Wspomaganie laktacji – co jeść?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Wspomaganie laktacji – co jeść?

Wiadomo, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest pełnowartościowe mleko matki. Chcąc zadbać o dobrą jakość pokarmu i jego odpowiednią ilość, kobieta musi się właściwie odżywiać. Zdarzają się jednak zaburzenia laktacji, co oznacza, że organizm matki produkuje mleka zbyt mało lub jest ono ubogie w składniki odżywcze. Potrzebne jest wtedy wspomaganie laktacji, m.in. konkretnymi produktami w codziennej diecie kobiety karmiącej. Co jeść, aby mieć więcej pełnowartościowego mleka? 

Wspomaganie karmienia piersią zwiększoną ilością płynów 

Minimalna ilość płynów, jaką powinno się dostarczać organizmowi, to 2 litry dziennie. Dotyczy to osób prowadzących średnio aktywny tryb życia. Przeważającą większość powinna stanowić woda, jednak dodatkowo można uzupełnić swoją dietę o napary ziołowe i zupy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kobiety karmiące piersią takich płynów powinny wypijać ok. 3 litry. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę wypija ok. 1 litra mleka na dobę. 

Zwiększona ilość płynów to sprawdzony sposób na wspomaganie laktacji. Trzeba o tym pamiętać na każdym etapie karmienia, zarówno u noworodków, jak i kilkumiesięcznych dzieci. Możesz pić nie tylko wodę, chociaż to ona stanowi podstawę dostarczanych organizmowi płynów, ale również soki ze świeżych owoców i warzyw oraz napary ziołowe. Jeśli masz problem z piciem wody, nie pamiętasz, aby sięgać po nią regularnie, miej zawsze przy sobie butelkę z wodą lub pobierz aplikację na telefon, która przypomina o wypiciu kolejnej porcji. 

Jakie zioła na wspomaganie laktacji? 

W okresie laktacji bardzo ważną rolę odgrywają zioła, chociaż nie wszystkie sprzyjają wspomaganiu karmienia piersią. Są takie, które mogą zahamować lub spowolnić produkcję mleka. To m.in. szałwia, która nierzadko pojawia się w mieszankach ziołowych. Jeśli na takie się decydujesz, zawsze sprawdzaj ich skład. 

Do ziół na wspomaganie laktacji zaliczamy z kolei czarnuszkę, kminek, anyż i oczywiście koper włoski. To ostatnie jest znane szczególnie z herbatek dla dzieci na kolki i zaparcia. Jak wynika z aktualnych zaleceń, nie powinno się ich jednak podawać niemowlętom. Do 6 miesiąca życia, a najlepiej jak najdłużej podstawowym płynem powinno być mleko. W trakcie rozszerzania diety należy też wypracowywać u dzieci nawyk picia wody. 

W sklepach dostępne są gotowe mieszanki ziołowe na wspomaganie laktacji. Można je jednak przygotować samodzielnie lub przyrządzić napar tylko z jednego, wybranego zioła. Warto nimi zastąpić czarną herbatę, a nawet kawę, dzięki czemu organizmowi dostarczamy mniej kofeiny. Nie oznacza to jednak, że kobieta karmiąca musi całkowicie rezygnować ze swojego ulubionego czarnego, gorącego napoju. 

Wartościowe jedzenie na laktację 

Dieta matki karmiącej musi być przede wszystkim zbilansowana. Organizm kobiety bardzo intensywnie pracuje, więc należy również zwiększyć kaloryczność codziennie spożywanych posiłków o ok. 250-300 kcal. Jedz regularnie, aby organizm przez cały czas miał właściwe zasoby energii i był w stanie produkować mleko. To także korzyści dla Ciebie. Unikasz uczucia zmęczenia, masz więcej siły, a Twoje samopoczucie jest lepsze. W okresie karmienia potrzebujesz tego bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Opiekujesz się maluszkiem i często wstajesz w nocy – rola matki jest być może najtrudniejszą i jednocześnie najpiękniejszą, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć. 

Jeśli chodzi o właściwe jedzenie na laktację, to jest kilka produktów, które powinny pojawiać się w Twojej diecie regularnie. Są to:

  • Płatki owsiane – najlepsze będą górskie, a więc nieoczyszczone, zawierają więcej błonnika i cennych składników odżywczych. Są bogate w saponiny - związki, które wzmacniają układ odpornościowy. Pomagają też utrzymać cholesterol na optymalnym poziomie. Z płatków owsianych przygotujesz owocową owsiankę, ciasteczka bananowe, zdrową panierkę do mięsa i ciasta, w których zastąpisz nimi mąkę.
  • Orzechy – są wartościowym źródłem białka, tłuszczów i innych składników odżywczych. Znajdziesz w nich witaminy z grupy B i witaminę E, które regulują pracę serca i mózgu. Dostarczają organizmowi także żelazo, magnez, potas i sód.
  • Słód jęczmienny – jego działanie ukierunkowane na wspomaganie laktacji zostało potwierdzone na poziomie molekularnym. β-glukany i pektyny obecne w ścianach komórkowych jęczmienia regulują ekspresję prolaktyny. Dzięki jej zwiększonej produkcji organizm kobiety jest w stanie wytworzyć większą ilość mleka.

Nie tylko zbilansowana dieta i konkretne produkty wspomagają laktację. Więcej o sposobach na zwiększoną produkcję mleka pisaliśmy w artykule Brak pokarmu w piersiach - jak wspomóc laktację. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, czy karmisz swojego maluszka piersią czy w inny sposób, jesteś dla niego najlepszą mamą. Możesz być z siebie dumna! 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło