Co robić, gdy dziecko intensywnie się ślini?
Najczęściej intensywne ślinienie u niemowląt traktujemy jako naturalną reakcję małego organizmu. Tak jest w większości przypadków – dziecko się ślini od pierwszych tygodni życia nawet do kilku lat. Zawsze jednak staramy się znaleźć przyczynę, może trochę z ciekawości. Zdarza się jednak, że ślinotok jest oznaką jakiś niepokojących zmian. Poza tym intensywne ślinienie może być uciążliwe, bo ile razy dziennie można zmieniać mokre body?
Ślina ma swoje kluczowe funkcje
Ślina to płyn produkowany przez gruczoły ślinowe wcale nie bez powodu. Nawilża jamę ustną i język. Pełni również funkcję czyszczącą. Skutecznie usuwa resztki jedzenia z buzi i pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH w ustach. To, co jednak jest kluczowe, to jej działanie przeciwbakteryjne, a bakterii w jamie ustnej maluszka nie brakuje. Warto też wiedzieć, że ślina ma bardzo duże znaczenie w pierwszym etapie trawienia pokarmów. Potrzebujemy jej, a dzieci szczególnie. Zatem intensywne ślinienie nie musi być wcale powodem do niepokoju.
Kiedy intensywne ślinienie u niemowląt jest normalne?
Organizm człowieka w pierwszych tygodniach i miesiącach jeszcze się rozwija i dojrzewa. Jest tak również w przypadku ślinianek, których praca jest jeszcze nieco rozregulowana, dlatego dziecko się ślini. Ich aktywność wzmaga się ok. 2 miesiąca życia. Wtedy to możemy zauważyć naprawdę intensywny ślinotok, chociaż nie jest to regułą. Maluch uczy się dopiero połykać ślinę.
Intensywne ślinienie pojawia się często u dzieci używających smoczka. To naturalny efekt ciągłego ssania. Podobnie jest u niemowląt ssących swój kciuk. Maluch z każdym kolejnym tygodniem jest coraz bardziej ciekawy świata. Bierze do buzi swoje rączki i nóżki, a potem też wszystko inne, co napotka na swojej drodze. Obecność ciała obcego w ustach utrudnia połykanie śliny, więc intensywne ślinienie jest wtedy zupełnie normalne.
Przyczyny nadmiernego ślinienia – może to choroba lub refluks?
Czasem jednak ślinotok świadczy o jakiś zaburzeniach. Do przyczyn nadmiernego ślinienia, które wymagają szczególnej uwagi, zaliczamy trudności z połykaniem. Niektóre maluszki mają zwyczajnie z tym większy problem niż pozostałe. Może być to następstwo nieprawidłowej budowy narządów jamy istnej, ale też choroby, jak zapalenie gardła czy angina.
Intensywne ślinienie jest też jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Nie należy jednak stawiać pochopnej diagnozy bez konsultacji z lekarzem. Refluksowi towarzyszą też inne charakterystyczne objawy, jak nadmierne ulewanie i zwracanie resztek pokarmu, częsty płacz (szczególnie po jedzeniu), problemy ze snem, odmowa jedzenia, niedostateczny przyrost masy ciała i świszczący oddech.
Ślinotok przy ząbkowaniu
Kiedy zbliża się etap ząbkowania, rodzice są prawie pewni, że ich dziecko będzie się nadmiernie ślinić. Owszem, to się zdarza bardzo często, ale też nie zawsze. Dziąsła w tym okresie intensywnie pracują, a ząbki pchają się do góry, próbując się przez nie przebić. Dziecko się ślini i wkłada rączki oraz wszystko inne do buzi. To jest zupełnie normalne.
Ślinotok powinien ustać ok. 1 roku życia i powracać, kiedy kolejne mleczaki przebijają się przez dziąsła. To jednak kwestia indywidualna, ponieważ każde dziecko zaczyna ząbkować w innym czasie i też inaczej przechodzi ten okres. Niektórzy rodzice przyznają, że nawet nie zauważyli, kiedy ich dzieciom wyszły zęby. Inni nie wspominają tego doświadczenia najlepiej.
Dziecko się ślini. Co możesz zrobić?
Właściwie nie ma sposobu na zatrzymanie intensywnego ślinienia u dzieci. Maluchy się ślinią i zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Ślinotok może jednak być przyczyną podrażnień delikatnej skóry na twarzy maluszka, dlatego należy często wycierać jego buzię miękką bawełnianą pieluszką. Dobrym patentem jest też smarowanie policzków i brody kremem łagodzącym podrażnienia, który zapobiega rozwojowi bakterii. Aby uniknąć częstych zmian ubranek, zakładaj maluszkowi wodoodporny śliniak.
Dziecko się ślini, co może irytować, szczególnie jeśli masz pedantyczną naturę. Jeśli wydaje Ci się, że to nie jest normalne i coś Cię niepokoi, to skonsultuj to z lekarzem, będziesz spokojniejsza. Najczęściej jednak nie ma powodów do zmartwień, a pocieszające jest to, że maluch nie będzie ślinić do podstawówki.