Jak oduczyć dziecko potrzeby karmienia piersią w nocy?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Jak oduczyć dziecko potrzeby karmienia piersią w nocy?

Twoje dziecko skończyło już dawno 6 miesięcy i wciąż budzi cię kilka razy w nocy na karmienie, a Ty – zmęczona i niewyspana szukasz porad, jak przestać karmić w nocy? Pamiętaj, że to, kiedy zaprzestaniesz nocnego karmienia zależy tylko od Ciebie i Twojego dziecka. Musicie oboje być na to gotowi. Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na to, jak odstawić dziecko od nocnego karmienia piersią skutecznie, łagodnie i bez stresu. 

Kiedy zaprzestać nocnego karmienia piersią? 

Kiedy dziecko skończy pół roku? Kiedy zaczniesz rozszerzać dietę? Czy może znacznie później – ok. roku lub nawet dwóch? Nie ma jednego konkretnego, ustalonego czasu, kiedy powinno to nastąpić. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, dlatego po prostu obserwuj malucha i nie zapominaj o sobie – Ty też jesteś ważna i powinnaś być wypoczęta. 

Niektóre maluchy rezygnują z nocnego karmienia już ok. 3-4 miesiąca życia. To się jednak zdarza rzadko, więc nie można traktować tego jako regułę. Na pewno w pierwszych tygodniach życia przerwa pomiędzy karmieniami (również w nocy) nie powinna być dłuższa niż 4 godziny. Jeśli jednak maluch nie potrzebuje jeść tak często, dobrze przybiera na wadzę i się rozwija, to nie trzeba go specjalnie wybudzać. 

Ok. 2-3 miesięcy maluszka można przyzwyczajać do tego, że noc jest do spania. Dziecko w tym wieku jest zdolne przysypiać nawet do 7 godzin, co oznacza, że w nocy wystarczy mu tylko 1 karmienie. Taka częstotliwość karmień powinna utrzymywać się mniej więcej do 6 miesięcy lub do momentu, aż zaczniemy rozszerzać dietę. Wprowadzanie nowych pokarmów oznacza dla malucha nowe źródło energii. Oczywiście od razu nie rezygnujemy z mleka, a stałe pokarmy traktujemy jako dodatkowe, w kontekście degustacji i poznawania smaków, o czym piszemy w artykule: Jak dziecko odczuwa smaki - rozwój zmysłu smaku. Kiedy jednak zaczyna się pojawiać już „normalna” kolacja, warto jest malucha odzwyczajać od nocnego karmienia. 

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy? Cierpliwości i wytrwałości!

Odzwyczajanie dziecka od nocnego karmienia należy przeprowadzać stopniowo, aby nie narażać go na stres. Proces odstawiania może zająć od paru dni nawet do kilku tygodni, jest to kwestia indywidualna każdego maluszka. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość, być wytrwałym, konsekwentnym i stanowczym, również wobec siebie.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy? - 10 sprawdzonych sposobów.

  • Prawidłowe rozszerzanie diety.

Zgodnie z tradycyjnym schematem żywienia niemowląt, a także według metody BLW w 6. miesiącu życia zaczynamy wprowadzać do diety dziecka pokarmy stałe. Podczas wprowadzania pokarmów stałych, dziecko nadal jest karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Z czasem dziecko, jedząc więcej pokarmów stałych, potrzebuje coraz mniej mleka i w ten sposób samo stopniowo odstawia się od piersi. Ważne jednak, aby posiłki były regularne i sycące. Pokarmy stałe powinny mieć odpowiednią gęstość energetyczną (minimum 69 kcal/100g) i wysoką jakość odżywczą, w przeciwnym razie dziecko będzie musiało zrekompensować sobie braki w inny sposób (mleko mamy). 

Jeżeli półtoraroczny maluch nadal je dużo w nocy przy piersi, to warto zwrócić uwagę, czy to, co dziecko zjada w ciągu dnia, jest wystarczająco odżywcze.

  • Wieczorny rytuał i odpowiednie wyciszenie.

Co najmniej godzinę przed porą usypiania dziecka należy zrezygnować z aktywnych zabaw oraz zadbać o odpowiednie wyciszenie malucha, a także wywietrzyć pokój, w którym będzie spało.

Koniecznie wprowadź też nawyk kładzenia dziecka do snu codziennie o tej samej porze oraz serię stałych czynności wykonywanych przed położeniem dziecka do łóżeczka, które zaczną mu się kojarzyć z zasypianiem: kolacja, ciepła kąpiel, ubieranie piżamki i mycie ząbków, o czym więcej przeczytasz w artykule Wieczorne rytuały, czyli jak usypiać niemowlę?. Podczas kolacji możesz tłumaczyć dziecku, że to już był ostatni posiłek i że idzie zaraz spać. Warto stosować stały sygnał lub hasło, które będzie dla dziecka wyraźnym znakiem, że jest już pora, aby pójść do łóżeczka: „Czas na spanko”, „Pora na dobranoc”, itp. Zastępuj wieczorne karmienie innym rytuałem. Może to być czytanie bajki, śpiewanie kołysanek, uspokajający „biały szum”, tulenie, przyciemnienie lub zgaszenie światła czy włączenie projektora z nocnym niebem.

  • Usypianie z Tatą.

Zaangażuj tatę w usypianie dziecka. To sprawi, że przyzwyczai się ono do jego wieczornej obecności. Po jakimś czasie, w trakcie nocnych wybudzeń dziecku będzie wystarczać już bliskość taty do uspokojenia się i ponownego zaśnięcia. 

  • Pożywna kolacja.

Kluczowe w procesie odstawiania wieczornego i nocnego karmienia jest zapewnienie dziecku wartościowej i sycącej kolacji; jeśli dziecko będzie odczuwać głód, na pewno będzie domagać się mleka przed snem lub w nocy. Dlatego ostatni posiłek stały powinien być lekkostrawny, ale treściwy.

  • „Zatankowanie do pełna” przed zaśnięciem.

Nakarm mlekiem dziecko, zanim sama położysz się spać. Możesz na przykład podać posiłek o godzinie 18.00, następny po dwóch godzinach i dodatkowo nakarmić dziecko (nawet śpiące) jeszcze raz przed pójściem na odpoczynek. Warto wspomnieć, że rano w piersiach wytwarza się mleko zawierające najwięcej tłuszczów; możesz więc odciągnąć taki pokarm i podać go dziecku przed snem - zapewni to maluchowi dodatkowe substancje odżywcze i zwiększy szanse na to, że będzie dłużej spało.

  • Podanie wody do picia.

Gdy dziecko budzi się w nocy, zamiast mleka podawaj mu wodę do picia. Początkowo maluch może się buntować i marudzić, dlatego ważne, abyś była cierpliwa: jeśli płacze, tul maluszka do skutku, ale nie podawaj piersi. W ostateczności możesz dziecku podać smoczek do ssania na kilkanaście minut. Po kilku dniach dziecko powinno przyzwyczaić się i zacząć jeść więcej w ciągu dnia.

  • Bliskość i przytulanie.

Dzieci często budzą się w nocy nie dlatego, że są głodne, lecz z potrzeby bliskości czy uspokojenia.

Zadbaj w ciągu dnia o bliskość i kontakt z dzieckiem, np. poprzez noszenie malucha w chuście. 

Jeśli zaś obudzi się w nocy, zamiast karmić dziecko, przytul je, pocałuj, pogłaszcz, pomasuj po pleckach, pozwól trzymać rączkę na Twoich piersiach i tłumacz, że powinno spać. 

  • Zakryta piżama.

Jeśli chcesz oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy, koniecznie zakładaj piżamę, która utrudnia mu dostęp do piersi, szczególnie jeśli śpicie razem.

  • Spanie osobno.

Czasem wystarczy sama bliskość mamy w łóżku, aby dziecko prosiło o mleko. Rozważ przeniesienie dziecka do jego własnego łóżeczka albo przynajmniej zmianę ułożenia w łóżku na takie, gdzie maluszek śpi koło taty, a nie obok Ciebie.

Poza tym powinnaś się przygotować na proces odstawienia nocnego karmienia. Musisz być pewna, że tego chcesz, dzięki czemu łatwiej Ci będzie działać konsekwentnie. Nie rób nic wbrew sobie, nie postępuj tak dlatego, że właśnie od piersi w nocy swoje dziecko odstawiła Twoja przyjaciółka. Zachowaj spokój i pamiętaj, że jesteś najlepszą mamą dla swojego maluszka. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło