Spadek masy ciała noworodka
Zdrowe, donoszone noworodki ważą średnio 2500-4000 g. Różnice są więc bardzo duże, a przecież zdarzają się dzieci poniżej tej wagi, jak też zdecydowanie większe. To, ile waży noworodek, nie decyduje o tym, ile będzie on na wadze przybierał. Przyjmuje się, że KAŻDY noworodek powinien tygodniowo przybierać 150-200 g. Są rodzice, których jednak nie martwi zbyt mały przyrost, ale spadek wagi noworodka. Czy i kiedy powinno to niepokoić?
Ile może spaść waga noworodka?
Naturalnym zjawiskiem jest spadek wagi noworodka w pierwszych dobach jego życia. Może on stracić na masie 5-10% swojej początkowej wagi. Nie jest to powód do obaw. Jest to związane z utratą przez niego płynów w postaci moczu i smółki, wysychania pępowiny, odparowania wody z płuc i utraty mazi płodowej. To reakcja organizmu dziecka na nowe środowisko, inne niż to, do którego jest przyzwyczajone – wodne.
Zastanawiając się, ile może spaść waga noworodka, trzeba również uwzględnić jego wagę urodzeniową. Jeśli dziecko było małe, ważyło ok. 2500 g, to spadek może doprowadzić do wydłużonego pobytu maluszka w szpitalu. Jeśli spadek jest na poziomie 7-10% jest to wskazanie do wzmożonej kontroli jego wagi i uważniejszej obserwacji.
Waga noworodka powodem do niepokoju rodziców
Spadek wagi noworodka nie może jednak trwać zbyt długo. Maluszek powinien już po kilku dobach zacząć przybierać na wadze, aby maksymalnie 14 dnia od urodzenia odzyskać swoją początkową masę. Od tego momentu z każdym kolejnym tygodniem jego waga powinna się zwiększać o 150-200 g. W ten sposób ok. 6 miesiąca dziecko podwaja swoją wagę urodzeniową.
Nie zawsze jednak wzrost wagi noworodka jest w normie. Jeśli po upływie 14 dni od urodzenia waga dziecka nie wróciła do początkowej lub też nastąpił dalszy spadek, to konieczna jest konsultacja z pediatrą i neonatologiem. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie, ponieważ jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to niepokojące zjawisko. Szczególnie dzieci z małą masą urodzeniową powinny być pod stałą kontrolą lekarza. U nich nawet najmniejsze odchylenia od norm mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia.
Co robić, gdy noworodek nie przybiera na wadze?
Najważniejsze jest poznać przyczynę. Szczególnie dla mam, które rodziły pierwszy raz, jest to nowa sytuacja i karmienie może okazać się trudne. O ile pokarm z butelki łatwiej jest kontrolować – ile zjada maluch, o tyle niemożliwe jest ocenić, ile wypija dziecko mleka matki przy karmieniu piersią. Właśnie dlatego zalecane jest karmienie na żądanie.
Co robić, gdy noworodek nie przybiera na wadze? Co może być tego przyczyną?
- Nieefektywne jedzenie z powodu np. wklęsłych brodawek u mamy lub krótkiego wędzidełka.
- Problemy z laktacją, na skutek czego noworodek się nie najada i nie pobiera wystarczająco dużo pokarmu do prawidłowego rozwoju.
- Zbyt krótkie karmienie trwające kilka lub kilkanaście minut. Noworodek potrzebuje znacznie więcej czasu, aby się najeść – nawet do 40 minut.
- Infekcje będące przyczyną utraty apetytu.
- Odwodnienie maluszka spowodowane częstym wypróżnianiem się, biegunką i przyjmowaniem małej ilości pokarmu.
- Anemia będąca następstwem niedoboru żelaza.
- Choroby układu pokarmowego i zaburzenia trawienne.
Zatem jeśli dochodzi do spadku wagi noworodka, obserwacji podlegać powinno nie tylko dziecko, ale również mama karmiąca. Nie zawsze przyczyna jest po stronie maluszka, czasem dotyczy ona kobiety, u której właściwie nie ustabilizowała się laktacja lub też wklęsłe brodawki utrudniają pobieranie pokarmu przez dziecko.
Pamiętaj, że spadek wagi noworodka w pierwszych dobach do 10% jego masy urodzeniowej jest naturalnym fizjologicznym zjawiskiem. Niepokój może się pojawić dopiero wtedy, kiedy waga dziecka nie wróci do swojej początkowej do 14 dni od urodzenia. Nie musi to jednak oznaczać poważnych problemów zdrowotnych u noworodka, a może po prostu wynikać z trudności w pobieraniu pokarmu. Trzeba to jednak koniecznie sprawdzić i podjąć odpowiednie działania.