Rotawirusy – objawy, leczenie i szczepienie
Rotawirusy to grupa wirusów, które są najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci. Bardzo szybko się rozprzestrzeniają i przenoszą na inne maluchy. Z tego powodu do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi w żłobkach i przedszkolach, chociaż w grupie ryzyka są dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Większość dzieci nieszczepionych do 5 roku przechodzi zakażenie rotawirusem. Jakie są objawy rotawirusów, jak pomóc dziecku podczas infekcji i czy warto decydować się na szczepienie na rotawirusy?
Rotawirusy – objawy
Objawy rotawirusów są bardzo charakterystyczne, chociaż można je pomylić z zatruciem pokarmowym lub niestrawnością. Atak rotawirusów wywołuje biegunkę i wymioty. Przy intensywnych objawach dochodzi do osłabienia organizmu, a niekiedy nawet odwodnienia. Zdarza się również, że zakażeniu towarzyszy gorączka (zazwyczaj nie wyższa niż 38 st. Celsjusza), co odróżnia rotawirusy od zatrucia pokarmowego.
Wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się w organizmie dziecka, co oznacza, że od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija ok. 2 dni. Co ważne, pojawiają się one nagle i gwałtownie, a biegunka może się utrzymywać nawet do 8 dni. Zazwyczaj jednak objawy rotawirusów łagodnieją po upływie ok. 2-3 dni, co nie oznacza, że dziecko jest już całkiem zdrowe. Wciąż potrzebuje obserwacji i dużo odpoczynku. Nie jest to jeszcze moment, kiedy może wrócić ono do żłobka czy przedszkola.
Jak leczyć zakażenie rotawirusem?
Sam wirus nie powinien wywoływać u rodziców dużych obaw. Nie jest groźny dla organizmu maluszka. Może jednak wywołać duże spustoszenie w jego organizmie, jeśli dojdzie do odwodnienia. Dlatego podstawą leczenia zakażenia rotawirusem jest regularne pojenie dziecka. Należy zadbać o dostarczanie mu dużych ilości płynów. Jeśli jest to maluch, który wciąż żywi się tylko mlekiem matki, powinno się mu podawać go częściej. W trakcie rozszerzania diety proponuj częściej wodę i pokarmy płynne – lekkostrawne zupy. Starsze dzieci mogą również pić herbaty ziołowe i owocowe.
W przypadku intensywnej i długotrwałej biegunki pomóc mogą elektrolity dla dzieci. Rozpuszcza się je w wodzie – występują w wersji bezsmakowej lub też cytrynowej i pomarańczowej. Oprócz tego, jeśli pojawia się gorączka powyżej 38 st. Celsjusza, możesz podać dziecku lek przeciwgorączkowy – paracetamol lub ibuprofen. Niższa gorączka nie wymaga leczenia objawowego, nie jest to wskazane ze względu na uniemożliwienie organizmowi samodzielnej walki. Zapewnij dziecku dużo odpoczynku koniecznie w domowych warunkach. Unikaj kontaktu z innymi dziećmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Szczepienie na rotawirusy – tak czy nie?
Od 1 stycznia 2021 roku szczepienie na rotawirusy jest darmowe, co oznacza, że każde dziecko może zostać zaszczepione bez żadnej dodatkowej opłaty. Obejmuje dwie dawki, z czego pierwsza podawana jest maluchowi po ukończeniu 6. tygodnia życia. Szczepienie na rotawirusy zapewnia ochronę w 96% przed ciężką postacią biegunki, która może wymagać hospitalizacji. Leczenie w szpitalu jest konieczne w przypadku jednego na 17-20 dzieci. Co więcej, zakażenie rotawirusem nie chroni przed ponownym, a więc dziecko może chorować więcej niż jeden raz.
Jak każde inne szczepienie, również szczepienie na rotawirusy, może objawiać się niepożądanymi reakcjami organizmu tj.:
- Podwyższona gorączka
- Utrata apetytu
- Rozdrażnienie
- Wzdęcia
- Nadmierne ulewanie
- Zaburzenia snu lub senność
- Wysypka
- Zaparcia
Zazwyczaj objawy ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem.
Jeśli nie decydujesz się na szczepienie na rotawirusy, ale chcesz chronić swojego malucha przed zakażeniem, to kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny. Często i dokładnie myj ręce dziecku, odkażaj muszlę sedesową i nocnik, a także myj owoce i warzywa. Pamiętaj, że przy zakażeniu niebezpieczny jest nie tyle sam wirus, co skutki, jakie występują z powodu biegunki.