Ile śpią niemowlak i noworodek? Od czego to zależy?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Ile śpią niemowlak i noworodek? Od czego to zależy?

Wydaje Ci się, że noworodek śpi zbyt długo? A może obawiasz się, że jest odwrotnie? Nie porównuj swojego dziecka z pociechami innych rodziców. Podpowiadamy: początkowo sen malca może trwać nawet do 20 godzin w ciągu doby! Zaraz rozwiejemy wszelkie pozostałe wątpliwości – z tego tekstu dowiesz się ile śpi niemowlak w zależności od wieku. 

Ile przesypia noworodek – czemu to takie ważne?

Narodziny dziecka to  - oprócz poczucia szczęścia,  także strach przed nieznanym. Szczególnie w pierwszych miesiącach trzeba zwracać uwagę, czy mózg niemowlęcia prawidłowo się rozwija. Proces ten wspiera na pewno jakościowy sen. Ile śpi noworodek? Wpływa na to kilka czynników i na większość niestety nie mamy wpływu.

 

Co wpływa na ilość snu u noworodka:

  • wiek niemowlaka,
  • indywidualny temperament,
  • geny,
  • melatonina (produkowana od 4 miesiąca),
  • jakość i głębokość snu,
  • potrzeby organizmu.

Pierwsze miesiące życia noworodka to czas rozwoju układu nerwowego oraz odpornościowego. Jakość i długość snu wpływają również na produkcję hormonu wzrostu. Ile śpi niemowlak? Pamiętaj, że wszelkie podane tu normy powinny być dla ciebie wyłącznie wskazówką! 

Ważne!
Każde dziecko ma inne potrzeby oraz rozwija się w różnym tempie. Niemowlak śpi tyle, ile potrzebuje jego organizm do pełnej regeneracji i poznawania świata.

Obserwuj, czy Twoje niemowlę jest wypoczęte, spokojne, pogodne i pełne chęci do odkrywania świata – to będzie oznaczać, że sen jest wystarczająco wartościowy. Marudzenie, rozdrażnienie i brak apetytu mogą sygnalizować niewystarczającą ilość snu. Nie jest to jednak powód do paniki. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, skontaktuj się z pediatrą i opowiedz o swoich obawach.

Ile śpi noworodek przez pierwsze 6 miesięcy życia?

Niemowlęta mogą spać nieprzerwanie przez wiele godzin lub budzić się co chwilę pozostając w fazie stałego czuwania. Nie ma w tym jednak nic niepokojącego.

Ciekawostka:
Faza NREM (tzw. głębokiego snu) u osób dorosłych wynosi ok. 1,5 godziny i przerywa ją kilka razy faza REM (tzw. płytkiego snu). U noworodków, jak i niemowląt faza NREM trwa kilka/kilkanaście minut, a niemal 80% snu to faza REM. Powodem tego jest intensywny rozwój mózgu.

Fazy snu w przypadku noworodków są krótsze niż u starszych dzieci, dlatego mogą częściej się wybudzać. Z czasem ulega to jednak zmianie. W pierwszym miesiącu życia niemowlak może przesypiać nawet od 17 do 20 godzin.

Ile przesypia noworodek – normy:

WiekIlość snuDzieńNoc
1 miesiąc ok. 17 godzin ~równo ~równo
2 miesiące 16-17 godzin 6-7 godzin 8,5-10 godzin
3 miesiące ok. 16 godzin ok. 6 godzin ok. 10 godzin
6 miesięcy ok. 15 godzin ok. 5 godzin do 10 godzin


Zdarza się, że niektóre noworodki już od pierwszych swoich dni śnią o regularnych porach oraz przez podobną ilość godzin. Jest to jednak rzadkie. Niemowlaki potrafią drzemać kilka razy w ciągu doby i zasypiać nagle bez ostrzeżenia, co może być czasem kłopotliwe dla rodziców. Na szczęście, wraz z upływem miesięcy, harmonogram snu się normuje.

Ile śpi niemowlak od 6 miesiąca życia do swoich drugich urodzin?

Dzieci do ok. 6 miesiąca życia nie dostrzegają różnic między dniem a nocą. Ma to związek z produkcją melatoniny. Hormon ten powoduje, że gdy zaczyna się już noc, człowiek odczuwa senność. Brak tego naturalnego bodźce sprawia, że noworodki śpią nieregularnie i o różnych porach.

Ciekawostka:
Przez pierwsze miesiące życia niemowlaki funkcjonują w podobny sposób jak w okresie życia płodowego. Zwykle, gdy kobieta w ciąży jest aktywna, dziecko śpi, a w momencie spoczynku jest nadaktywne. Powodują to stałe poruszanie się i bujanie. Dlatego łatwiej uśpić noworodka łagodnym kołysaniem.

Można jednak w naturalny sposób budzić zegar biologiczny dziecka i uczyć je pewnych schematów. W trakcie drzemek za dnia lepiej nie przyciemniać świateł w pomieszczeniu, tylko postawić na naturę. Codzienne kąpiele przed pójściem spać również będą sygnalizować niemowlakowi, że to czas snu.

Normy snu u niemowlaka:

  • 9 miesięcy – ok. 14-15 godzin w ciągu doby, większość w trakcie nocy, ale ze względu na uaktywnienie się lęku separacyjnego dziecko może się łatwo wybudzać się nawet kilka razy,
  • 12 miesięcy – ok. 14 godzin, z czego 10-11 przypada na godziny nocne, w trakcie dnia mogą zdarzyć się 2 drzemki, ale ich długość powinna się stopniowo zmniejszać,
  • 18 miesięcy – drzemki poranne nie są już konieczne, ale w trakcie dnia może się zdarzyć 1 lub 2; w nocy sen trwa ok. 11 godzin,
  • 2 lata – sen nadal jest długi i trwa 11-14 godzin, za dnia potrzebna może być 1 regenerująca drzemka, a w godzinach wieczornych dziecko może zasnąć i nieprzerwanie śnić do 11 godzin.

Rodzicom czasem trudno zrozumieć schemat snu swojego dziecka. Nie trzeba się tym jednak zbytnio przejmować, jeśli niemowlak prawidłowo się rozwija. Każdy z nas musiał nauczyć się, kiedy jest najlepsza pora, by odpocząć – to naturalny proces dorastania mózgu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło