Pulsoksymetr dla dziecka – dlaczego warto go mieć?
Co powinno znaleźć się w domowej apteczce dla dzieci, wie każda mama. Nie zawsze pojawia się w niej jednak pulsoksymetr dla dzieci, o którym w ostatnich latach mówi się coraz głośniej. To niewielkie urządzenie elektroniczne wyglądem przypominające klips, które zakłada się na palec. Jest bardzo proste w obsłudze, przez długi czas było stosowane jedynie w szpitalach, przychodniach i karetkach, coraz częściej jednak decydują się na niego sportowcy i zatroskani rodzice.
Co to jest pulsoksymetr?
Pulsoksymetr dla dzieci na palce, ale też dla dorosłych, służy do pomiaru dwóch wartości związanych ze stanem zdrowia pacjenta. Mierzy on:
- Saturację krwi – nasycenie krwi tlenem, a dokładnie procent krwinek czerwonych, które w danym momencie są nasycane tlenem. Można więc uznać, że chodzi o poziom dotlenienia organizmu. Prawidłowy poziom saturacji krwi to 95% i więcej
- Tętno – liczbę uderzeń serca na minutę. U niemowląt prawidłowe tętno to 130, u dzieci ok. 100, u młodzieży 85, a u osób dorosłych 60-100
Pulsoksymetr używany jest w szpitalach i innych placówkach medycznych w trakcie hospitalizacji, jak również podczas operacji. Decydują się też na niego sportowcy, którzy dzięki niemu mogą kontrolować tętno i natlenienie podczas wysiłku fizycznego, aby zoptymalizować trening. Zaleca się regularne używanie pulsoksymetru przez osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Kiedy pulsoksymetr dla dziecka jest potrzebny, a nawet niezbędny?
Pulsoksymetr dla dziecka można mieć w domu w celu prewencyjnym, aby kontrolować stan zdrowia dziecka, ale dorosłego również, i tym samym odpowiednio wcześnie wykryć jakieś nieprawidłowości. Są jednak sytuację, kiedy pulsoksymetr dla dziecka na palce powinien być obowiązkowym wyposażeniem domowej apteczki.
Warto mieć w domu pulsoksymetr dla dziecka, jeśli zostały u niego stwierdzone choroby układu oddechowego. Chodzi przede wszystkim o astmę oskrzelową, ale i choroby płuc, w tym schorzenia wirusowe. Regularną kontrolę saturacji i pulsu zaleca się również przy chorobach układu sercowo-naczyniowego. O pulsoksymetrze pomyśleć powinni poza tym rodzice przedwcześnie urodzonych noworodków oraz dzieci z niską masą urodzeniową. W ten sposób rodzice zagwarantują sobie spokój, mając możliwość na bieżąco monitorować stan zdrowia swoich maluszków.
Jak mierzyć saturację u dziecka?
Pulsoksymetr dla dziecka na palce jest bardzo prosty w obsłudze i można go używać już nawet u noworodków. Jak mierzyć saturację u dziecka?
Urządzenie zakładamy na palec dziecka. Posiada on wbudowany czujnik emitujący promieniowanie częściowo wchłaniane przez krew, która przepływa przez naczynia krwionośne. Powracający sygnał mierzy wbudowany fotodetektor, a pomiar jest możliwy dzięki temu, że krew utlenowana różni się właściwościami optycznymi od krwi odtlenowanej.
Aby jednak pomiar był miarodajny, trzeba się stosować do kilku podstawowych zasad. Podczas badania dziecko powinno mieć czyste i suche palce. Ponadto należy zadbać o to, aby pozostawało w bezruchu, najlepiej w pozycji siedzącej, ewentualnie w leżącej, tak to może być wyzwanie dla rodziców. Zawsze też w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi pulsoksymetru. Znajdziesz w niej niezbędne informacje i wskazówki, ponieważ poszczególne modele mogą się nieznacznie różnić sposobem użycia.
Czy zatem potrzebujesz pulsoksymetru dla dziecka? Decyzję pozostawiamy Tobie. Dużo zależy od tego, czy Twój maluch choruje przewlekle lub też czy jest ryzyko wystąpienia u niego chorób układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego. Pamiętaj jednak, że zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie zaszkodzi więc od czasu do czasu skontrolować saturację i tętno u dziecka - dla spokoju ducha.