Trzydniówka – co to za choroba?
Każda infekcja dzieci martwi rodziców. Niemożliwe jest jednak całkowite ochronienie ich przed chorobami, szczególnie, że każdego dnia narażone są na kontakt z bakteriami i wirusami. Jedną z częściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest trzydniówka. Jej objawy są bardzo charakterystyczne, chociaż zdarza się ją pomylić z innymi infekcjami. Jak więc ją rozpoznać i jak leczyć?
Trzydniówka, czyli choroba zakaźna wieku dziecięcego
Trzydniówka inaczej nazywana jest gorączką trzydniową i rumieniem nagłym. Już same nazwy wskazują na to, jak się najczęściej objawia. Dzieci trzydniówkę w większości przypadków przechodzą bardzo łagodnie. Występuje u dzieci od 6. miesiąca życia do 3 lat, chociaż spotkać można ją też u starszych dzieci, a nawet u dorosłych. Trzydniówka wywołana jest przez herpeswirus HHV-6 i HHV-7, czyli wirusy opryszczki. Jest to wirusowa choroba zakaźna, która bardzo szybko i łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Wirus występuje w ślinie i wydzielinie z nosa. Nietrudno jest więc sobie wyobrazić, co może spowodować, kiedy pojawia się w większych skupiskach dzieci, np. w przedszkolu lub żłobku. Wtedy bardzo często choruje większość dzieci.
Co ciekawe, prawie 100% dorosłej populacji posiada przeciwciała przeciwko temu konkretnemu podtypowi herpeswirusa. Matka przekazuje te przeciwciała na rozwijający się płód, dzięki czemu maluszek przez pierwsze 6 miesięcy ma zapewnioną ochronę.
Objawy trzydniówki
Jeśli chodzi o objawy trzydniówki, to początkowo można ją pomylić ze zwykłą infekcją lub wieloma innymi jednostkami chorobowymi. Zaczyna się gorączką w wysokości 39-40 st. Celsjusza. Może się ona utrzymywać nawet do 5 dni, chociaż najczęściej trwa 3 dni, stąd właśnie nazwa infekcji – trzydniówka lub gorączka trzydniowa. Gorączce towarzyszy pogorszenie samopoczucia, osłabienie i brak apetytu, ale u dziecka rzadko obserwuje się katar i kaszel. Kiedy już gorączka ustąpi, na ciele dziecka pojawia się wysypka. Jak rozpoznać, że to rumień nagły?
- Na ciele pojawiają się drobne, zabarwione na różowo plamki.
- Najczęściej wysypka pokrywa tułowie, ale czasem rozprzestrzenia się na szyję, plecy, twarz i kończyny.
- Zmiany ustępują na skutek ucisku.
- Wysypka najczęściej ustępuje po kilku godzinach. W niektórych przypadkach trwa 1-2 dni.
Bardzo rzadko trzydniówka przebiega bez wysypki. Tak naprawdę jest to jej najbardziej charakterystyczna oznaka pozwalająca potwierdzić diagnozę.
Leczenie trzydniówki
Leczenie trzydniówki skoncentrowane jest raczej na objawach, wdraża się leczenie objawowe. Dziecku podczas gorączki należy podawać dużą ilość płynów. Jeśli wciąż jest karmione piersią, zaleca się częstsze przystawianie. W sytuacji kiedy gorączka przekracza 38 st. Celsjusza lub też u dziecko obserwujemy wyraźne osłabienie i złe samopoczucie, zaleca się podanie mu leku przeciwgorączkowego w dawce odpowiedniej dla jego wieku i wagi. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować leczenie trzydniówki z pediatrą.
A co z wysypką, czy są na nią jakieś leki? Trwa ona bardzo krótko i w leczeniu trzydniówki na tym etapie nie stosuje się żadnych preparatów, jak maści czy kremy. Mamy w tym przypadku do czynienia z infekcją wirusową, więc w leczeniu trzydniówki nie znajdą zastosowania żadne antybiotyki. Trzydniówkę można leczyć w domu, jednak w konkretnych przypadkach zaleca się wizytę u lekarza. Kiedy?
- Przy trzydniówce u maluchów poniżej 6. miesiąca życia.
- W przypadku, kiedy wysoka gorączka utrzymuje się przez 3 dni i nie można jej obniżyć środkami przeciwgorączkowymi.
- Pojawiły się drgawki związane z gorączką.
- Wysypka trwa dłużej niż 3 dni.
Trzydniówka pojawia się u większości dzieci do 3. roku życia. Czy powinna martwić i wywoływać niepokój? Raczej nie, rodzice świetnie sobie z nią radzą, a dzieci najczęściej bardzo dobrze ją znoszą. I pamiętaj, na trzydniówkę można zachorować dwa razy, ponieważ wywołują ją dwa wirusy. Jeśli maluch ma już te dwa razy za sobą, zapomnijcie o trzydniówce.