Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 6 miesiąca życia

list Rozwój dziecka
Blog Bambiboo - Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 6 miesiąca życia

Twoje dziecko ma już pół roku. Dostrzegłaś, że coraz sprawniej się porusza, jest bardziej mobilne i skutecznie się z Tobą komunikuje. 6 miesiąc życia dziecka jest niezwykle ważny szczególnie dla jego rozwoju fizycznego. W tym czasie ma również miejsce kolejny z 7 kamieni milowych w rozwoju dziecka. Czego możesz oczekiwać od swojego maluszka? Czym Cię zaskoczy i z jakich jego nowych umiejętności będziesz dumna?  

Fizyczny rozwój dziecka 

Zgodnie z kalendarzem rozwoju dziecka w 6 miesiącu następuje dynamiczny wzrost jego umiejętności poruszania się. Już coraz lepiej radzi sobie z przemieszczaniem się. Może się czołgać, a w pozycji na brzuszku próbuje podnieść się do siedzenia, niektórym półrocznym dzieciom się to nawet udaje. Nie powinno Cię jednak niepokoić, jeśli rozwój dziecka przebiega nieco inaczej. Jeśli Twój maluch jeszcze nie siada, nie jest to powód do obaw, daj mu jeszcze trochę czasu. 

Obserwując rozwój dziecka, na pewno zauważysz, że wciąż interesuje się ono swoimi stópkami. Chętnie je chwyta i wkłada do buzi, wciąż uczy się swojego ciała i tak też będzie przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Możesz również zauważyć, że maluszek coraz bardziej interesuje się zabawkami, podejmuje odważne próby sięgnięcia po te, które znajdują się nieco dalej. 

Możesz być zaskoczona, ale w 6 miesiącu życia dziecko chwyta już przedmioty całą dłonią, a nawet przekłada je z jednej ręki do drugiej. Na pewno ułatwia mu to zabawę i stwarza lepsze warunki do poznawania otoczenia. 

Rozwój społeczny a 6 miesiąc życia dziecka

Półroczny maluch już całkiem dobrze komunikuje swoje potrzeby, oczywiście wciąż po swojemu. Gaworzy, możesz usłyszeć pojedyncze sylaby, jak da, ma, gu, ta, ba, które czasem składają się w całe słowo. Na pewno uszczęśliwi Cię pierwsze „mama”, jednak nie jest to jeszcze słowo wypowiadane przez dziecko świadomie. 

6 miesiąc życia dziecka to również czas, kiedy dostrzeżesz różnice w jego reakcji na widok innych osób. Inaczej reaguje ono na Ciebie, a inaczej na obce osoby czy nawet te, które widzi rzadziej. Może odczuwać lęk przed osobami, których nie zna, z kolei na Twój widok się uśmiechać i piszczeć z radości. 

Co więcej, dziecko jest coraz bardziej zainteresowane otoczeniem. Wszystko, co znajduje się w zasięgu jego wzroku i na wyciągnięcie rąk, staje się obiektem jego zainteresowania. Zwróć więc uwagę, czy nie ma ono dostępu do niebezpiecznych przedmiotów. 

Kamienie milowe w rozwoju dziecka – 6 miesiąc

Jak już zapewne wiesz, etapy rozwoju dziecka w 1. roku życia determinowane są przez kamienie milowe, inaczej nazywane skokami rozwojowymi. W 6 miesiącu życia dziecka po raz kolejny możesz zaobserwować, że jest ono niespokojne, częściej płacze i gorzej śpi. Tak się objawiają kamienie milowe w rozwoju dziecka i teraz również to jego symptomy. Po tym nieco mniej spokojnym czasie, u Twojego malucha najprawdopodobniej pojawi się lęk separacyjny. To moment, kiedy uświadamia on sobie swoje miejsce w otaczającym go środowisku. W rozwoju dziecka zmienia się dużo – obraca się sprawnie z brzucha na plecy i odwrotnie, wykonuje obroty wokół pępka, pełza, czasem nawet samodzielnie siada. Maluch zaczyna sprawniej manipulować zabawkami, wkładając je i wyjmując z pudełka. 

Jak wspierać rozwój półrocznego maluszka?

Na każdym etapie rozwoju dziecka potrzebuje ono Twojego wsparcia. Jesteś jego nauczycielką, opiekunką i przewodnikiem. Co możesz zrobić w 6 miesiącu życia dziecka, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju?

  • Zaaranżuj mu dużą przestrzeń do przemieszczania się. Pozbądź się z jego otoczenia wszystkich przedmiotów, które mogą stwarzać dla niego zagrożenie. 
  • Łaskotaj dziecko i zachęcaj do zabawy, aby miało ono więcej okazji do uśmiechu. 
  • Opowiadaj mu i śpiewaj, co będzie wsparciem dla rozwoju mowy dziecka.
  • Układaj na macie zabawki w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu maluch będzie ćwiczył umiejętność chwytania. 
  • Rozpocznij rozszerzanie diety, najlepiej od warzyw. 

Rozwój dziecka wciąż jest zaskakującym zjawiskiem nie tylko dla rodziców, ale też naukowców. Jako mama jesteś dumna z najmniejszego osiągnięcia swojego maluszka i jego nowej umiejętności. Półroczne dziecko potrafi już bardzo dużo. Pamiętaj jednak, aby kalendarz rozwoju dziecka traktować jedynie w kontekście „ściągi”, co mały człowiek może już umieć, a nie co musi. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło