Wysoko wrażliwe dzieci – jak wspierać ich rozwój?

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Wysoko wrażliwe dzieci – jak wspierać ich rozwój?

Niektóre dzieci częściej i głośniej płaczą, nieustannie domagają się uwagi, całymi dniami chcą się przytulać…dla rodzica może to oznaczać większe zmęczenie, ale i zaangażowanie w opiekę i wychowanie dziecka. Tak objawia się m.in. wysoka wrażliwość u dzieci, które zupełnie inaczej doświadczają otaczającego je świata. Wymagają one akceptacji, zrozumienia, ale i wyjątkowego wsparcia. Wysoko wrażliwe dziecko potrzebuje rodzica i nie można tej potrzeby lekceważyć. 

Cechy dziecka wysoko wrażliwego 

Wysoka wrażliwość u dzieci objawia się już w początkowej fazie ich życia, w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Nierzadko jednak zachowania maluszka nie są utożsamiane z wysoką wrażliwością, a np. z niedojrzałym układem nerwowym. Warto więc obserwować dziecko, czy i w jaki sposób się zmienia. 

Dziecko wysoko wrażliwe w swoich pierwszych dniach i miesiącach życia głośno płacze, domagając się w ten sposób ciągłego karmienia i noszenia. Jeśli mama karmi piersią, może spotkać się z sytuacją, że jej maluszek będzie chciał być cały czas przy piersi, co nie jest zawsze oznaką głodu, a potrzeby bliskości. Możesz mieć też wrażenie, że Twoje dziecko jest nieodkładalne, śpi tylko na rękach, a każda próba jego odłożenia kończy się wybudzeniem i płaczem. U dzieci wysoko wrażliwych obserwuje się ponadto wysokie napięcie mięśniowe, nad czym można pracować po konsultacji z fizjoterapeutą. Dla takiego maluszka rodzic, szczególnie mama, będzie zawsze ciekawsza niż najfajniejsza zabawka. Ciągły dotyk i kontakt fizyczny – tego potrzebuje wysoko wrażliwe niemowlę. 

Czy Twój przedszkolak to dziecko z wysoką wrażliwością? 

Czasem zdarza się, że wysoka wrażliwość u dzieci nie jest dostrzegalna w wieku niemowlęcym. Taki młody człowiek jednak z niej „nie wyrasta”. Czy te cechy opisują Twojego przedszkolaka? 

  • Jest bardzo spostrzegawczy, ma bogate słownictwo. 
  • Nie lubi być w centrum uwagi, nie lubi też nagłych zmian i jak się dużo wokół niego dzieje, staje się wtedy wycofany. 
  • Jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na zapachy i smaki, mocniej reaguje na głód. 
  • Szybko się zasmuca, ale i wpada w entuzjazm, przejawia nagłe zmiany emocji. 
  • Jest wrażliwy na krzywdę innych ludzi, ale również zwierząt, lubi naturę. 

Opieka nad wysoko wrażliwym maluszkiem 

Kilkudniowy i kilkumiesięczny maluszek potrzebuje przede wszystkim miłości i czułości, to najlepsze, co możesz zaoferować swojemu wysoko wrażliwemu dziecku. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego, kiedy płacze. Ciągłe noszenie, szczególnie już kilkumiesięcznego dziecka, może być uciążliwe. Dobrze sprawdzi się więc chusta, która odciąża kręgosłup i pozwala więcej zrobić mamie, pozostającej z maluszkiem w oczekiwanej od niego bliskości. Nie stosuj wobec takiego dziecka treningu snu, na naukę samodzielnego zasypiania przyjdzie jeszcze czas. Teraz bądź zawsze blisko, będzie jeszcze taki moment, kiedy Twój maluch stanie się bardziej niezależny, a Ty zatęsknisz za ciągłym przytulaniem. 

Zadbajmy o prawidłowy rozwój wysoko wrażliwych dzieci 

Rozwój wysoko wrażliwych dzieci należy odpowiednio wspierać już od pierwszych dni ich życia, początkowo zapewniając im dużo bliskości, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Kiedy dziecko jest już starsze, przestaje być niemowlakiem, zmieniamy strategię. Co możesz więc dla niego zrobić, aby dobrze radził sobie ze swoją „innością” i rozwijał przy tym swoje wyjątkowe zdolności? 

  • Zaakceptuj i uszanuj wysoką wrażliwość swojego dziecka. Nie krzycz i nie stosuj kar za to, że jest rozkojarzone i nie potrafi się skoncentrować. Nie zachęcaj do tego, aby było bardziej śmiałe i towarzyskie, osiągniesz wtedy odwrotny efekt. 
  • Pozwól mu na wykonywanie czynności dłużej, nie popędzaj, pozwól się mu skoncentrować. Dziecko wysoko wrażliwe nie lubi wywierania na nim presji. 
  • Pozwól mu na wyrażanie swoich emocji i uczuć. Rozmawiajcie o nich i je nazywajcie. 
  • Postaraj się stworzyć powtarzalny harmonogram dnia. Dzieci wysoko wrażliwe nie lubią zmian, lepiej czują się w przewidywalnym środowisku. 
  • Stosuj pochwały nawet przy małych postępach i osiągnięciach. „Pięknie narysowałeś domek, brawo” motywuje do dalszej pracy. 

Dziecko wysoko wrażliwe powinno być świadome, że jest wyjątkowe, a jego inność nie wyklucza go z życia społecznego. Stwórz mu dobre warunki do rozwoju jego zainteresowań, pozwól mu na wyrażanie swoich emocji, a kiedy tego potrzebuje, po prostu przytulaj i bądź obok. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło