Co potrafi dziecko po pierwszym miesiącu?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Co potrafi dziecko po pierwszym miesiącu?

Dopiero się poznajecie. Wydaje Ci się, że czas pędzi jak szalony. Dopiero co witałaś na świecie swojego maluszka, a on właśnie skończył miesiąc. Masz wrażenie, że już tak dużo potrafi lub wręcz przeciwnie, martwisz się, że rozwija się zbyt wolno. To, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, ocenia lekarz. Jesteś jednak ciekawa, czego możesz oczekiwać od miesięcznego dziecka? Zastanawiasz się, co potrafi dziecko po pierwszym miesiącu, ile śpi noworodek i czy w ogóle już Cię rozpoznaje? Wyjaśniamy! 

Rozwój wzroku i słuchu. Czy dziecko widzi? Czy dziecko rozpoznaje głos? 

Kiedy maluszek przychodzi na świat, jego wzrok jest najsłabiej rozwinięty ze wszystkich zmysłów. Nie widzi on najlepiej i nie rozróżnia kolorów. U niemowląt mięśnie odpowiadające za poruszanie gałkami ocznymi są jeszcze bardzo słabe. Możesz mieć więc wrażenie, że oczy dziecka nie zawsze ze sobą współpracują. Noworodek jest w stanie zobaczyć jedynie to, co znajduje się w odległości 20-30 cm od niego. Na tym etapie nie potrzebuje on nic więcej, ponieważ w zupełności wystarczy mu twarz karmiącej go mamy, która jest w odpowiedniej odległości, aby mógł ją zobaczyć. 

A co ze słuchem maluszka? Czy dziecko rozpoznaje głos? Maluszek z każdym kolejnym dniem słyszy coraz lepiej, chociaż już w momencie przyjścia na świat ten zmysł jest u niego bardzo dobrze rozwinięty. Miesięczne dziecko jest w stanie zlokalizować, skąd pochodzi dźwięk. Czy jednak rozróżnia głosy? Jeśli dużo się z nim komunikujemy, głos mamy może działać na niego kojąco. 

Odruch chwytny u miesięcznego maluszka

To jeden z bardziej rozczulających widoków – zaciśnięta piąstka maluszka na palcu mamy lub taty. Noworodek w ten sposób właśnie reaguje na dotyk. Kiedy wyczuwa na wewnętrznej stronie dłoni dotyk, automatycznie zaciska piąstkę. Jest to oznaka jego prawidłowego rozwoju neurologicznego. Odruch chwytny zanika jednak między 3 a 6 miesiącem życia. U zdrowych noworodków obserwujemy więcej takich odruchów, są to np. odruch Moro, odruch ssania i szukania. Zamiast się więc martwić, korzystaj z tej bliskości swojego dziecka i często motywuj je do zaciskania dłoni. To piękna bliskość dziecka z rodzicem. 

Co potrafi dziecko po pierwszym miesiącu? 

Czego możesz oczekiwać od miesięcznego maluszka, czy w ogóle jest on w stanie już na tym etapie zaskoczyć Cię jakąś wyjątkową umiejętnością? Będziesz zdumiona, jak szybko rozwija się Twoje dziecko. Miesiąc to dla małego człowieka bardzo dużo. Jednocześnie ma on za sobą niezwykle trudny czas. 4 tygodnie powinny wystarczyć, aby poczuć się już zdecydowanie pewniej i bezpieczniej poza łonem matki. Co potrafi dziecko po pierwszym miesiącu?

  • Rejestruje ruch, zwraca uwagę na kontrasty, szczególnie ciekawa jest dla niego ludzka twarz.
  • Potrafi zlokalizować, skąd dochodzą dźwięki.
  • Nie tylko płacze, ale też wydaje inne dźwięki przypominające głoski „a” i „e”. 
  • Leżąc na brzuszku, utrzymuje główkę w górze przez co najmniej 3 sekundy. 

Jak wspierać rozwój maluszka w pierwszym miesiącu jego życia?

Pierwszy miesiąc poświęć na zbudowanie silnej, matczynej więzi z dzieckiem. To czas, kiedy się poznajecie i uczycie siebie nawzajem. Bądź zawsze blisko, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa. Bądź tą osobą, przy której czuje się najlepiej i której może zaufać. Przytulaj maluszka, opowiadaj mu również o otaczającym go świecie. Już na tym etapie możesz czytać maluszkowi książki, co dobrze wpływa na rozwój jego narządu słuchu. Układaj maluszka na brzuszku, pozostając w zasięgu jego wzroku, aby zmotywować go do podnoszenia główki. Zbliżaj i oddalaj swoją twarz, aby usprawnić pracę jego narządu wzroku. 

Ale kiedy na to wszystko znaleźć czas, skoro miesięczne dziecko cały czas śpi? No właśnie, ile śpi noworodek? Nawet do 20 godzin! Przerwy pomiędzy snem wypełniają karmienia, ale z każdym kolejnym tygodniem pozostaje jeszcze dodatkowo kilkadziesiąt minut na eksploatowanie świata. Wykorzystaj je dobrze!

Po pierwszym miesiącu już całkiem dobrze dogadujesz się ze swoim maluszkiem. On z uwagą Ci się przygląda i szuka Cię, kiedy słyszy Twój głos. Potrafi już unieść na kilka sekund główkę, leżąc na brzuszku, chociaż nie zawsze robi to z dużą przyjemnością. To takie fascynujące, prawda? A to dopiero początek. Jeszcze wielokrotnie Twoje dziecko zaskoczy Cię nowo nabytymi umiejętnościami. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło