeszcze maluszek, ale ma już za sobą kilka miesięcy intensywnego rozwoju i zdążyło już nieco poznać swoje najbliższe otoczenie. Podejmuje już pierwsze próby naśladowania swoich rodziców. A jak to jest ze zrozumieniem tego, co słyszy? Co rozumie półroczne dziecko i czy w ogóle cokolwiek? 

Co rozumie półroczne dziecko? Badania potwierdzają, że całkiem dużo!

Postanowili to sprawdzić profesor Daniel Swingley i doktorantka Elika Bergelson z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii. Przeprowadzili oni badanie z udziałem 33 niemowląt w wieku 6-9 miesięcy. Wyświetlano im na ekranie obrazki przedstawiające różne pokarmy i części ciała. Zadaniem rodzica było wydawanie swojemu dziecku poleceń typu „popatrz na jabłko”. Do analizy reakcji dzieci wykorzystano eye tracking, czyli urządzenie pozwalające na śledzenie ruchu gałek ocznych. Dzięki niemu naukowcy mogli się przekonać, na co w momencie wydawania polecenia przez rodzica patrzy dziecko. 

Okazało się, że maluchy dłużej koncentrowały uwagę na obiekcie, o którym mówił rodzic. Oznacza to, że musiały ich rozumieć. To były proste polecenia, a także nazwy przedmiotów, których używamy na co dzień. Ich zrozumienie przez półroczne dzieci oznacza, że maluchy przez pierwsze miesiące bardzo szybko się uczą i przyswajają mnóstwo wiedzy. 

Naukowcy, aby sprawdzić, co rozumie półroczne dziecko, musieli jednak skorygować nieco wyniki. Obrazki wyświetlane dzieciom różniły się kolorystyką. Dla malucha atrakcyjniejsze są obiekty bardziej wyraziste i kolorowe, to właśnie one przyciągają ich uwagę. Ten czynnik został jednak uwzględniony przy ostatecznych wynikach. 

Rozwój dziecka w 6-miesiącu życia

To badanie udowadnia, że bardzo duże znaczenie dla rozwoju niemowlaka ma mówienie do niego, opisywanie mu tego, co widzimy, nazywanie przedmiotów wokół i tego, co właśnie robimy. Im częściej to robimy, tym szybciej maluch zaczyna rozumieć poszczególne pojęcia. 

6-miesięczne dziecko nie tylko już co nieco rozumie, ale też potrafi łączyć sylaby, np. da-da, ba-ba, ma-ma, da-da czy la-la. Rozwój niemowlaka w kwestii mowy na tym etapie ogranicza się do gaworzenia. Chętnie naśladuje dźwięki, które słyszy, ale też uważnie słucha, jak się do niego mówi. 

Oprócz tego jego reakcje są adekwatne do sytuacji, potrafi już wyrazić niektóre uczucia. Oczywiście ich nie rozumie, do tego jeszcze długa droga. Przykładowo, jeśli się cieszy, to piszczy, kiedy się smuci, to płacze, a kiedy odczuwa lęk przed obcymi, chowa głowę w mamy ramię. 

Co ciekawe rozwój niemowlaka w 6 miesiącu jego życia to także kontynuacja nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi. Jest on coraz bardziej świadomy swojego zachowania. Zaczyna też zauważać inne dzieci, które wcześniej były mu obojętne. Nie wymagajmy jednak od maluszka, że wejdzie z nimi w jakąkolwiek interakcje. Jeszcze przez długi czas, do ok. 2 roku życia dzieci bawią się nie ze sobą, a obok siebie. 

Jak wspierać rozwój półrocznego niemowlaka?

Co możesz zrobić dla swojego półrocznego dziecka, aby pomóc mu się jeszcze lepiej rozwijać? Dużo do niego mów, opisuj wszystko, co widzisz, nazywaj przedmioty i postaraj się stworzyć mu warunki do poznawania nowych rzeczy. Poświęcaj dziecku dużo czasu, zachęcaj go do śmiechu poprzez śmieszne zabawki, piosenki czy łaskotanie. Pamiętaj, że Twój maluch coraz więcej rozumie, więc postaraj się do niego mówić prostymi zdaniami. Zwróć też uwagę na ton, w jakim mówisz, to z kolei pomoże maluchowi w nauce emocji. 

Rozwój niemowlaka jest niezwykle fascynujący. Kiedy wydaje nam się, że nasze dziecko niczego jeszcze nie rozumie, okazuje się, że w wielu sytuacjach doskonale wie, o czym do niego mówimy. Możesz sama przeprowadzić podobny test do tego, którego podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii. Sama się przekonasz, jakiego zdolnego malucha masz obok!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło