Rozwój fizyczny dziecka w 9 miesiącu życia

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Rozwój fizyczny dziecka w 9 miesiącu życia

W pierwszym roku życia maluszka ma miejsce 11 kamieni milowych w rozwoju dziecka. To nowe umiejętności, które nabywa ono w każdym kolejnym miesiącu. Jesteś dumna, jak wiele już potrafi. 9 miesiąc życia dziecka to czas, kiedy większość maluchów już gaworzy, czworakuje, a nawet siada. Stają się one coraz bardziej mobilne i ciekawe świata. Jakie kolejne małe sukcesy przyniesie 9 miesiąc życia dziecka? 

9 miesiąc życia dziecka, a rozwój jego układu ruchu 

Zgodnie z kalendarzem rozwoju dziecka w tym czasie potrafi ono już samodzielnie siedzieć. Nie potrzebuje podparcia, świetnie sobie radzi ze stabilnym utrzymaniem tułowia. Może wykorzystywać dwie rączki do zabawy, z czego oczywiście korzysta, nie tylko się bawiąc, ale również samodzielnie jedząc. Większość dzieci na tym etapie już czworakuje i z każdym dniem przemieszczają się one coraz szybciej. Etapy rozwoju dziecka są jednak tylko orientacyjne. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a niekiedy nawet niektóre umiejętności są pomijane. Są maluchy, które nie czworakują, a zaczynają od razu chodzić i nie powinno Cię to niepokoić. 

9 miesiąc życia dziecka to także czas, kiedy pojawiają się pierwsze próby wspinania się i stawania z podparciem. Mięśnie muszą być jednak gotowe na przyjęcie pozycji pionowej. Nie przyśpieszaj rozwoju dziecka, na tym etapie maluch może już posiąść tę umiejętność, ale nie jest to warunek konieczny. 

Możesz również dostrzec, że Twoje dziecko zaczyna chwytać małe przedmioty przy użyciu kciuka i palca wskazującego. To efekt rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

Intelektualno-społeczny rozwój dziecka pod koniec 9 miesiąca życia 

9 miesiąc życia dziecka może Cię również zaskoczyć, jeśli chodzi o jego mowę. Zapewne wypowiada już pojedyncze sylaby, a teraz jest duża szansa, że zacznie je ze sobą łączyć i już wkrótce wymawiać całe proste słowa, jak mama, tata, baba czy lala. Co więcej, jak wynika z kalendarza rozwoju dziecka, rozumie już ono ok. 30-40 słów

U dziecka pod koniec 9 miesiąca życia zaczyna się dynamiczny rozwój myślenia dedukcyjnego. Będzie próbowało znaleźć sposób, jak osiągnąć wyznaczony sobie cel, np. zdobyć zabawkę znajdującą się w dużej odległości. 

Poza tym, młody człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że jest osobną jednostką, nie jest ściśle połączony z mamą. Rozwija się u niego poczucie tożsamości, zaczyna rozumieć emocje. Może od Ciebie oczekiwać uśmiechu, kiedy powtórzy prawidłowo po Tobie jakiś ruch czy czynność. 

Poczucie odrębności nie oznacza jednak, że od teraz maluch będzie chodził własnymi ścieżkami i już Ciebie tak bardzo nie potrzebuje. Na tym etapie rozwoju dziecka wciąż występuje lęk separacyjny, maluch chce przebywać w towarzystwie mamy i jest nieufny w stosunku do obcych ludzi. 

Jak wspierać rozwój dziecka w 9 miesiącu jego życia?

Twoje dziecko już dużo potrafi, ale wciąż to Ty jesteś największym wsparciem dla jego rozwoju. Od Ciebie w znaczącym stopniu zależy, jakie sukcesy będzie ono osiągało w kolejnych miesiącach. Wykorzystaj już nabyte przez nie umiejętności i wspieraj te, które dopiero się pojawiają. To dobry moment, aby pomóc maluchowi w zrozumieniu związków przyczynowo-skutkowych, np. poprzez zabawę w chowanego. Dużo z nim rozmawiaj, naśladuj zwierzęta i czytaj książki z obrazkami. Okazuj mu zainteresowanie, chwal za dobre i pozytywne zachowanie. Jeśli maluch próbuje samodzielnie stawać z podparciem, pozwól mu na to, ale to jeszcze nie jest moment na naukę chodzenia. Nie zachęcaj go do tego i nie prowadzaj za rączki. Daj mu szansę rozwoju we własnym tempie. Na wszystko przyjdzie czas, kiedy maluch będzie na to po prostu gotowy. 

Kalendarz rozwoju dziecka traktuj jedynie jako listę poglądową umiejętności, które w danym okresie mogą pojawić się u malucha. Nie oznacza to jednak, że Twoje dziecko w 9 miesiącu życia będzie się już podnosiło z podparciem, wypowiadało proste słowa i chętnie bawiło się w chowanego. Twoje dziecko jest wyjątkowe, a jeśli coś Cię niepokoi w jego rozwoju, warto, abyś skonsultowała z pediatrą. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło