Rywalizacja u rodzeństwa we wczesnych latach życia

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Rywalizacja u rodzeństwa we wczesnych latach życia

Wielu z nas marzy o dużej rodzinie. Posiadanie większej ilości dzieci ma swoje plusy, jak i minusy. Jednym z nich jest rywalizacja u rodzeństwa we wczesnych latach życia. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na ten temat. 

Dlaczego rodzeństwo rywalizuje ze sobą?

Kłótnie i sprzeczki między malcami to rzecz całkowicie naturalna. Zdarzają się w każdej rodzinie z dwojgiem lub większą ilością dzieci, ponieważ maluchy mieszkające pod jednym dachem muszą żyć razem pomimo różnicy charakterów, upodobań, zainteresowań czy temperamentów. Wtedy pojawiają się między nimi konflikty. Najczęściej ich powodem jest zazdrość i współzawodnictwo. Kłótnie dzieci są bardzo częste. Maluchy rywalizują zarówno podczas zabawy, jak i o uwagę rodziców. 

Do wychowania młodego człowieka potrzebujemy przede wszystkim miłości, cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji. To my oraz relacje między nami, a innymi ludźmi są dla dzieci przykładem na to jak powinni się zachowywać. Pokażmy więc, że jesteśmy dobrymi braćmi i siostrami i potrafimy się ze sobą dogadać, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet teraz w dorosłym życiu, kiedy jesteśmy mądrzejsi, czy też doświadczeni, nie jest to takie łatwe. Dziecko uczy się poprzez obserwację. Twój sposób rozwiązania konfliktu będzie dla niego wzorem do naśladowania w przyszłości. Dlatego staraj się kontrolować to co mówisz, jak to mówisz i co robisz. 

Jak uniknąć niezdrowej rywalizacji?

Pierwszy krok to unikanie takich okoliczności, gdzie następuje niekorzystne dla jednego dziecka porównywanie go z innymi. Najczęściej zdarzają się wtedy, gdy jedno z dzieci w zakresie pewnych umiejętności lepiej lub gorzej wypada od drugiego. Nie powinniśmy używać porównań typu: „Tomek tak ładnie układa zabawki, a Ty nie umiesz utrzymać porządku”. Lepiej uczyć dzieci wspólnego sprzątania razem i pochwalić każdego malucha za to co zrobił, np. Tomek pięknie ułożył zabawki, a Ty, Kasiu, świetnie malujesz. 

Młodsze dzieci próbują naśladować rodzeństwo i w ten sposób wzajemnie się od siebie uczą wykonując proste czynności np. ubieranie, składanie rzeczy. Jak rodzice pochwalą jedno dziecko, to drugie również pragnie być chwalone. 

Jak wprowadzić zdrowe zasady

Po pierwsze, unikaj porównań. Obojętnie, co chcesz zakomunikować dziecku, powiedz mu to wprost, nie odwołuj się do rodzeństwa czy innych dzieci. Opisuj to co widzisz, zauważ, co Ci się podoba, a co nie. Najważniejszym aspektem jest zauważenie konkretnego dziecka w danej sytuacji.

Po drugie, poświęć uwagę każdemu dziecku z osobna. Napięcia powstałe między rodzeństwem mają źródło również w osobistych rozczarowaniach (których maluchy doznają w przedszkolu, w szkole, czy też w kontaktach z nauczycielami czy rówieśnikami). Te emocje wyładowywane są najczęściej na rodzeństwie. Aby tego uniknąć, postaw na szczere rozmowy z Twoim dzieckiem. Zwłaszcza wtedy, gdy widzisz, że takiej rozmowy potrzebuje. 

Pozwalaj dziecku na okazywanie emocji – zwłaszcza tych negatywnych. Pozwól dziecku ujawniać negatywne emocje, ponieważ bez możliwości ich wyrażenia nie ma miejsca na emocje pozytywne – jedynym warunkiem dobrych zmian w zachowaniu, jest umożliwienie wyrażania różnych uczuć oraz emocji – zarówno złości, bezsilności, niepokoju, lęku, jak i gniewu. Całej palety emocji, jaka nam towarzyszy. Wtedy dziecko może odkryć w sobie zasoby emocji pozytywnych. Ucz malucha przedstawiania dobrych aspektów. 

Możesz też nauczyć dzieci okazywania emocji poprzez inne aktywności niż głośne ich demonstrowanie. Pokaż maluchom, że mogą wyrażać swoje odczucia tworząc rysunek, wiersz czy inną pracę plastyczną. Dobrym pomysłem będzie wspólne działanie na podstawie wyrażanych emocji. Pamiętaj, że dziecko musi okazywać emocje, ponieważ jest to dla niego całkowicie naturalne i instynktowne.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło