Wieczorne rytuały, czyli jak usypiać niemowlę?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Wieczorne rytuały, czyli jak usypiać niemowlę?

Twój malec zasypiał bez problemu, ale nagle wieczorami zaczął się buntować? Spokojnie, to nie Twoja wina. Z każdym dniem dziecko staje się ciekawsze świata i coraz więcej je rozprasza. Szukasz metody na wyciszenie oraz uspokojenie swojego malucha? Pomóc ci mogą wieczorne rytuały dla niemowlaka. Sprawdź, jak usypiać niemowlę szybko i bez płaczu.

Czy wieczorny rytuał niemowlaka pomaga w usypianiu dziecka?

Noworodki zazwyczaj zasypiają bardzo szybko bez względu na porę dnia. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją otaczających ich rzeczy i zdarzeń. Z czasem to się jednak zmienia. Rzeczywistość zaczyna być na tyle angażująca, że dziecko potrzebuje więcej czasu na wyciszenie się oraz uspokojenie. My, dorośli funkcjonujemy w podobny sposób. Po intensywnym dniu trudniej nam się odprężyć w godzinach nocnych. Długi czas zasypiania potrafi być męczący zarówno dla dziecka, jak i rodzica – w końcu obie strony nie śpią tyle, ile powinny. Masz dość nieprzespanych nocy? Czas wprowadzić wieczorne rytuały dla niemowlaka. Dzięki nim nauczysz się, jak usypiać niemowlę.

Warto wiedzieć:
Dzieci uwielbiają funkcjonować w zgodzie z powtarzalnymi rytuałami. Dzięki temu czują się bezpieczniej i pewniej, a ty wiesz, jak usypiać niemowlę bez uczucia frustracji.

Wprowadzając wieczorny rytuał niemowlaka, trzeba być konsekwentnym. Nie ma miejsca na odstępstwa – trzymaj się tych samych godzin. Dziecko musi zrozumieć schemat i się do niego przyzwyczaić. W ten sposób wyregulujesz zegar biologiczny Twojej pociechy. Każda zmiana może wywołać strach oraz niepokój u malucha. Powtarzalność nie zawsze musi być nudna, a w tym przypadku jest nawet wskazana.

Przeczytaj także: Ile śpią niemowlak i noworodek? Od czego to zależy?

Wieczorne rytuały dla niemowlaka – podpowiadamy, jak usypiać niemowlę

Każde dziecko jest inne, więc wieczorne rytuały niemowlaka warto dostosować indywidualnie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak uśpić niemowlę karmione piersią lub butelką. Mamy jednak dla Ciebie kilka podpowiedzi, które mogą Ci pomóc w wypracowaniu sposobu na szybki sen Twojej pociechy.

Jak usypiać niemowlę w łóżeczku:

  1. Zacznij od wyciszenia – ogranicz aktywności, wyłącz telewizor i zrezygnuj z odwiedzin znajomych oraz rodziny wieczorem. Możesz również ściszyć muzykę albo wybrać spokojne tony, które uspakajają i wprowadzają w stan relaksu. Poświęć całą swoją uwagę dziecku. Możesz np. przeczytać bajkę lub chwycić za ulubioną książeczkę obrazkową malucha. Z pewnością nie jest to czas na szalone zabawy.
  2. Przygotuj kąpiel – pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wody. Ogranicz jakiekolwiek zabawy oraz aktywności. Spędźcie w łazience nie dłużej niż 15 minut. Kąpiel powinna być szybka, ale relaksująca, szczególnie jeśli maluch nie przepada za pluskaniem się w wannie.
  3. Pamiętaj o dotyku i bliskości – pielęgnacja skóry po kąpieli to nie tylko sposób na prawidłową higienę. Chodzi o dotyk, który buduje więź między dzieckiem a rodzicem. Maluch poczuje się bezpieczny oraz kochany, a takie emocje również uspakajają.
  4. Zadbaj o atmosferę snu – pamiętaj, aby w pokoju panował mrok. Zakryj okna zasłonami i zapal lampkę, która będzie tylko delikatnie oświetlać pomieszczenie. W łóżeczku możesz przygotować rożek, śpiworek lub otulacz, który będzie zapachem przypominać Ciebie – taki wieczorny rytuał niemowlaka sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej.
  5. Przeczytaj bajkę lub zaśpiewaj kołysankę – to nie tylko wyciszy i uspokoi niemowlaka, ale także pozwoli na zbudowanie większej więzi między wami. Twój głos mogą również zastąpić szumiące dźwięki, które przypomną dziecku odgłos wód płodowych. Kojąca może być również wisząca nad łóżeczkiem karuzela. 

To może Cię zainteresować: Jak ubierać niemowlę i noworodka do snu i po domu?

Ciekawostka:
Niemowlaki uwielbiają być bujane - to przez przyzwyczajenia z okresu życia w brzuchu mamy. Gdy kobieta porusza się i jest aktywna, dziecko mimowolnie się kołysze. Taki ruch uspakaja malucha oraz wprowadza go w stan relaksu.

Wśród naszych propozycji wieczornych rytuałów dla niemowlaka nie pojawiło się karmienie. Dlaczego? W przypadku maluchów do 3-4 miesiąca życia warto, aby dziecko nie zasypiało głodne. Jeśli jednak stanie się to częścią harmonogramu, później może Ci być trudno zmienić to przyzwyczajenie. Pamiętaj, że nie ma jednej, konkretnej reguły, która wyjaśniałaby, jak usypiać niemowlę karmione piersią albo butelką. Nie przejmuj się, jeśli Twoje metody odbiegają od tych, które słyszysz od innych mam.

Jak usypiać niemowlę – w łóżeczku czy na rękach?

Wśród znanych i polecanych przez ekspertów wieczornych rytuałów dla niemowlaka nie ma konkretnej wskazówki, która wyjaśniałaby tę kwestię. To naturalne, że w początkowej fazie będziesz chciała usypiać dziecko, trzymając je na rękach lub kłaść się razem z nim. Jeśli jednak zmienisz zdanie, modyfikacja przyzwyczajeń może być stresująca i wymagać czasu. 

Warto wiedzieć:
Zawsze kładź malucha na plecach – dzięki temu prawidłowo oddycha i pozbywa się niepotrzebnego ciepła z organizmu. Leżenie na brzuchu może spowodować wzrost temperatury ciała.

Jak usypiać niemowlę w łóżeczku bez wielogodzinnego płaczu? Skup się przede wszystkim na komforcie malucha. Zadbaj o wygodny materac, ciepłe ubranko z naturalnej tkaniny np. bawełny. Przygotuj ulubioną zabawkę, smoczek oraz opatul noworodka kocykiem lub kołderką. Nie musisz stać nad łóżeczkiem i obserwować niemowlaka. Bądź jednak w pobliżu, aby mieć szansę na reakcję. Najważniejsze jest Twoje wsparcie oraz obecność – to ty jesteś dla dziecka symbolem bezpieczeństwa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło