Biegunka u niemowlaka

list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Biegunka u niemowlaka

Dopiero, kiedy zostaje się matką, potwierdza się prawda oczywista, że kupa może bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu człowieka. Świeżo upieczeni rodzice martwią się, kiedy maluszek ma problem z oddawaniem stolca lub wręcz przeciwnie – robi go zbyt często, a jego konsystencja jest rzadka. No właśnie, biegunka u niemowlaka spędza sen z powiek rodzicom. Kiedy jest się czym naprawdę martwić i jak pomóc maluszkowi w jego potrzebach fizjologicznych?

Biegunka u niemowlaka – jak ją rozpoznać?

Podstawowe pytanie – czy to właściwie jest biegunka u niemowlaka czy tak tylko Ci się wydaje? Tryb wypróżnień u niemowląt jest bardzo różny. Dzieci karmione piersią mogą oddawać od 12 stolców na dobę do nawet 1 w ciągu całego tygodnia. Nietrudno więc się pogubić w tym, co jest normą, a co od niej odbiega. 

Prawidłowy stolec maluszka ma jednak papkowatą lub półpłynną konsystencją i żółtą barwę. Jeśli chodzi o niemowlęta karmione piersią, to o biegunce możemy mówić wtedy, kiedy częstotliwość oddawanych stolców i ich objętość nagle wzrasta. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym biegunkę stwierdza się wtedy, kiedy oddają one 3 lub więcej luźnych stolców w ciągu doby. 

Biegunka u niemowlaka zazwyczaj trwa tydzień. Może jednak przedłużyć się nawet do 2 tygodni. O biegunce przewlekłej mówimy wtedy, kiedy czas jej trwania to minimum 4 tygodnie. Ostra biegunka trwająca tydzień najczęściej ma podłoże infekcyjne, z kolei przewlekła jest wywołana zakażeniem układu pokarmowego. Przyczynę jednak zawsze powinien stwierdzić lekarz. 

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Ale właściwie skąd się ona bierze, jakie są przyczyny biegunki u niemowlaka? Przy ostrej biegunce w większości przypadków chodzi o zakażenie wirusowe. W takiej sytuacji u dziecka zaobserwować możemy gorączkę i wymioty. To także jeden z charakterystycznych objawów grypy żołądkowej i jelitówki. To choroby zakaźne, więc zdarza się, że z problemem zmagają się wszyscy domownicy. 

Biegunka u niemowlaka o podłożu infekcyjnym najczęściej jednak jest wywołana przez rotawirusy. To bardzo powszechny problem, dlatego praktycznie każde dziecko do 5. roku życia ma styczność z rotawirusem. 

Wśród przyczyn biegunki u niemowlaka wymienia się ponadto zatrucia pokarmowe. U dziecka pojawiają się wtedy także wymioty, bóle brzucha i gorączka. Dochodzi do niego na skutek spożycia zakażonej bakteriami żywności czy też kontaktu z pasożytami i toksycznymi substancjami chemicznymi. Przy rozszerzaniu diety trzeba więc zachować szczególną ostrożność, maluszek ma jeszcze bardzo wrażliwy żołądek. 

Nie zapominajmy jednak też o alergiach pokarmowych. To dosyć powszechny problem. Do największych alergenów zaliczamy orzechy, jaja i mleko krowie. Biegunka u niemowlaka może być właśnie sygnałem, że organizm dziecka nie przyjmuje dobrze konkretnego produktu.

Domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka

  • Zadbaj o prawidłowe nawodnienie niemowlaka. Podczas biegunki nietrudno o odwodnienie. Maluszkowi do 6. miesiąca życia podawaj częściej mleko, z kolei starszakowi proponuj wodę. Dobrym pomysłem jest stosowanie doustnych płynów nawadniających. 
  • Pamiętaj o prawidłowym żywieniu. Podczas biegunki u niemowlaka nie stosujemy głodówek. Dziecko powinno spożywać pokarmy normalnie. Jeśli jego dieta jest już rozszerzana, niech będą to przede wszystkim dania lekkostrawne. 
  • Starszemu dziecku możesz przygotować napar z suszonych jagód, rumianku lub mięty. 
  • Wśród domowych sposobów na biegunkę u niemowlaka jest też gotowane jabłko, banan i gotowana marchewka. 

Kiedy z biegunką u niemowlaka do lekarza?

Często z biegunką u niemowlaka jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Są jednak sytuacje, kiedy konieczna jest interwencja lekarza, dlatego dobrze obserwuj swoje dziecko, aby w odpowiednim momencie zareagować. 

Zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwujesz krew w stolcu, dziecko nie chce pić ani jeść, pojawiły się objawy odwodnienia (płacz bez łez, zmniejszona ruchliwość, apatia, skąpe oddawanie moczu i spadek masy ciała), występuje wysoka gorączka, której nie można obniżyć środkami przeciwgorączkowymi, a także biegunka trwa już ponad tydzień. 

Dopada nas w najmniej odpowiednim momencie, co dotyczy nie tylko dzieci. Biegunka potrafi nam potwornie uprzykrzyć codzienność i pokrzyżować plany. U niemowląt może być dodatkowo niebezpieczna i wywołać komplikacje zdrowotne. Ups… niedobrze. Na szczęście są na nią skuteczne sposoby. Poza tym każdy pediatra ma duże doświadczenie w jej leczeniu, to problem dnia codziennego. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło