Niska masa urodzeniowa dziecka – co to oznacza?
Waga urodzeniowa dziecka może niepokoić świeżo upieczonych rodziców. Dzieje się tak, jeśli maluszek waży za mało w porównaniu do swoich rówieśników. Niska masa urodzeniowa to pewnego rodzaju anomalia wynikająca z rożnych czynników, niekiedy zależnych, a innym razem zupełnie niezależnych od matki. Czym dokładnie jest hipotrofia i co ją wywołuje?
Czym jest hipotrofia?
Hipotrofia to inaczej niska masa urodzeniowa dziecka odbiegająca od ogólnie przyjętych norm. Mówimy o niej wtedy, kiedy waga dziecka po urodzeniu jest niższa niż 2,5 kg. Jak wynika z danych statystycznych, hipotrofia dotyka co dwudziestego noworodka.
Niska masa urodzeniowa jest charakterystyczna dla wcześniaków, czyli maluszków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Zdarza się jednak, że waga urodzeniowa jest poniżej 2,5 kg u dzieci urodzonych w terminie. Oznacza to, że ich wzrost został zahamowany na pewnym etapie ciąży.
Waga urodzeniowa ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka, właśnie dlatego kontroluje się ją w okresie ciąży. Lekarz bardzo dokładnie bada wzrost płodu. Jeśli na pewnym etapie stwierdzi, że maluszek rośnie zbyt wolno, może podjąć odpowiednie działania. Nie należy więc lekceważyć ewentualnego ryzyka hipotrofii. Trzeba jednak wiedzieć, że wcale nie musi być ona niebezpieczna dla maluszka, szczególnie jeśli jego waga urodzeniowa jest bliska 2,5 kg.
Przyczyny niskiej masy urodzeniowej dziecka
Dlaczego właściwienniektóre maluszki przychodzą na świat z prawidłową wagą urodzeniową, a u innych stwierdza się hipotrofię? Po pierwsze, wagę dziecka po urodzeniu determinują geny. Tak, hipotrofia jest często uwarunkowana genetycznie. Jeśli rodzice maluszka są drobnej postury i niewielkiego wzrostu, to można się spodziewać, że noworodek urodzi się z niską wagą.
Po drugie, niska masa urodzeniowa jest związana z wcześniactwem. Nie jest to jednak regułą. Są dzieci, które prawidłową wagę osiągają już w 35-36. tygodniu ciąży. Jednak u wcześniaków ryzyko hipotrofii jest zawsze większe. Po trzecie, ciąża mnoga. Bliźniaki bardzo często rodzą się mniejsze niż dzieci z ciąży pojedynczej. Jest to spowodowane tym, że w macicy mają one mniej miejsca, muszą się nim nawzajem ze sobą dzielić.
Po trzecie, niska masa urodzeniowa może być związana z nieprawidłową pracą łożyska. Jego funkcja jest niezwykle ważna. To ono transportuje krew i składniki odżywcze, dostarczając je do płodu. Zdarza się, że ten mechanizm zostaje z różnych powodów zakłócony. Wtedy wzrost malucha może zostać zahamowany.
Nie zapominajmy też o chorobach matki. Ryzyko hipotrofii jest większe u dzieci kobiet z nadciśnieniem tętniczym. Stres też nie jest sprzymierzeńcem prawidłowego wzrostu płodu. Do tego dochodzą jeszcze wady genetyczne i wrodzone maluszka.
Hipotrofia a rozwój dziecka
Hipotrofia nie zawsze negatywnie wpływa na rozwój dziecka, ale zawsze taki maluch wymaga dodatkowej, bardziej szczegółowej obserwacji. Kluczowe jest, czy poród miał miejsce w terminie. Jeśli tak było, to bardzo często mniejsza waga urodzeniowa wynika z natury dziecka, chociaż trzeba pokreślić, że nie zawsze. W wielu przypadkach maluch po kilku miesiącach dogania rówieśników.
U dzieci urodzonych przedwcześnie postępowanie przy hipotrofii wygląda nieco inaczej. Takie maluszki mogą mieć problemy z oddychaniem i ssaniem. Wzrasta u nich ryzyko infekcji w późniejszym czasie. Maluch może mieć też trudności z termoregulacją, łatwiej jest wychłodzić jego organizm. Poza tym niska masa urodzeniowa dziecka może skutkować zaburzeniami w rozwoju.
Niska masa urodzeniowa nie musi oznaczać poważnych komplikacji. To, że noworodek jest malutki, nie wskazuje jeszcze na jego problemy zdrowotne. Może być tak, że właśnie taka jest jego natura. Ale nie lekceważ hipotrofii. Trzymaj rękę na pulsie i kontroluj rozwój swojego maluszka.