Rotawirusy – objawy, leczenie i szczepienie

person Martyna list Zdrowie dziecka
Blog Bambiboo - Rotawirusy – objawy, leczenie i szczepienie

Rotawirusy to grupa wirusów, które są najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci. Bardzo szybko się rozprzestrzeniają i przenoszą na inne maluchy. Z tego powodu do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi w żłobkach i przedszkolach, chociaż w grupie ryzyka są dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Większość dzieci nieszczepionych do 5 roku przechodzi zakażenie rotawirusem. Jakie są objawy rotawirusów, jak pomóc dziecku podczas infekcji i czy warto decydować się na szczepienie na rotawirusy? 

Rotawirusy – objawy

Objawy rotawirusów są bardzo charakterystyczne, chociaż można je pomylić z zatruciem pokarmowym lub niestrawnością. Atak rotawirusów wywołuje biegunkę i wymioty. Przy intensywnych objawach dochodzi do osłabienia organizmu, a niekiedy nawet odwodnienia. Zdarza się również, że zakażeniu towarzyszy gorączka (zazwyczaj nie wyższa niż 38 st. Celsjusza), co odróżnia rotawirusy od zatrucia pokarmowego. 

Wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się w organizmie dziecka, co oznacza, że od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija ok. 2 dni. Co ważne, pojawiają się one nagle i gwałtownie, a biegunka może się utrzymywać nawet do 8 dni. Zazwyczaj jednak objawy rotawirusów łagodnieją po upływie ok. 2-3 dni, co nie oznacza, że dziecko jest już całkiem zdrowe. Wciąż potrzebuje obserwacji i dużo odpoczynku. Nie jest to jeszcze moment, kiedy może wrócić ono do żłobka czy przedszkola. 

Jak leczyć zakażenie rotawirusem? 

Sam wirus nie powinien wywoływać u rodziców dużych obaw. Nie jest groźny dla organizmu maluszka. Może jednak wywołać duże spustoszenie w jego organizmie, jeśli dojdzie do odwodnienia. Dlatego podstawą leczenia zakażenia rotawirusem jest regularne pojenie dziecka. Należy zadbać o dostarczanie mu dużych ilości płynów. Jeśli jest to maluch, który wciąż żywi się tylko mlekiem matki, powinno się mu podawać go częściej. W trakcie rozszerzania diety proponuj częściej wodę i pokarmy płynne – lekkostrawne zupy. Starsze dzieci mogą również pić herbaty ziołowe i owocowe. 

W przypadku intensywnej i długotrwałej biegunki pomóc mogą elektrolity dla dzieci. Rozpuszcza się je w wodzie – występują w wersji bezsmakowej lub też cytrynowej i pomarańczowej. Oprócz tego, jeśli pojawia się gorączka powyżej 38 st. Celsjusza, możesz podać dziecku lek przeciwgorączkowy – paracetamol lub ibuprofen. Niższa gorączka nie wymaga leczenia objawowego, nie jest to wskazane ze względu na uniemożliwienie organizmowi samodzielnej walki. Zapewnij dziecku dużo odpoczynku koniecznie w domowych warunkach. Unikaj kontaktu z innymi dziećmi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Szczepienie na rotawirusy – tak czy nie? 

Od 1 stycznia 2021 roku szczepienie na rotawirusy jest darmowe, co oznacza, że każde dziecko może zostać zaszczepione bez żadnej dodatkowej opłaty. Obejmuje dwie dawki, z czego pierwsza podawana jest maluchowi po ukończeniu 6. tygodnia życia. Szczepienie na rotawirusy zapewnia ochronę w 96% przed ciężką postacią biegunki, która może wymagać hospitalizacji. Leczenie w szpitalu jest konieczne w przypadku jednego na 17-20 dzieci. Co więcej, zakażenie rotawirusem nie chroni przed ponownym, a więc dziecko może chorować więcej niż jeden raz. 

Jak każde inne szczepienie, również szczepienie na rotawirusy, może objawiać się niepożądanymi reakcjami organizmu tj.:

  • Podwyższona gorączka
  • Utrata apetytu
  • Rozdrażnienie
  • Wzdęcia
  • Nadmierne ulewanie 
  • Zaburzenia snu lub senność
  • Wysypka
  • Zaparcia

Zazwyczaj objawy ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem. 

Jeśli nie decydujesz się na szczepienie na rotawirusy, ale chcesz chronić swojego malucha przed zakażeniem, to kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny. Często i dokładnie myj ręce dziecku, odkażaj muszlę sedesową i nocnik, a także myj owoce i warzywa. Pamiętaj, że przy zakażeniu niebezpieczny jest nie tyle sam wirus, co skutki, jakie występują z powodu biegunki.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Masz już konto?
Log in instead Or Zresetuj hasło